EUR 24.910

USD 22.028

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.910

USD 22.028

Text: Monika Lukešová

08. 02. 2013

Daň z převodu nemovitosti se dočká zásadních změn. Může zdražit i hypotéky

 


 

Ministerstvo financí připravuje nejen zvýšení daně z převodu nemovitostí na čtyři procenta, ale daň dostane i zbrusu novou úpravu. Například doposud daň z převodu nemovitosti platil prodávající, ale nově ji bude hradit prodávající. Znamená to, že se zruší i ručení, tedy situace, kdy kupující ručí pro případ, že prodávající daň neodvede.

V připravovaných změnách jsou i pozitiva. Nově už nebude nutné oceňovat většinu převáděných nemovitostí. Znalecký posudek nebude potřeba u převodu bytů, rodinných domů, nebytových prostor, rekreačních chat a chalup, garáží – základem daně bude v takovém případě cena sjednaná. Ocenění převáděné nemovitosti se bude muset doložit tehdy, když dohodnutá kupní cena bude o více než třetinu nižší než cena v místě obvyklá.

Současný návrh mimo jiné počítá s tím, že cena bude placena nad kupní cenu. Nově by tedy u prodávaného bytu za jeden milion korun, bude muset kupující kromě ceny bytu zaplatit dalších 40 tisíc korun daň. Celkové náklady na nákup nemovitosti se tedy vyšplhají na 1 040 tisíc korun.

Stávající úprava je taková, že kupující zaplatil milion korun a prodávající zaplatil 40 tisíc korun daň. Jeho skutečný zisk tedy činil 960 tisíc.

Bude se měnit i splatnost daně, a to ze tří na dva měsíce. „U novostaveb nebude muset kupující platit daň z převodu nemovitosti, budou tedy zvýhodněny nad starší zástavbou. V mnohých případech je starší zástavba již nyní dražší než novostavby, takto se cenový rozdíl ještě prohloubí,“ uvedl Daniel Kotula majitel RE/MAX Center.

REKLAMA

Hrozí zdražení hypoték

Kupující si také často bere na koupi nemovitosti hypoteční úvěr. Podle odborníků je však otázkou, zda se banky přizpůsobí a dovolí navýšení hypotéky o další statisíce, které budou určeny pro splacení daně z převodu nemovitosti. Tím pádem by hypotéky mohly zdražit.

Nejlepším řešení by bylo zůstat u původního modelu, kdy se daň odpočítávala od kupní ceny a prodávající dostal částku bez daně. Princip by zůstal stejný, změnil by se jen subjekt plátce. Úplně nejlepším řešením by však bylo daň zrušit, tak jak to plánovalo Ministerstvo financí v roce 2010, které v tu dobu vedl stejný ministr jako dnes, neboť daň z převodu daní již jednou zdaněné peníze a dále výnos z daně není pro státní rozpočet rozhodující,“ říká Daniel Kotula.

V případě, že pro výpočet daně z převodu nemovitosti bude vyžadováno doložení znaleckého posudku, bude si moci kupující náklady na jeho vyhotovení odečíst od základu daně. Momentálně si nelze daňový základ snížit o žádnou položku.
Také nebude potřeba podávat daňové přiznání, pokud výsledná daňová povinnost nepřekročí 100 Kč. Podle daného znění je takové přiznání nutné podat, ale neodvádí se žádná daň.

 

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Další měsíc se objemy hypoték držely na vysoké úrovni

V dubnu poskytly banky a stavební spořitelny skutečně nové hypoteční úvěry za 26 mld. Kč. Jejich objem je o necelou polovinu vyšší než v prvním pololetí minulého roku. K tomu klienti navíc refinancovali či navýšili své hypotéky v rozsahu 6,2 mld. Kč. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2025

Komentář k nejzbytečnější dani, kterou měl stát už dávno zrušit

Dlouhodobě volám po tom, aby stát tuto nespravedlivou daň za to, že bydlím ve vlastním bytě či domě, úplně zrušil. Zajímavé je, že za užívání jiné vlastní věci státu daň neplatíme. Žádná speciální daň nezatěžuje vlastnictví auta, televize ani mobilního telefonu. Tak proč zrovna nemovitosti mají tohle nezáviděníhodné daňové privilegium?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 05. 2025