Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky oslavily 20 let na českém trhu konferencí na Žofíně

Autor: Hypoteční banka | 16.10.2015 12:28 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: oslavy Hypoteční banka hypotéky

Ve čtvrtek 15. října 2015 proběhlo ve Velkém sále paláce na Žofíně v pořadí již 185. Žofínské fórum na téma 20 let hypoték na českém trhu a jejich budoucnost. Hlavními účinkujícími, kteří před sálem zaplněným odborníky ze sektoru bankovnictví a zástupci médií přednesli svá vystoupení, byli Miroslav Singer, guvernér České národní banky, Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, Pavel Ševčík, první generální ředitel Českomoravské hypoteční banky, Petr Kučera, výkonný ředitel a místopředseda představenstva CRIF – Czech Credit Bureau, Jan Sadil, předseda představenstva Hypoteční banky a Lenka Jurošková, náměstkyně ministra financí ČR.

Miroslav Singer zahájil konferenci s prezentací na téma: Měnová politika ČNB a česká ekonomika. Ve svém příspěvku posluchače seznámil s provedeným oslabením koruny a jeho pozitivním dopadem na obrat hospodářského vývoje. Zmínil současný poměrně rychlý růst české ekonomiky, který je tažen všemi složkami domácí poptávky. Podle guvernéra České národní banky však rostoucí poptávka po pracovních silách zatím nevedla k výraznějšímu růstu mezd.

 

Luděk Niedermayer se nemohl zúčastnit konference osobně, a tak promluvil k přítomným alespoň prostřednictvím videozáznamu na téma: Role finančního sektoru v podpoře ekonomiky a poučení z minulých let, jak sektor regulovat. Podle europoslance Niedermayera je důležité, aby banky měly při poskytování úvěrů dostatečné kapitálové zajištění, a to především v období bankovní krize a po krizovém období.

 

Další z řečníků, Pavel Ševčík, pokračoval retrospektivním vstupem, ve kterém připomněl deset podstatných rozdílů při poskytování hypoték v roce 1995 a dnes. Připomněl také, jaké výhody dvacetileté působení bankovních institucí na hypotečním trhu přineslo. V první řadě zmínil změnu uvažování klientů, kteří v polovině devadesátých let minulého století považovali hypotéku za cestu ke ztrátě střechy nad hlavou, kdežto dnes je hypotéka vnímána jako možnost, jak naopak vlastní bydlení získat. Podle prvního generálního ředitele Českomoravské hypoteční banky způsobily hypotéky rozvoj bydlení, neboť díky nim se dnes staví v Česku pětkrát více developerských projektů než v roce 1995.

 

Petr Kučera přítomným v sále vysvětlil roli úvěrových registrů při rozvoji hypotečního trhu a vysvětlil důležitost jejich existence. Odpověděl na otázku, zda jsou úvěrové registry spíše „Velký bratr“ nebo pomocník a zdůraznil důležitost přístupu poskytovatelů úvěrů k informacím o celkovém úvěrovém zatížení klienta. Podle výkonného ředitele a místopředsedy představenstva CRIF – Czech Credit Bureau se celkové zadlužení za 10 let zvýšilo třikrát, zatímco mzdy vzrostly jen o 47 %. Díky registrům je dnes 39 % žádostí klientů zamítnuto, u jedné třetiny žadatelů je to právě z důvodu jejich předlužení.

Jan Sadil představil hostům Žofínského fóra současnou situaci na trhu hypoték a naznačil možný směr budoucího vývoje v této oblasti. Podle Jana Sadila, předsedy představenstva Hypoteční banky, zažívá letos hypoteční trh rekordní rok jak v počtu poskytnutých hypotečních úvěrů, tak v nejnižší historické míře úrokové sazby.

„V letošním roce poskytly banky v České republice svým klientům téměř 180 miliard korun, přičemž za uplynulých 20 let je to již v nominální hodnotě úctyhodných 929 miliard korun, které si české domácnosti půjčily od bank na bydlení. Zároveň se úroková sazba letos dotkla historického minima, kdy dosahovala jen 2,11 procenta. To je za dvě dekády fungování hypoték na českém trhu obrovský posun, neboť v roce 1995 byla běžná úroková sazba 14 procent,“ připomíná Jan Sadil.

A jak vidí předseda představenstva Hypoteční banky budoucí vývoj na trhu hypoték? „Odhaduji, že minimálně do konce roku 2016 zůstanou úrokové sazby stále nízké. Mírný nárůst sazeb se i dle predikcí ČNB dá očekávat počátkem roku 2017,“ předpovídá Jan Sadil. 

V oblasti vyřizování žádostí o úvěr a v následných administrativních krocích bude Hypoteční banka pokračovat v započatém zjednodušování procesů, využívání on-line komunikačních nástrojů a aplikací pro chytrá mobilní zařízení a omezení dokumentů v papírové podobě.

Posledním z řečníků 185. Žofínského fóra byla Lenka Jurošková, která přišla posluchačům přiblížit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Podle náměstkyně ministra financí ČR pro mezinárodní vztahy by měla nová právní úprava úvěru pro spotřebitele zavést stejné principy regulace a ochrany spotřebitele jako v ostatních sektorech finančního trhu a vytvořit podmínky pro účinný dohled. Zároveň rozšiřuje působnost ochrany spotřebitele a omezuje sankce při defaultu. 

Hypotéky oslavily 20 let na českém trhu konferencí na Žofíně >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »