EUR 24.700

USD 23.043

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.700

USD 23.043

Text: Monika Lukešová

14. 05. 2019

1 komentář

Tempo inflace překvapivě zpomaluje. Čechy však nadále trápí rostoucí náklady na bydlení

 

Meziroční inflace v České republice klesla z tří procent na 2,8 procenta. Tato data Českého statistického úřadu překvapila jak trh, tak i centrální banku. Klesly ceny některých potravin, ale naopak citelně rostly náklady na bydlení, jako je nájemné, elektřina i vodné a stočné. 


Klíčovým důvodem pomalejší inflace byla v dubnu slabší než předpokládaná cenová dynamika některých potravin, například vajec, sýrů, tvarohu, másla či mléka. Nadále ovšem poměrně citelně rostly ceny bydlení či energií v čele s elektřinou,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Elektřina zdražuje skoro o 12 %

Podle ČSÚ měly v dubnu na meziroční zvyšování cenové hladiny největší vliv ceny v oblasti bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 3,3 procenta, vodného a stočného shodně o 2,6 procenta, elektřiny o 11,9 procenta a zemního plynu o 3,6 procenta.
Ve srovnání s loňským rokem zdražilo nejvíce bydlení. Výrazně dražší je především elektrická energie (téměř o 12 %), nicméně napětí na realitním trhu žene vzhůru i nájmy. Vzhledem k tomu, že jde o největší část spotřebního koše domácností (více než čtvrtina výdajů je spojená s bydlením), tak celých šest procent navíc v důsledku růstu cen už pociťuje většina domácností ve svých peněženkách,“ řekl Petr Dufek, analytik ČSOB.
Zvyšující se náklady na bydlení mohou ohrozit finanční situaci některých domácností. Podle Českého statistického úřadu je totiž nájemní bydlení rozšířeno spíše mezi chudšími domácnostmi. Zásadní vliv může mít i dvouciferný růst cen elektřiny a dalších nákladů spojených s bydlením.
Vlastní bydlení je také forma pojistky v případě velkých finančních problémů. V těch částech republiky, kde je více domácností ohroženo chudobou, převládá nájemní bydlení. Jenže na vlastní bydlení nedosáhnou i mnozí běžně pracující lidé a stává se tak luxusem pro čím dál větší část domácností.
Díky vysokému procentu vlastního bydlení vydáváme na nájmy o skoro polovinu méně, než je průměr EU. Ale více platíme za elektřinu, plyn a další energie a za vodu. Právě díky utilitám se nám bydlení prodražuje,” uvedl před nedávnem hlavní analytik České spořitelny David Navrátil.
Graf 1: Struktura bydlení domácností v jednotlivých krajích v roce 2018 (v %)

Zvýší znovu ČNB úrokové sazby?

V květnu Česká národní banka zvýšila po půl roce úrokové sazby. Důvodem byla slabá koruna a míra inflace.
Inflace v Česku dosahuje horní hranice cíle České národní banky. Také proto ČNB přistoupila ke zvýšení sazeb. Chce ceny držet na rozumné míře růstu. Vyšší růst už by pro Česko nebyl příliš přívětivý. Se zvyšováním cen budeme bojovat pravděpodobně delší dobu, tomuto trendu nahrává především růst mezd a posilování HDP,“ řekla Jana Mücková, ekonomka Bondster.
Vše se ale může ještě změnit. Záleží i na vývoji v zahraničí, například na průběhu obchodní války mezi USA a Čínou.  „Do příštího zasedání bankovní rady zbývá ještě poměrně hodně času, kdy se obrázek tuzemské i zahraniční ekonomiky vybarví o něco zřetelněji, nicméně prozatím ČNB rozhodně nikam se sazbami pospíchat nemusí,“ dodal Dufek.
 

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti v prvním čtvrtletí zdražují stejným tempem jako v loňském roce

Růst cen nemovitostí nezastavil ani v úvodu letošního roku. V prvním čtvrtletí zrychlily nejvíce ceny bytů, konkrétně o 5,4 %. U rodinných domů a pozemků je tempo růstu cen srovnatelné, jako v posledním čtvrtletí loňského roku. Zatímco ceny rodinných domů vzrostly o 4,7 %, pozemky zaznamenaly růst o 5,6 %. Meziročně tak tempo růstu u pozemků dosáhlo na rekordních 23,7 %. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 05. 2022

Úrokové sazby u hypoték budou ke konci roku kolem 7 %, odhadují odborníci

Začátkem května Česká národní banka znovu zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu na 5,75 procenta. Je teda jasné, že úrokové sazby u hypoték budou nadále stoupat. Výši sazeb a další rozhodnutí Bankovní rady ČNB také ovlivní volba nového guvernéra, kterým se stal Aleš Michl.  Jak se bude tedy v průběhu letošního roku vyvíjet hypoteční trh?

Text: František Veselý

24. 05. 2022

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Daniel Krajča

    5 června, 2019

    No nám se po dlouhé době zvedl i nájem, ale vzhledem k trhu, jsme navýšenou částku schopní akceptovat, protože jinde bychom si připlatili daleko víc a tady už jsme zabydlení. Na druhou stranu se nám zas podařilo o pár stovek snížit výdaje za energie, kde na o šli přes levnější Bohemia energy, takže se nám to tak nějak podařilo celkem i vyrovnat, i když platíme celkově za bydlení o něco víc. Je to děsná doba, ale podle článků co jsme na internetu četl, by se to mělo zas pomalu uklidňovat.

    Odpovědět