Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Bezplatnou hypotéku nenajdete všude

Bezplatnou hypotéku nenajdete všude

Banky se stále častěji přiklánějí k rušení poplatků. Službu, za kterou někde zaplatíte i desetitisíce, jinde dostanete zadarmo. Zatímco se banky pozvolna odklánějí od účtování měsíčních poplatků za správu úvěru, poplatků za sjednání hypotečního úvěru se některé banky drží zuby nehty. (Aktualizováno: 14.6.2016 16:00)

Banky mají na poplatek právo

Soudní spory o relevantnost poplatků, které v minulých letech rozbouřily vlny hypotečního trhu, přiměly většinu bank poplatky za sjednání či správu hypotečního úvěru zrušit. Bezpoplatková politika vydržela většině bank i po rozhodnutí soudu, který dal za pravdu právě bankám. Noví klienti tak i přes zamítavý postoj soudu vydělali a poplatky platit nemusí.

Vedení úvěrového účtu zdarma

Banky rušily poplatky za vedení úvěrového účtu většinou již během roku 2013 a pokračovaly v tom i v roce 2014, kdy probíhalo nejvíce soudních sporů o poplatky. Zrušení poplatků se ovšem týká pouze nově uzavřených smluv, u starších smluv banky  účtují poplatek většinou ve výši 150 korun za správu a vedení úvěrového účtu i nadále.

V sazebníku České spořitelny poplatek za správu hypotečního úvěru ve výši 150 korun měsíčně sice přetrvává i nadále, ale z poznámky se dozvíme, že neplatí na úvěry sjednané od 1. března 2013 až do odvolání. Poplatek 200 korun zase nalezneme v ceníku UniCredit Bank, vztahuje se ale pouze na úvěry sjednané do 19. března 2013. Nově sjednané hypotéky mají tento poplatek zdarma také do odvolání.

Mezi posledními, kdo se vzdal poplatku za správu hypotéky, byla Wüstenrot. Zrušení poplatku je ovšem také zřejmě dočasné, protože se vztahuje na nové úvěry fyzických osob opět pouze do odvolání.

Poplatek za vedení úvěrového účtu u nových smluv si drží již jen několik bank. Z menších bank poplatek za správu úvěru ve výši 150 korun měsíčně má pouze Oberbank. Z velkých bank jsou posledními trosečníky s poplatkem pouze ČSOB a Hypoteční banka, které stále účtují klientům 150 korun měsíčně.

V nabídce obou bank je i varianta hypotéky bez poplatku. Zrušení poplatku za správu úvěrového účtu a poplatku za vyřízení žádosti o hypotéku je ovšem pouze na oko. Poplatky se přenášejí do úrokové sazby, která je vyšší než u běžné hypotéky. „Hypotéka bez poplatku je v nabídce obou bank již devátým rokem. Klienti dostávají při sjednávání hypotéky na výběr, zda chtějí platit měsíčně stopadesátikorunový poplatek, nebo naopak jej rozpustit do úrokové sazby. Aktuálně tvoří podíl hypoték bez poplatku dvě třetiny z celkového počtu poskytnutých hypoték,“ říká Marie Mocková z Hypoteční banky.

Tabulka 1: Poplatek za vedení/správu hypotečního úvěru

Banka

Poplatek za vedení úvěru (měsíčně)

Česká spořitelna

zdarma 1)

ČSOB

150 Kč 2)

Equa Bank

Zdarma

Expobank

zdarma 3)

Fio banka

Zdarma

Hypoteční banka

150 Kč 4)

Komerční banka

zdarma 5)

mBank

Zdarma

Moneta Money Bank

Zdarma

Oberbank

150 Kč

Raiffeisenbank

zdarma6)

Sberbank

zdarma7)

UniCredit Bank

zdarma8)

Wüstenrot hypoteční banka

zdarma9)

Poznámky:
  1. Cena 150 Kč se neuplatňuje u všech úvěrů sjednaných v období od 1.3.2013 do odvolání a úvěrů, kterým se v tomto období mění fixace úrokové sazby. Cena se neuplatňuje po celou dobu trvání úvěru
  2. Měsíční poplatek je stanoven za služby klientům, které souvisí s vedením a správou úvěru a nejsou samostatně zpoplatněny dle tohoto Sazebníku (např. veškerá samostatně nezpoplatněná písemná komunikace ze strany banky na podnět klienta, telefonická komunikace ze strany banky na podnět klienta související s vedením a správou úvěru a stálá služba infolinky klientských služeb v její provozní době, která je k dispozici klientům). Poplatek se inkasuje za každý i započatý měsíc od uzavření Smlouvy do doby úplného splacení jistiny a příslušenství úvěru.
  3. Správa úvěru – pro úvěrové smlouvy uzavřené od 1. 6. 2014
  4. Paušální poplatek je stanoven za služby klientům, které souvisí s vedením a správou úvěru a nejsou samostatně zpoplatněny dle tohoto Sazebníku (např. veškerá samostatně nezpoplatněná písemná komunikace ze strany banky na podnět klienta, telefonická komunikace ze strany banky na podnět klienta související s vedením a správou úvěru a stálá služba infolinky klientských služeb v její provozní době, která je k dispozici klientům). Poplatek se inkasuje za každý i započatý měsíc od uzavření Smlouvy do doby úplného splacení jistiny a příslušenství úvěru.
  5. Spravování úvěru měsíčně 2) (pro smlouvy, které byly uzavřené nebo u nichž došlo k obnově úrokové sazby od 1. 1. 2013)
  6. Pro úvěry poskytnuté do 1. 1. 2013 činí 150 Kč měsíčně.
  7. zdarma pro klienty, kteří zahájili čerpání od 28. 2. 2013; ostatní klienti 150 Kč
  8. Cena 200 Kč se neuplatňuje u úvěrů sjednaných v období od 19. 3. 2013 do odvolání a u úvěrů, u kterých v tomto období došlo ke změně fixní úrokové sazby. Cena se neuplatňuje do splacení úvěru.
  9. Pro nové úvěry do odvolání zdarma, pro starší 200 Kč.

Zdroj: Sazebníky bank

Schvalování něco stojí

Sjednání hypotečního úvěru nabízí již více než polovina bank zdarma. Naposledy ustoupila od účtování tohoto poplatku Sberbank. Poplatek, za který dříve účtovala 0,4 procenta z poskytnuté částky, minimálně však 4 tisíce korun, ale maximálně 10 tisíc korun, je nyní u Sberbank také zdarma.

Formou podílu z hypotečního úvěru si poplatek účtují poslední dvě banky. Expobank má nastavený poplatek na 0,25 procenta z poskytnutého úvěru, minimálně činí 2900 korun a maximální výše není omezena. Oberbank požaduje po klientech dokonce 0,7 procenta, minimálně 8 tisíc korun a maximálně 25 tisíc korun.

Velké banky omezují poplatek na paušální výši. ČSOB a Hypoteční banky účtují klientům 3900 korun a Komerční banka 2900 korun. Výjimkou je Česká spořitelna, která po klientech za sjednání úvěru nic nechce.

Tabulka 2: Poplatky za schválení úvěru

Banka

Poplatek za sjednání úvěru

Česká spořitelna

zdarma

ČSOB

3 900 Kč

Equa Bank

zdarma

Expobank

 0,25 %, min. 2 900 Kč

Fio banka

zdarma

Hypoteční banka

3 900 Kč

Komerční banka

2 900 Kč

mBank

zdarma

Moneta Money Bank

zdarma

Oberbank

0,7 %, min. 8 000 Kč, max. 25 000 Kč

Raiffeisenbank

 Zdarma

Sberbank

 Zdarma

UniCredit Bank

zdarma

Wüstenrot hypoteční banka

2 400 Kč

Zdroj: Sazebníky bank

Rušení poplatků by se mělo promítnout i na pole mimořádných splátek. Nový zákon o úvěru, který již schválili poslanci, rozšiřuje možnosti mimořádných splátek hypotečních úvěrů.

Bezplatnou hypotéku nenajdete všude >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »