EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

25. 07. 2016

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Banky a stavební během letošního roku rozpůjčují na bydlení okolo ¼ bilionu Kč

 


 

V letošním květnu banky poprvé objemem sjednaných hypoték překonaly 20miliardovou hranici. V červnu jsme očekávali, že se nad 20 miliard také vyhoupnou, ale že z toho nakonec bude útok na 24 miliardovou metu, jsme opravdu netušili. V červnu si hypotéku sjednalo 12 324 klientů, což je o 14 procent více jak v meziměsíčním (10 831 ks), tak meziročním srovnání (10 794 ks). Průměrná výše hypotéky v červnu činila 1,929 mil. Kč, což je letošní mírný nadprůměr, nicméně i tak to vydalo na překonání stávajícího rekordu o další 3 miliardy korun (m/m +14 %) na 23,776 mld. Kč. Oproti loňsku vzrostl objem sjednaných hypoték o 20 procent.
objem

Příčin enormního zájmu o hypotéky vidíme několik, ale mezi hlavní tři patří trend rostoucích cen nemovitostí, výborná dostupnost hypoték a to jak z pohledu ceny tak kritérií pro získání úvěru, což obojí zvyšuje průměrnou výši úvěru a za třetí je to velice dobrá ekonomická situace a optimismus českých domácností, které ve větší míře ukládají své volné prostředky do nemovitostí.

objem2  

Hypotéky už moc nezlevňují

Průměrná úroková sazba v červnu sjednaných hypoték klesla o 2 setiny procentního bodu na 1,87 %, což opět potvrzuje korelaci s našimi GOFI indexy nabídkových sazeb. Minimální změny, resp. růst sazeb u vyšších LTV jsme poprvé zaznamenaly v květnu a nyní se tato skutečnost začíná projevovat i v reálně sjednávaných hypotékách.

REKLAMA

V důsledku nízkých úrokových sazeb klesá také průměrná splátka úvěru. Poprvé v historii se průměrná splátka 1milionového úvěru s 20 letou splatností propadla pod 5 000 Kč měsíčně. Nabídkové sazby v červenci pokračují ve stagnaci. V součtu za celý měsíc očekáváme u hypoték s LTV do 85 % pouze mírný pokles. U 100% hypoték i v důsledku opaření ČNB očekáváme v tomto i následujícím měsíci zdražení.

Banky cenu v tuto chvíli ani tak neřeší a jejich pozornost se nyní zaměřuje na filtrování příchozích klientů a zvládnutí poptávkové vlny, kterou trh generuje. Také v srpnu očekáváme v hypotečním „mainstreamu“ zachování úrokových sazeb a případné změny očekáváme nejdříve v září, kdy alespoň v minulých letech začínala podzimní hypoteční sezóna doprovázená řadou akčních nabídek a cenových změn. Velké banky, které ovládají trh, nemají v současné situaci racionální potřebu zlevňovat, u některých menších bank je situace různá a úpravy cen v podobě akčních nabídek se dají očekávat ještě o prázdninách.  

Stavební spořitelny půjčily téměř 5 miliard 

Objem úvěrů ze stavebního spoření v červnu meziročně vzrostl o necelá 4 % na 4,85 miliardy korun. V meziročním srovnání tedy žádný výrazný skok, ovšem ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl objem úvěrování o více než 1 miliardu korun. Na aktuálním výsledku se největší měrou podílela již tradičně Českomoravská stavební spořitelna, která v červnu rozpůjčovala 2,25 mld. Kč. Na druhém místě skončila Modrá pyramida, která zažívá výrazné oživení a její objem sjednaných úvěrů meziročně vzrostl o 34 % na téměř 1 miliardu Kč (0,958 mld. Kč). Třetí v pořadí se umístila Buřinka (SSČS) se 760 miliony Kč následovanou RSTS (0,673 mld. Kč). Pětici stavebních spořitelen uzavírá Wüstenrot s produkcí 200 milionů Kč.  

REKLAMA

Pololetní výsledky prorokují překonání loňských maxim

Banky v prvním pololetí rozpůjčovaly na hypotékách 106,5 miliardy korun. Rekordní bylo jak první tak druhé čtvrtletí, jehož závěr navíc korunoval červnový výsledek. Mimochodem: 24 miliard je částka, které banky v některých letech nedosáhly ani za celý kvartál, jak ilustruje následující graf. V závěru roku čeká trh nová regulace, která by teoreticky mohla negativně ovlivnit počty a objemy sjednávaných hypoték.

„Vzhledem k časovému skluzu v implementaci zákona o úvěru pro spotřebitele se však domníváme, že dopad do výsledků bude v letošním roce spíše opačný. Chystané změny a obavy klientů ze zpřísnění podmínek poskytování úvěrů ještě více akcelerují poptávku po úvěrech a už nyní jsou jedním z faktorů, který posunul objemy sjednávaných hypoték nad 20 miliardovou hranici,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
objem3

Prázdninové měsíce bývají tradičně prodejně slabší. Nicméně letos očekáváme, že dvacetimiliardová hranice by mohla být reálně dosažena i v červenci a rekordní výkon očekáváme i v srpnu. Díky medializaci si lidé pomalu začínají uvědomovat, že dostupnost hypoték dozná v závěru roku regulatorní omezení, a to stimuluje poptávku i v letních měsících.  

Vedle hypotečních bank se daří také stavebním spořitelnám, které za uplynulých 6 měsíců poskytly úvěry za 23,6 mld. Kč. Poměr mezi hypotékami a úvěry ze stavebního spoření nyní vychází na 79:21 ve prospěch hypoték. Společně dohromady však rozpůjčovaná částka činí 130,3 miliardy korun a již nyní si dovolíme odhadnout, že loňský výsledek bude v obou segmentech překonán a celková půjčená částka překoná čtvrt bilionu Kč. 
Zdroj : GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj, ČTK, www.stavebky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *