Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete podporu bydlení od státu? Nechte se vyplavit!

Chcete podporu bydlení od státu? Nechte se vyplavit!

Stát má jako jednu ze svých priorit podporu bydlení. A jak ji prosazuje? V současné době je aktivních několik programu Státního fondu rozvoje bydlení. Pro občany jsou dosažitelné ale jen dva ze zdrojů fondu. A oba jen po povodních. Nadále sice ještě probíhá program Zelená úsporám, ale…

Bydlení patří mezi základní lidské potřeby. Poskytuje nejen útočiště před nepřízní počasí, ale vytváří i prostor pro domov. A tak si většina vlád nejen v České republice klade za cíl důstojné bydlení pro své občany. A k tomuto cíli směřuje i své státní podpory.

Státní fond rozvoje bydlení byl zřízen zákonem pro naplňování bytové politiky vlády. Ta získala před rokem novou podobu a s ní se změnila i struktura podpory. Dotace se staly vzácnější než šafrán a hlavní směr podpory je orientován k levným úvěrům a zárukám. Jediné dotace zůstaly z programu Zelená úsporám pod taktovkou Státního fondu životního prostředí, kde do poslední výplaty v dubnu letošního roku přes 50 tisíc žadatelů získalo přibližně 13 mld. Kč.

Povodně, lidé a Státní fond rozvoje bydlení

Slunečno, jasno a v dohledné době žádné větší deště meteorologové nepředpovídají. Nedávná historie ale ukazuje, že počasí se může během několika týdnů změnit a voda stoupnout. Po přelití vody z řek do sklepů (až půd) rodinných domů zůstává po povodni práce pro řemeslníky i demoliční čety. A všechny je potřeba zaplatit.

Standardní řešení z pojištění nemovitosti (a pro vybavení pojištění domácnosti) často nepomůže. Pojišťovny hledají kličky, jak se v co nejvyšší míře vyhnout pojistnému plnění – a navíc domy v blízkosti řek v povodňových oblastech pojistit proti velké vodě nechtějí vůbec. Zbývá sáhnout k úsporám a úvěrům. A může se hodit i dotovaný levný úvěr z palety produktů Státního fondu rozvoje bydlení.

Úvěr na opravy

Úvěr na opravy je poskytnut na opravy vyplavených bytů a rodinných domů. S maximální výší 150 tis. Kč, úrokem 2 % a splatností 10 let dosahuje jeho splátka 1 380 Kč. Žadatel o něj ale musí přizvat ručitele. Navíc musí prokázat dostatečný příjem na splácení úvěru.

Úvěr na pořízení bydlení

Vlastníte-li rodinný dům či byt a máte-li v něm trvalé bydliště, zároveň byl váš dům v důsledku povodní na základě rozhodnutí stavebního úřadu zdemolován, můžete získat úvěr až 850 tis. Kč na pořízení nového s úročením 2 % na 20 let. Splátka při maximální půjčce činí 4 300 Kč, úvěr ale musí být zajištěn ručitelem nebo exekutorským zápisem a následně zástavou nemovitosti, což může částečně komplikovat získání případných dalších úvěrů na bydlení.

Státní fond rozvoje bydlení uvádí, že pro letošní rok má k dispozici na tento účel 7 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že dosud bylo v průměru ročně vyplaceno přes 14 mil. Kč (celkem 142 197 720 Kč v rámci 184 poskytnutých úvěrů), a protože letošní prostředky při plném využití limitu úvěru vystačí pro necelých 8,25 žadatele, je vhodné si s povodní pospíšit…

Zelená úsporám se ještě zelená

Do konce letošního roku je ještě aktivní program Zelená úsporám. Má jen jednu chybu. Nepřijímá nové žádosti. Od 1. dubna letošního roku začal jen znovu přijímat žádosti, které lidé a firmy podaly před 29. říjnem 2010, ale nebyly zpracovány – jen zalepeny do obálek s razítkem Státního fondu životního prostředí. Zájemci s obálkami mohou žádosti s dokumentací zasílat ale jen do 30. června 2012.

Chcete si také ukousnout z ekologického koláče? Pak máte zřejmě smůlu. Všechny ostatní potencionální žadatele o podporu z Programu Zelená úsporám upozorňujeme, že PŘÍJEM NOVÝCH ŽÁDOSTÍ NEBYL OBNOVEN,“ hlásá tučné upozornění na stránkách programu Zelená úsporám. Jedinou možností by tak nejspíš bylo vyměnit tučnou obálku (či krabici od vína?) za obálku s příslušným razítkem.

Otázkou zůstává, jak chce fond rozdělit 25 mld. Kč, které jsou na dotace vyčleněny, když za tři roky rozdělil jen něco málo přes 13 mld. Kč…

Další programy ze SFRB – jen pro obce, developery a majitele bytových domů

Státní fond rozvoje bydlení nabízí i další programy. Jedná se vždy o úvěry nebo záruky za úvěry. V současnosti nabízí úvěry obcím na opravy a modernizaci bytového fondu (k dispozici je pro letošek 20 mil. Kč), úvěry na výstavbu nájemných bytů (ještě nebyl otevřen, ale počítá se s ním i v letošním roce), záruky za splacení úvěrů na výstavbu nájemních bytů a záruky za bankovní úvěry na opravu bytových domů. Kromě prvního zmíněného úvěru obcím mohou veškeré podpory využívat všichi stavitelé a majitelé bytových domů bez ohledu na jejich právní formu.

Ostatní programy nebyly otevřené, a to ani u mladých oblíbená „novomanželská půjčka“ – Úvěr 300. Půjčit si a doslova splácet plodností tak již není možné.

Anketa

Má stát podporovat bytovou výstavbu?

Ano. (38)
 
Ne. (26)
 Celkem hlasovalo 64 čtenářů

Chcete podporu bydlení od státu? Nechte se vyplavit! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

Janule | 07.07.2012 09:53
Re: bet | 07.07.2012 09:49
Jana | 07.07.2012 09:40

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů