EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: František Veselý

01. 07. 2015

1 komentář

David Bureš: Řecká krize může zvýšit úrokové sazby u hypoték i na tři procenta

 


 

Nejprve velká gratulace k ocenění Miliardář od Hypoteční banky, u které jste udělal hypotéky za více než miliardu korun.
Děkuji za pochvalu. Mám z toho opravdu velkou radost. Člověk si po těch 15 letech, kdy v této oblasti pomáhá klientům ani neuvědomuje, v jakých sumách se může celkově pohybovat. Po pravdě jsem to nečekal. Úvěry řeším u všech bank a nikdy jsem si nekontroloval objemy u jedné banky.

Co podle vás stojí za vaším úspěchem?
Můj úspěch je postavený na dvou bodech. Zaprvé se snažím při své dennodenní práci soustředit na předávání skutečné hodnoty pro mé klienty. Ti mě za to pak oceňují svým doporučením. A věřte mi, že když jsem před rokem spustil službu Realitní vyjednavač, tak hodně klientů nevěřilo vlastním očím, co kupují za nemovitost a o kolik je zbytečně předražená. Snažím se jim dávat vždy něco navíc a to přesto, že mě to stojí hodně peněz za technický posudek nebo právníka.

Za druhé se snažím stále vzdělávat a zlepšovat se v tom, co dělám a umím nejlépe. Takže jezdím pravidelně na různá školení po Evropě a zde v ČR mám svého kouče i mentora. Věřím, že každý se může stále posunovat, ale musí ho vést ještě někdo lepší.

Jaké používáte kouzlo k získání klientů? Přeci jen konkurence mezi poradci je veliká.
Mým kouzlem je jednoduchá rovnice – nejdříve dávat a pak si brát. Pokud vidím, že klient kupuje dům a já mu tam zdarma pošlu stavebního technika, aby nekoupil zajíce v pytli, právník zkontroluje kupní smlouvy a dokonce vyjednavač získá i lepší cenu, tak při jednání s klientem neřeším konkurenci – nikdo jiný mu stejné řešení nenabídl. Navíc na každou činnost najímám skutečného profesionála.

Občas přijde klient, který se ptá, jakou nejlepší sazbu mu zařídím. Ale na tuto hru já nepřistupuji. Já s klientem nejprve proberu do hloubky jeho situaci a plány a podle toho pak na míru ušijeme plán, který mu sníží jeho náklady a případná rizika na minimum. Prostě se naladím na stejnou vlnu a na celou situaci se dívám jakoby z nadhledu. Samotné financování je pouze jedna ze součástí jeho spokojeného života.

Chápete asi, že konkurenci pak neřeším, protože vybočuji s toho běžného pole hypotečních poradců.

Jsou teď nějaké hypoteční trendy? Jaká hypotéka láká nejvíc lidí?
Pokud se podívám na své klienty, tak bych viděl asi dva hlavní směry, kudy se ubírá zájem. Jedna z velkých bank nabízí nadstandardní podmínky v případě dlouhé fixce. S tím, že pokud po čase klient zjistí, že daný byt chce prodat, tak u většiny bank je to hodně drahá záležitost, pokud tuto situaci chcete řešit uprostřed období pevné fixace. S Hypoteční bankou se však nechá nastavit postup, kdy si klient vybere větší a dražší nemovitost a tu menší prodá. Já mu následně zařídím, že daná sankce se naprosto minimalizuje nebo úplně vynuluje. Takže toto je výhoda k nezaplacení. Pouze musíte znát správný postup a klientovi to srozumitelně vysvětlit.  Nikdy totiž nevíte, co se během dalších 5 až 7 let stane.

Dalším trendem je Ofsetová hypotéka – tento specifický produkt táhne mé klienty už poslední 3 roky a stává se stále oblíbenější. Základní myšlenkou je to, že splácíte úrok pouze z rozdílu mezi dluhem a výší zůstatku na spořicím účtu. Takže volné peníze máte stále k dispozici a přitom můžete každý měsíc své přebytky přihazovat na jednu hromádku a snižovat náklady na úrok. Až se třeba po 10,5 letech dostanete do chvíle, kdy úrok je NULA a do konce 30 leté splatnosti úvěru splácíte pouze dluh. Nebo to kdykoliv pak ve fixaci splatíte a zbavíte se dluhu úplně.

Máte nějaký pracovní cíl, kterého byste chtěl dosáhnout?
Ano, mám. Aktuálně připravuji další tři nové služby, které se stále točí kolem nemovitostí a financování. Vychází z těch nejmodernějších řešení, která mě inspirují v USA či Velké Británii a v ČR to prostě nikdo nedělá. Cílem je tedy vytvořit naprosto originální služby pro lidi, kteří kupují, prodávají či chtějí stavět nemovitost. Know how mám, takže nyní je cílem to vše zrealizovat. A to je pro mě velká výzva.

Určitě se vás na to ptá kde kdo, ale jak vidíte další vývoj úrokových sazeb u hypoték?
Na stejnou otázku se já osobně ptám stále všech velkých bankéřů na různých setkáních a vychází mně z toho následující směr. Nyní došlo k navýšení sazeb jako odraz aktuálních problémů v Řecku. Pokud se podaří situaci stabilizovat, tak by se měly sazby udržet v dalších 12 měsících do 2,5 procenta. Což vychází ze strategie ČNB a jejího umělého držení kurzu do podzimu 2016.  Pokud však dojde k nějakým vyhroceným situacím, tak se může lehko dostat sazba i nad 3 %. Krásně mi to nedávno popsal vysoce postavený člověk v jedné bance, který mi to ukazoval na rychlých a nečekaných změnách, jež v roce 2009 vystřelily sazby až na hodnoty kolem 5,4 %. Nechci být pesimista, ale ty nejlepší časy, kdy jsme pro klienty dávali 5 leté sazby i za 1,59 %, máme prostě za sebou a je třeba to pochopit.

Co říkáte na doporučení ČNB ohledně omezení hypoték?
U svých klientů řeším 100% hypotéku tak v 5 % případů. Já osobně souhlasím s doporučením ČNB ohledně těchto úvěrů. Nejsem zastáncem masového 100% financování, protože lidé pak nemají dostatek odpovědnosti ke splácení a při větším problému mají pocit, že tu odpovědnost hodí na banku. Takže ty drobné regulace jsou zatím v mezích, které u těch bonitních klientů nebudou způsobovat žádné problémy. Zrovna nedávno jsem dostal požadavek na hypotéku od klienta, který má příjem 23 tisíc korun, manželka je s 2 dětmi na mateřské, a mají měsíční splátku spotřebitelského úvěru za 5 000 korun. Trochu mě zamrazilo. Záměrem bylo koupit byt na 100% hypotéku, kde splátka bude o trochu levnější, než současný nájem – na který se jim každý měsíc průměrně 1 000 korun nedostává. Toto je jasný budoucí průšvih. Stačí, když se současná sazba zvýší o 1 % a klient přestane splácet. Toto se musí trochu zregulovat, abychom předešli ještě větším problémům.

Odpovídal David Bureš

Finančnímu poradenství se věnuje více než 15 let. Během své praxe zpracoval přes 900 finančních plánů a vyřešil hypotéky za více než 1,5 miliardy korun.  V roce 2012 získal ocenění Nejlepší poradce ve společnosti Fincentrum, dlouhodobě je členem TOP klubu společnosti Fincentrum.
David Bureš v loňském roce připravil novou službu pro klienty kupující nemovitost pod názvem Realitní vyjednavač. Klienti s touto službou získají kontrolu technického stavu nemovitosti, vyjednání slevy, kontrolu smluv a vyřešení hypotečního úvěru.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024

Názor: O bruselské byrokracii a dostupnosti bydlení v Česku

Setkal se s tím každý, kdo si v poslední době koupil plastovou láhev. Po jejím otevření zůstalo plastové víčko k láhvi připojené. Někdo se jím píchá do oka, jinému ničí pečlivě pěstěné vousy. Na sociálních sítích píší tisíce rozhořčených lidí, vznikla spousta často rádobyvtipných videí. Většina lidí nakonec dříve či později víčko stejně utrhne, čímž nařízení vyrábět plastové […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Karel

    1 července, 2015

    Pan Bureš je trochu mimo, nedávný růst úrokových sazeb nebyl způsoben problémy v Řecku, ale investoři změnili vnímání rizika deflace v Eurozóně. Riziko deflace s rostoucí cenou ropy úplně zmizelo, na což reagovaly výnosy. Naopak pokud se něco dále stane v Řecku, tak ECB zaplaví trh dodatečnou likviditou a sazby rozhodně nepůjdou nahoru… je jasné chcete, aby lidi podepsaly hypotéky co nejdříve, ale Vaše argumenty jsou zcestné. Karel

    Odpovědět