Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Banky a stavební spořitelny v lednu rozpůjčovaly 11,5 mld. Kč

Autor: GOLEM FINANCE | 25.02.2013 18:23 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: Hypoteční úvěry objem

Hypoteční banky v lednu poskytnuly 5146 hypoték v celkovém objemu 8,4 miliardy korun. V porovnání lednovou produkcí předchozího roku tyto výsledky sice znamenají pokles objemu poskytnutých úvěrů o 9 %, ale v historicky se jedná o druhou největší sumu sjednaných úvěrů. Dokonce ani v objemově rekordním roce 2007 banky neposkytly víc. Jak velkou část však tvoří refinancování?

Trh hypoték 

Podle aktuálních statistik portálu www.hypoindex.cz tuzemské banky v průběhu ledna klientům půjčily prostřednictvím hypoték více než 8,4 miliardy korun a průměrná částka sjednaného hypotečního úvěru činila 1 629 626 korun. Co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů je to o 35 % méně, než v posledním měsíci loňského roku, kdy banky poskytly hypotéky za 13,1 miliardy korun. Hypoteční trh však každý rok prochází pravidelnými cykly a i tímto způsobem je nutné na produkci bank nahlížet.

golem-130225-01

V meziročním srovnání jak v počtu, tak objemu sjednaných hypoték banky sice zaostávají, nicméně loňský úvod roku byl vysoce nadprůměrný. Z dlouhodobého pohledu letošních 8,4 miliardy korun znamená druhý nejlepší lednový výsledek v historii a s přihlédnutím k obvyklé sezónnosti trhu hypoték, kdy leden a únor dlouhodobě patří k obchodně slabším měsícům, dává tento výsledek dobrý předpoklad pro úspěšný rok 2013.

Refinancování vs. nové hypotéky

Letos, stejně jako v loňském roce však velkou roli bude hrát refinancování. Velký refinanční potenciál představují hypotéky z let 2008 a 2010, kdy byly sazby relativně vysoko a nyní klientům dobíhají 3 a 5leté fixace. Ale připočíst musíme také úvěry s odlišnými fixacemi a úvěry s druhou a další otočkou úrokové sazby. Podle našich odhadů v letošním roce bude končit fixace zhruba 125 000 hypoték, což je zhruba o 30 000 více než v loňském roce.

Jestliže v loňském roce refinancování tvořilo podle našich odhadů zhruba 27 % celkové produkce poskytnutých hypoték*, pro letošní rok očekáváme, že tento podíl ještě vzroste a bude se pohybovat zhruba na úrovni 28 – 30 % celkové produkce. A tuto optiku odráží také následující graf, kde uvádíme objemy poskytnutých hypoték očištěné o vliv refinancování, kde odhadovaný podíl „recyklovaných“ hypoték je vždy uveden v závorce za číslem roku. V lednu tedy celková hodnota nově poskytnutých hypoték dosáhla zhruba 6 miliard Kč a 2,4 mld. Kč banky půjčily na splacení dříve poskytnutých hypoték.

golem-130225-02  

Historicky by se tedy letošní leden v objemu nově poskytnutých hypoték řadil na 4. místo za roky 2007, 2008 a 2012.

Stavební spoření

Stavební spořitelny během prvního letošního měsíce sjednaly úvěry za 3,12 miliardy korun, což v meziročním srovnání vzhledem k okolnostem, s kterými se nyní stavební spoření potýká, není vůbec špatný výsledek. Vloni suma sjednaných úvěrů dosáhla obdobné výše – 3,1 mld. Kč.

Oproti loňskému roku v lednu nepatrně posílila svou tržní pozici Českomoravská stavební spořitelna, která se svými 1,88 miliardami korun aktuálně dosahuje tržního podílu na úrovni 60 % trhu. Za ČMSS následuje Raiffeisen stavební spořitelna (0,5 mld. Kč), Stavební spořitelna České spořitelny (0,39 mld. Kč) a Modrá pyramida (0,26 mld. Kč). Pětici stavebních spořitelen uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna, která v letošním lednu klientům půjčila 90 milionů korun. 

Trh financování bydlení

V součtu tedy hypoteční banky a stavební spořitelny během prvního měsíce letošního roku poskytly klientům úvěry za 11,5 miliardy korun. Z čehož více než ¾ tvořily hypotéky. V meziročním srovnání trh ztrácí 6,5 procenta.

golem-130225-03

⃰*  přesné statistiky zachycující míru refinancování v ČR dosud neexistují. Jedná se o expertní odhad vycházející z bankami zveřejňovaných údajů a statistik společnosti GOLEM FINANCE

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, www.financninoviny.cz, banky, stavební spořitelny

Banky a stavební spořitelny v lednu rozpůjčovaly 11,5 mld. Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »