Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Elektřina zlevní. Kde a jak ušetříte nejvíc?

Elektřina zlevní. Kde a jak ušetříte nejvíc?

Ano, za elektřinu v roce 2014 zaplatíme skutečně méně. Nikoli ale díky dodavatelům elektrické energie. Může za to regulátor. Kde získáte elektřinu nejlevněji a jak změnit dodavatele?

Nižší cena elektřiny není způsobena dodavateli elektrické energie, kteří mohou manipulovat pouze se silovou cenou elektřiny, ale tento pokles má na svědomí Energetický regulační úřad, který centrálně reguluje tzv. regulovanou složku elektrické energie. Do níž spadá například cena za distribuci elektřiny nebo příspěvek na obnovitelné zdroje.    

Díky obrovskému zájmu médií o oblast energetického trhu se úměrně zvedl i zájem obyvatelstva o tento segment. Mnoho z nich se začalo zajímat o alternativní dodavatele elektrické energie a jejich nabídky. Pro změnu dodavatele elektrické energie je nyní navíc příhodné období. Pokud firmy mění cenu elektrické energie nebo všeobecné obchodní podmínky, má zákazník ze zákona možnost od těchto nových podmínek odstoupit ve zkrácené lhůtě 1 měsíce. Aneb za měsíc už může dodávat elektřinu někdo jiný. Klasická výpovědní lhůta, pokud není stanoveno ve smlouvě jinak, je 3 měsíce.

Jak postupovat při změně dodavatele elektřiny

 1. Najít poslední roční vyúčtování, které jste obdrželi, a smlouvu o sdružených dodávkách elektrické energie, kterou máte uzavřenou se stávajícím dodavatelem. V těchto dokumentech naleznete všechny důležité informace, které budete potřebovat. Jako je roční spotřeba, distribuční sazba, hodnota jističe, svého současného dodavatele a výpovědní podmínky.
 2. Smlouva na dobu neurčitou. Pokud nejste znalec v oblasti energetiky, je toto určitě nejlepší řešení. S cenovou úsporou možná nepůjdete úplně na minimum, ale těchto pár korun navíc určitě stojí za případné problémy nebo sankce. U smluv na dobu určitou je trochu problém. Jsou sjednávány na určité časové období, nejčastěji 24 měsíců, čili 2 roky. Znamená to tedy, že máte garantovanou cenu elektřiny na 2 roky, i když pro ostatní zákazníky se cena změní. Ve většině případů to finančně vyjde lépe než klasická smlouva na dobu neurčitou. Proč ji tedy raději neuzavírat? Ve zkratce – v případě, že obdržíte výhodnější nabídku, nemůžete odstoupit od smlouvy, navíc po skončení této smlouvy se smlouva často automaticky prodlužuje opět na dobu určitou většinou v délce 2 let, ovšem s jinými podmínkami. Pokud nevypovíte smlouvu opět dle přesných podmínek ustanovených ve smlouvě, tato výpověď bude zamítnuta. Pokud se ohradíte a přesto budete chtít odejít, zaplatíte obrovské sankce.
 3. Pro první seznámení s cenovými nabídkami jednotlivých dodavatelů elektřiny celkem dobře slouží cenové srovnávače. Tady ovšem velký pozor. Stránky, které vám vyskočí po zadání srovnání cen elektřiny do internetového vyhledávače, ač se tváří jako velmi objektivní, zas tak objektivní býti nemusí. Jedná se v drtivé většině o společnosti, které mají nějakým způsobem uzavřené smlouvy s jednotlivými dodavateli. Chovají se nejčastěji dvěma způsoby.
 4. První způsob je takový, že dodavatelé platí těmto společnostem určitý paušál za reklamu. Na takových internetových stránkách na vás po zadání vstupních údajů vyskočí výsledky s odkazem na internetové stránky. Při kliku na tento odkaz dostává tato zprostředkovatelská firma provizi.
 5. Druhý způsob je takový, že dané stránky srovnávačů vám nabídnou celkový servis. Tedy že vy si na základě daného cenového srovnání vyberete dodavatele a tato společnost vše vyřídí za vás. Samozřejmě zase za vás následně inkasuje provizi.

Možná se ptáte, co je na tom špatného, když vy vlastně nic neplatíte a všechno za vás udělají ostatní. Problém je tu ten, že tyto firmy obvykle nemají uzavřené smlouvy se všemi dodavateli energií, a tak nemohou být objektivní. Navíc nezapomínejme, že se jedná o firmy, a ty mají za cíl maximalizovat zisk. Tudíž velmi často upravují výsledky dle toho, s jakým dodavatelem mají uzavřenou nejvýhodnější smlouvu.

Pozor bychom si měli dávat i na články, které se na toto téma objevují na internetu nebo v časopisech. I toto je velmi oblíbený marketingový nástroj firem. Často se pod „seriózním článkem“ neskrývá nic jiného než zaplacená reklama.

Kde tedy najít objektivní cenový srovnávač/cenový kalkulátor? Nejobjektivnější srovnání cen naleznete na stránkách energetického regulačního úřadu: kalkulator.eru.cz. Na základě tohoto srovnání je vhodné zúžit váš výběr na TOP 5/TOP 10 dodavatelů.

 1. Pokud zúžíme výběr, je vhodné kontaktovat přímo jednotlivé dodavatele a požádat je o vytvoření cenové nabídky. Ověříte si tak správnost srovnávače. Dále je vhodné prostudovat všeobecné obchodní podmínky těchto společností, které jsou nedílnou součástí smlouvy o sdružených dodávkách elektrické energie. Je vhodné se také informovat o skrytých poplatcích nebo sankcích. Jednotliví dodavatelé bojují o své zákazníky také prostřednictvím různých věrnostních programů nebo kampaní. Mnohé z těchto společností nabízí také ke smlouvě zdarma pojištění na určité záležitosti.
 2. Zhodnoťte všechny pro vás relevantní ukazatele a vyberte si nejvýhodnější nabídku. Na začátku procesu zhodnocování a výběru, byste si měli předem jasně stanovit požadavky a také věci pro vás nepřípustné. Při výběru je vhodné vytvořit si tabulku s klady a zápory a na základě té potom porovnávat a vybírat.
 3. Kontaktujte vybraného dodavatele, podepište s ním smlouvu a on se již postará o všechny potřebné záležitosti.
 4. Úspěšně jste provedli změnu dodavatele elektrické energie – Gratulujeme!

Názorná ukázka toho, jak by vypadalo naše zúžení na TOP 5 dle kalkularo.eru.cz za předpokladu, že modelová rodina má současného dodavatele PRE, a.s., roční spotřebu 2000 kWh, distribuční sazbu D02d a hodnotu jističe 1×25A. Z výběru jsme vyřadili všechny tarify, které mají nějaké speciální požadavky na získání a že se jedná o srovnání cen z roku 2013.

Tabulka 1: TOP 5 nejlevnějších dodavatelů při zadané spotřebě

Pořadí

Název společnosti

Cena celkem za rok

Úspora za rok

1.

FOSFA, a.s.

9 645,10 Kč

1 275,34 Kč

2.

ČM ENERGETIKA, a.s.

9 877,42 Kč

1 043,02 Kč

3.

Europe Easy Energy, a.s.

9 918,56 Kč

1 001,88 Kč

4.

Amper Market, a.s.

10 071,02 Kč

849,42 Kč

5.

X Energie, s.r.o.

10 160,56 Kč

759,88 Kč

Zdroj: ERÚ

Co je dobré vědět:

 1. Pokud podepisujete smlouvu o sdružených dodávkách elektřiny mimo obchodní kancelář (k podpisu dochází u vás doma), máte ze zákona možnost od ní odstoupit bez jakýchkoli sankcí a bez udání důvodu do 30 dnů od podpisu smlouvy.
 2. Dodavatelé elektrické energie mohou měnit cenu elektřiny pouze 1× do roka. Většinou se ceník mění k prvnímu lednu následujícího roku. Nicméně nemusí tomu tak být vždy, ke změně může dojít kdykoli během roka. Pro zákazníka je to pozitivní z důvodu, že dochází během roku k jisté „garanci ceny“.
 3. Pokud váš dodavatel mění ceník nebo všeobecné obchodní podmínky, je povinen, vám tuto skutečnost oznámit. Ovšem pozor! Většina společností to pouze oznámí na svých webových stránkách. V lepším případě posílá informativní e-mail.
 4. Pokud nebudete souhlasit se změnou ceny nebo obchodních podmínek, máte možnost odstoupit os smlouvy ve zkrácené době jednoho měsíce. Klasická výpovědní lhůta, pokud není stanoveno ve smlouvě jinak, je 3 měsíce. Potřebné kroky je však potřeba zahájit ještě před začátkem platnosti nových podmínek. Konkrétní lhůty a náležitosti s tím spojené naleznete na stránkách vašeho dodavatele elektrické energie.

 

3 základní body, abyste později nelitovali

 1. Uzavírejte pouze smlouvy na dobu neurčitou
 2. Vyvarujte se podpisu smlouvy při návštěvě podomního obchodníka. Vždy je lepší nabídku s někým zkonzultovat a podívat se na internet.
 3. Pečlivě si prostudujte návrh smlouvy a obchodních podmínek. Ve všeobecných obchodních podmínkách naleznete také případné skryté poplatky, způsob platby apod.

Anketa

Měnili jste již dodavatele elektrické energie?

Ano, několikrát. (5)
 
Ano, jednou. (8)
 
Ne, ale uvažuji o tom. (4)
 
Ne, a neuvažuji o tom. (3)
 Celkem hlasovalo 20 čtenářů

Elektřina zlevní. Kde a jak ušetříte nejvíc? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »