Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Chcete podporu bydlení od státu? Nechte se vyplavit!

Petr Zámečník

Stát má jako jednu ze svých priorit podporu bydlení. A jak ji prosazuje? V současné době je aktivních několik programu Státního fondu rozvoje bydlení. Pro občany jsou dosažitelné ale jen dva ze zdrojů fondu. A oba jen po povodních. Nadále sice ještě probíhá program Zelená úsporám, ale…

Bydlení patří mezi základní lidské potřeby. Poskytuje nejen útočiště před nepřízní počasí, ale vytváří i prostor pro domov. A tak si většina vlád nejen v České republice klade za cíl důstojné bydlení pro své občany. A k tomuto cíli směřuje i své státní podpory.

Státní fond rozvoje bydlení byl zřízen zákonem pro naplňování bytové politiky vlády. Ta získala před rokem novou podobu a s ní se změnila i struktura podpory. Dotace se staly vzácnější než šafrán a hlavní směr podpory je orientován k levným úvěrům a zárukám. Jediné dotace zůstaly z programu Zelená úsporám pod taktovkou Státního fondu životního prostředí, kde do poslední výplaty v dubnu letošního roku přes 50 tisíc žadatelů získalo přibližně 13 mld. Kč.

Povodně, lidé a Státní fond rozvoje bydlení

Slunečno, jasno a v dohledné době žádné větší deště meteorologové nepředpovídají. Nedávná historie ale ukazuje, že počasí se může během několika týdnů změnit a voda stoupnout. Po přelití vody z řek do sklepů (až půd) rodinných domů zůstává po povodni práce pro řemeslníky i demoliční čety. A všechny je potřeba zaplatit.

Standardní řešení z pojištění nemovitosti (a pro vybavení pojištění domácnosti) často nepomůže. Pojišťovny hledají kličky, jak se v co nejvyšší míře vyhnout pojistnému plnění – a navíc domy v blízkosti řek v povodňových oblastech pojistit proti velké vodě nechtějí vůbec. Zbývá sáhnout k úsporám a úvěrům. A může se hodit i dotovaný levný úvěr z palety produktů Státního fondu rozvoje bydlení.

Úvěr na opravy

Úvěr na opravy je poskytnut na opravy vyplavených bytů a rodinných domů. S maximální výší 150 tis. Kč, úrokem 2 % a splatností 10 let dosahuje jeho splátka 1 380 Kč. Žadatel o něj ale musí přizvat ručitele. Navíc musí prokázat dostatečný příjem na splácení úvěru.

Úvěr na pořízení bydlení

Vlastníte-li rodinný dům či byt a máte-li v něm trvalé bydliště, zároveň byl váš dům v důsledku povodní na základě rozhodnutí stavebního úřadu zdemolován, můžete získat úvěr až 850 tis. Kč na pořízení nového s úročením 2 % na 20 let. Splátka při maximální půjčce činí 4 300 Kč, úvěr ale musí být zajištěn ručitelem nebo exekutorským zápisem a následně zástavou nemovitosti, což může částečně komplikovat získání případných dalších úvěrů na bydlení.

Státní fond rozvoje bydlení uvádí, že pro letošní rok má k dispozici na tento účel 7 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že dosud bylo v průměru ročně vyplaceno přes 14 mil. Kč (celkem 142 197 720 Kč v rámci 184 poskytnutých úvěrů), a protože letošní prostředky při plném využití limitu úvěru vystačí pro necelých 8,25 žadatele, je vhodné si s povodní pospíšit…

Zelená úsporám se ještě zelená

Do konce letošního roku je ještě aktivní program Zelená úsporám. Má jen jednu chybu. Nepřijímá nové žádosti. Od 1. dubna letošního roku začal jen znovu přijímat žádosti, které lidé a firmy podaly před 29. říjnem 2010, ale nebyly zpracovány – jen zalepeny do obálek s razítkem Státního fondu životního prostředí. Zájemci s obálkami mohou žádosti s dokumentací zasílat ale jen do 30. června 2012.

Chcete si také ukousnout z ekologického koláče? Pak máte zřejmě smůlu. Všechny ostatní potencionální žadatele o podporu z Programu Zelená úsporám upozorňujeme, že PŘÍJEM NOVÝCH ŽÁDOSTÍ NEBYL OBNOVEN,“ hlásá tučné upozornění na stránkách programu Zelená úsporám. Jedinou možností by tak nejspíš bylo vyměnit tučnou obálku (či krabici od vína?) za obálku s příslušným razítkem.

Otázkou zůstává, jak chce fond rozdělit 25 mld. Kč, které jsou na dotace vyčleněny, když za tři roky rozdělil jen něco málo přes 13 mld. Kč…

Další programy ze SFRB – jen pro obce, developery a majitele bytových domů

Státní fond rozvoje bydlení nabízí i další programy. Jedná se vždy o úvěry nebo záruky za úvěry. V současnosti nabízí úvěry obcím na opravy a modernizaci bytového fondu (k dispozici je pro letošek 20 mil. Kč), úvěry na výstavbu nájemných bytů (ještě nebyl otevřen, ale počítá se s ním i v letošním roce), záruky za splacení úvěrů na výstavbu nájemních bytů a záruky za bankovní úvěry na opravu bytových domů. Kromě prvního zmíněného úvěru obcím mohou veškeré podpory využívat všichi stavitelé a majitelé bytových domů bez ohledu na jejich právní formu.

Ostatní programy nebyly otevřené, a to ani u mladých oblíbená „novomanželská půjčka“ – Úvěr 300. Půjčit si a doslova splácet plodností tak již není možné.

Anketa: Má stát podporovat bytovou výstavbu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Chcete podporu bydlení od státu? Nechte se vyplavit!”

 1. Jana napsal:

  Naš dům je v zátopové oblasti,každý rok čekame kdy nás to vezme,ale nejsme jediný,dům jsme koupili před dvěma lety i s tímto ryzikem,prostě pryč z města,Abychom ho daly trochu do pucu vzaly jsme si úvěr o „moje půjka,“ted víme ,že to byla chyba a že je to jen lichva,ted nam hrozí,že budem na ulici,otázka je ,půjčuje stát i lidem v takové situaci,když v televizi vidíte jak vyhodí invalidní ženu i s dětskem na ulici a lidi starejte se???

  1. bet napsal:

   Re:

   Tak to je ono ,,lidé se smilují a pomohou,a ty co májí nedájí nic,chudáci se rozdělí o to poslední.Je mi líto,že to s Váma tak dopadlo,třeba bude lépe,moc Vám to přeji.Na tu firmu jsem toho slyšla více

 2. Janule napsal:

  wauuu,tak to znám,pomoc asi žádná,ale budu držet palečky a nejen já,taky to známe,moc dobře,co insolvence??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *