Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak stanovit hodnotu domácnosti a nemovitosti

Jak stanovit hodnotu domácnosti a nemovitosti

U pojištění majetku – domácnosti a nemovitosti – hraje hlavní roli jejich hodnota. Od ní se odvíjí pojistné a případné pojistné plnění. Jak stanovit hodnotu majetku nejlépe? A jak předejít problémům s vyplacením pojistného plnění za sbírky?

Kalkulačka minimální pojistné hodnoty

Jednotlivé pojišťovny mají pro stanovení pojistné hodnoty vlastní manuály. Jeho zjednodušenou verzi nabízí na svém webu i Česká asociace pojišťoven. Hlavně pro ty, kteří chtějí být před jednáním o smlouvě připraveni, a pro ty, kteří se chtějí pojistit on-line.

Pomocí kalkulačky ČAP lze stanovit minimální pojistnou hodnotu nemovitosti a domácnosti. Při výpočtu se vychází z konstrukce nemovitosti a z obytné plochy. Výsledek, zvláště u nemovitosti, se zdá být na první pohled příliš nízký. Jde ale o minimální hodnotu pro standardně stavěné objekty a ještě k tomu hodnotu pojistnou. Vyvozovat z hodnot získaných touto kalkulačkou tržní cenu nelze. Navíc takto stanovená pojistná hodnota nezahrnuje cenu pozemku!

Zjištění minimální pojistné hodnoty nemovitosti je, přes možný výrazný rozptyl hodnot, ta snadnější a pro případné budoucí pojistné plnění ta méně problematická část. Obtížnější bude určit hodnotu vybavení domácnosti a hodnotu věcí, běžně v domácnosti se vyskytujících.

Finanční hranice neodvozuje jen požadavky na pojistnou smlouvu, ale současně stanovuje požadavky na zabezpečení pojištěných prostor. Pro ty nejnižší hodnoty postačuje zabezpečení vstupních dveří běžným zámkem s cylindrickou vložkou (tzv. „fabky“ nebo patentní klíče). Vhodné je využít „bezpečnostní uzamykací systém“. Název bezpečnostní uzamykací systém zní možná složitě, ale ve skutečnosti nejde o nic zázračného. Je to opět zadlabaný zámek s cylindrickou vložkou, ale s bezpečnostním kováním. Vítanou variantou jsou dozické zámky. Jsou totiž bezpečnější než zámky na patentní klíč.

U vyšších limitů je zapotřebí zabezpečit prostory bezpečnostními dveřmi, elektrickým zabezpečovacím zařízením a pro požadavky nejvyšších pojistných částek je nutné přenosové zařízení pro předchozí elektrický systém. Konkrétní zabezpečovací zařízení a finanční limity jsou vždy uvedeny v doplňkových pojistných podmínkách.

Není nutné mít objekt zabezpečen přesně podle požadavků pojišťoven již v okamžiku podpisu smlouvy. Tuto ochranu je možné zařídit dodatečně, ale vždy před pojistnou událostí. Není-li podmínka pojišťovny na zabezpečení objektu splněna, dojde ke krácení pojistného plnění. A někdy velmi výraznému.

Tip 1: Pokud má vaše pojišťovna podle vašeho názoru příliš vysoké nároky na zabezpečení domácnosti, poohlédněte se po jiné. Každá pojišťovna si stanovuje podmínky sama a mohou se lišit.

Tip 2: Podmínky na zabezpečení domácnosti se týkají pouze rizika krádeže vloupáním. I s nižším zabezpečením by pojišťovna neměla dělat potíže při výplatě pojistného plnění v důsledku živelní katastrofy.

Pojištění sbírek

Sbírka je soubor předmětů, které jsou vzájemně propojeny určitými vazbami. Sbírky také pomáhají dokumentovat určitou skutečnost. To, že jsou jednotlivé předměty shromážděny do sbírky, jim dává vyšší hodnotu. Nejen hodnotu společenskou, kulturní či vědeckou, ale zejména finanční.

Problém při uplatňování nároků na pojistné plnění může být hlavně skutečnost, že jednotlivé součásti nemají cenu žádnou (např. plechovky od nápojů atp.). Teprve jejich spojením do určitého organizovaného celku mohou tyto bezcenné předměty získat jistou (možná dokonce jen virtuální, protože není žádný kupec) hodnotu.

V případě, že  pro sbírku není sjednáno zvláštní připojištění, je nutné pro snadnější jednání s pojišťovnou celou sbírku zdokumentovat – detailně vyfotografovat a popsat její významné charakteristiky. Vhodné je nějakým způsobem vyčíslit její hodnotu, nejlépe soudním znalcem. Nejde jen o finanční hodnotu samotnou, ale i o potvrzení vlastní existence sbírky.

Seznam předmětů sbírky (nebo jednu jeho kopii) je nutné uložit mimo vlastní sbírku, aby se nakonec i on nestal objektem zájmu zloděje či nebyl zničen živelní událostí spolu se sbírkou.

U sbírky může být problém s plněním u věcí, které nejsou běžně pojištěny v rámci pojištění majetku. Byl popsán případ krádeže sbírky náhradních dílů na automobily. Automobily do pojištění domácností nepatří, mají svoji zvláštní pojistku. Prokázání skutečnosti, že poškozený neměl doma sklad náhradních dílů, ale speciální a velmi zajímavou sbírku, byl pro poškozeného dost náročný úkol. Pokud by měl svoji sbírku zdokumentovanou podle výše uvedeného návodu, neměl by mít s uplatněním pojistného plnění problémy.

Pojištění starožitností

U starožitností je vhodné použít obdobný postup jako u sbírek, ovšem u opravdu cenných předmětů je tento přístup samozřejmý.

Pokud mají být součástí pojistného plnění i náhrady za sbírky, obrazy, starožitný nábytek atp., není vhodné uzavírat pojistnou smlouvu on-line. Vždy bude prospěšnější obrátit se přímo na pracovníka pobočky vybrané pojišťovny a sjednat pojištění opravdu na míru.

Asistenční služba

U některých pojišťoven je asistenční služba součástí pojištění, případně může být sjednána formou doplňkového pojištění. Služby asistence nezahrnují jen pomoc při zabouchnutí dveří, jde také o zajištění rychlého zásahu instalatéra, topenáře, elektrikáře, sklenáře, pokrývače… Nejen to, asistenční služba zařídí také pomoc při servisu spotřebičů či dokonce s deratizací. Takové speciality umožňují ale jen lepší smlouvy.

Asistenční služba má své finanční limity, ale může se při stresových situacích hodit.

Revize pojistné smlouvy

Jedním ze základních důvodů k revizi pojistné smlouvy je podpojištění. Podpojištění je oblíbený strašák pojišťoven. Pokud klient nemá správně oceněnou nemovitost, hrozí mu, že dostane úměrně nižší pojistné plnění.
Podpojištění připadá v úvahu, když klient nemovitost rozšířil, zvýšil její užitnou plochu nebo posunul její vybavení ze standardu na nadstandard. V jiných případech by podpojištění v současné době nastat nemělo. Ceny nemovitostí klesají a přes opakovaná ujištění realitních makléřů o dosažení dna ještě nějaký čas klesat budou. Ceny nestanovují jen developeři, ale hlavně trh.

Poznámka: Opačný problém, než je podpojištění, je u pojistek na motorová vozidla, jejichž pojistné je odvozeno od ceny auta, která s časem rychle klesá. Stará, nerevidovaná smlouva způsobuje opak podpojištění – přepojištění. Klient platí vyšší pojistné, ovšem pojistné plnění bude vycházet z aktuální hodnoty auta, nikoliv z výše pojistného.
Důvodem pro revizi pojistné smlouvy mohou být i některá připojištění, které kdysi vnutil šikovný zprostředkovatel. Navíc jsou dnes i u pojištění majetku bonusy za bezeškodní průběh, pojistné ovlivní frekvence placení a spoluúčast.

On-line pojištění

On-line pojištění je výborná věc u standardních objektů a u standardního vybavení domácnosti. Téměř všechny pojišťovny tuto formu uzavření smlouvy mají ve své nabídce. Klient může tímto způsobem získat i významnou slevu na pojistném. Problém nastane u nadstandardních požadavků a požadavků na více připojištění.

Anketa

Znáte pojistné podmínky vašeho pojištění domácnosti a nemovitosti?

Ano. (10)
 
Ne. (10)
 
Nejsme pojištěni. (2)
 Celkem hlasovalo 22 čtenářů

Jak stanovit hodnotu domácnosti a nemovitosti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Česká asociace pojišťoven

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

souhlas autor | 09.10.2013 20:02
Re: Mirek | 04.10.2013 10:03
Mirek | 04.10.2013 10:00

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »