Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


David Bureš: Řecká krize může zvýšit úrokové sazby u hypoték i na tři procenta

David Bureš: Řecká krize může zvýšit úrokové sazby u hypoték i na tři procenta

Úrokové sazby stále klesají a mnoho lidí stále navštěvuje banky kvůli hypotečním úvěrům. Jenže jak dlouho nízké úroky vydrží a jak moc do hypoteční oblasti zasáhnou doporučení od České národní banky? Na to jsme se zeptali odborníka nejen na hypotéky ze společnosti Fincentrum Davida Bureše.

Nejprve velká gratulace k ocenění Miliardář od Hypoteční banky, u které jste udělal hypotéky za více než miliardu korun.
Děkuji za pochvalu. Mám z toho opravdu velkou radost. Člověk si po těch 15 letech, kdy v této oblasti pomáhá klientům ani neuvědomuje, v jakých sumách se může celkově pohybovat. Po pravdě jsem to nečekal. Úvěry řeším u všech bank a nikdy jsem si nekontroloval objemy u jedné banky.

Co podle vás stojí za vaším úspěchem?
Můj úspěch je postavený na dvou bodech. Zaprvé se snažím při své dennodenní práci soustředit na předávání skutečné hodnoty pro mé klienty. Ti mě za to pak oceňují svým doporučením. A věřte mi, že když jsem před rokem spustil službu Realitní vyjednavač, tak hodně klientů nevěřilo vlastním očím, co kupují za nemovitost a o kolik je zbytečně předražená. Snažím se jim dávat vždy něco navíc a to přesto, že mě to stojí hodně peněz za technický posudek nebo právníka.

Za druhé se snažím stále vzdělávat a zlepšovat se v tom, co dělám a umím nejlépe. Takže jezdím pravidelně na různá školení po Evropě a zde v ČR mám svého kouče i mentora. Věřím, že každý se může stále posunovat, ale musí ho vést ještě někdo lepší.

Jaké používáte kouzlo k získání klientů? Přeci jen konkurence mezi poradci je veliká.
Mým kouzlem je jednoduchá rovnice – nejdříve dávat a pak si brát. Pokud vidím, že klient kupuje dům a já mu tam zdarma pošlu stavebního technika, aby nekoupil zajíce v pytli, právník zkontroluje kupní smlouvy a dokonce vyjednavač získá i lepší cenu, tak při jednání s klientem neřeším konkurenci – nikdo jiný mu stejné řešení nenabídl. Navíc na každou činnost najímám skutečného profesionála.

Občas přijde klient, který se ptá, jakou nejlepší sazbu mu zařídím. Ale na tuto hru já nepřistupuji. Já s klientem nejprve proberu do hloubky jeho situaci a plány a podle toho pak na míru ušijeme plán, který mu sníží jeho náklady a případná rizika na minimum. Prostě se naladím na stejnou vlnu a na celou situaci se dívám jakoby z nadhledu. Samotné financování je pouze jedna ze součástí jeho spokojeného života.

Chápete asi, že konkurenci pak neřeším, protože vybočuji s toho běžného pole hypotečních poradců.

Jsou teď nějaké hypoteční trendy? Jaká hypotéka láká nejvíc lidí?
Pokud se podívám na své klienty, tak bych viděl asi dva hlavní směry, kudy se ubírá zájem. Jedna z velkých bank nabízí nadstandardní podmínky v případě dlouhé fixce. S tím, že pokud po čase klient zjistí, že daný byt chce prodat, tak u většiny bank je to hodně drahá záležitost, pokud tuto situaci chcete řešit uprostřed období pevné fixace. S Hypoteční bankou se však nechá nastavit postup, kdy si klient vybere větší a dražší nemovitost a tu menší prodá. Já mu následně zařídím, že daná sankce se naprosto minimalizuje nebo úplně vynuluje. Takže toto je výhoda k nezaplacení. Pouze musíte znát správný postup a klientovi to srozumitelně vysvětlit.  Nikdy totiž nevíte, co se během dalších 5 až 7 let stane.

Dalším trendem je Ofsetová hypotéka – tento specifický produkt táhne mé klienty už poslední 3 roky a stává se stále oblíbenější. Základní myšlenkou je to, že splácíte úrok pouze z rozdílu mezi dluhem a výší zůstatku na spořicím účtu. Takže volné peníze máte stále k dispozici a přitom můžete každý měsíc své přebytky přihazovat na jednu hromádku a snižovat náklady na úrok. Až se třeba po 10,5 letech dostanete do chvíle, kdy úrok je NULA a do konce 30 leté splatnosti úvěru splácíte pouze dluh. Nebo to kdykoliv pak ve fixaci splatíte a zbavíte se dluhu úplně.

Máte nějaký pracovní cíl, kterého byste chtěl dosáhnout?
Ano, mám. Aktuálně připravuji další tři nové služby, které se stále točí kolem nemovitostí a financování. Vychází z těch nejmodernějších řešení, která mě inspirují v USA či Velké Británii a v ČR to prostě nikdo nedělá. Cílem je tedy vytvořit naprosto originální služby pro lidi, kteří kupují, prodávají či chtějí stavět nemovitost. Know how mám, takže nyní je cílem to vše zrealizovat. A to je pro mě velká výzva.

Určitě se vás na to ptá kde kdo, ale jak vidíte další vývoj úrokových sazeb u hypoték?
Na stejnou otázku se já osobně ptám stále všech velkých bankéřů na různých setkáních a vychází mně z toho následující směr. Nyní došlo k navýšení sazeb jako odraz aktuálních problémů v Řecku. Pokud se podaří situaci stabilizovat, tak by se měly sazby udržet v dalších 12 měsících do 2,5 procenta. Což vychází ze strategie ČNB a jejího umělého držení kurzu do podzimu 2016.  Pokud však dojde k nějakým vyhroceným situacím, tak se může lehko dostat sazba i nad 3 %. Krásně mi to nedávno popsal vysoce postavený člověk v jedné bance, který mi to ukazoval na rychlých a nečekaných změnách, jež v roce 2009 vystřelily sazby až na hodnoty kolem 5,4 %. Nechci být pesimista, ale ty nejlepší časy, kdy jsme pro klienty dávali 5 leté sazby i za 1,59 %, máme prostě za sebou a je třeba to pochopit.

Co říkáte na doporučení ČNB ohledně omezení hypoték?
U svých klientů řeším 100% hypotéku tak v 5 % případů. Já osobně souhlasím s doporučením ČNB ohledně těchto úvěrů. Nejsem zastáncem masového 100% financování, protože lidé pak nemají dostatek odpovědnosti ke splácení a při větším problému mají pocit, že tu odpovědnost hodí na banku. Takže ty drobné regulace jsou zatím v mezích, které u těch bonitních klientů nebudou způsobovat žádné problémy. Zrovna nedávno jsem dostal požadavek na hypotéku od klienta, který má příjem 23 tisíc korun, manželka je s 2 dětmi na mateřské, a mají měsíční splátku spotřebitelského úvěru za 5 000 korun. Trochu mě zamrazilo. Záměrem bylo koupit byt na 100% hypotéku, kde splátka bude o trochu levnější, než současný nájem – na který se jim každý měsíc průměrně 1 000 korun nedostává. Toto je jasný budoucí průšvih. Stačí, když se současná sazba zvýší o 1 % a klient přestane splácet. Toto se musí trochu zregulovat, abychom předešli ještě větším problémům.

Odpovídal David Bureš

Finančnímu poradenství se věnuje více než 15 let. Během své praxe zpracoval přes 900 finančních plánů a vyřešil hypotéky za více než 1,5 miliardy korun.  V roce 2012 získal ocenění Nejlepší poradce ve společnosti Fincentrum, dlouhodobě je členem TOP klubu společnosti Fincentrum.
David Bureš v loňském roce připravil novou službu pro klienty kupující nemovitost pod názvem Realitní vyjednavač. Klienti s touto službou získají kontrolu technického stavu nemovitosti, vyjednání slevy, kontrolu smluv a vyřešení hypotečního úvěru.

 


David Bureš: Řecká krize může zvýšit úrokové sazby u hypoték i na tři procenta >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Karel | 01.07.2015 13:08

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »