Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Máte hypotéku? Myslete na vážné situace

Máte hypotéku? Myslete na vážné situace

Vážná nemoc, úraz, ztráta pracovní schopnosti… invalidita. Smrt. Nepříznivé životní situace přicházejí bez varování. Zejména s hypotékou „v zádech“ mohou mít pro domácnost fatální důsledky. Co nám hrozí nejvíc?

Skončit po úrazu na invalidním vozíku nebo po nemoci upoutáni na lůžku je samo o sobě rodinnou tragédií. Její důsledky ovšem mohou být ještě vážnější. Výpadek příjmu přichází hned, následují zvýšené výdaje na uzpůsobení bytu či rodinného domku nebo na ošetřovatele. Finanční dopady jsou tím vyšší, čím vyšší má domácnost závazky.

Hypoteční úvěr rodina čerpá zpravidla na 20 až 30 let. To je hodně dlouhá doba, během níž se může stát cokoli. Vždyť před 20 lety byla Česká republika v plenkách a před 30 lety si lidé o demokracii povídali pouze v okruhu nejbližších přátel a Svobodnou Evropu poslouchali s mrazením v zádech, aby na to nikdo nepřišel.

Riziko smrti z pohledu čísel[1]

Rizika číhají všude. Některá jsou až příliš zveličována. Kupříkladu na silnicích jsou velmi dobře zmonitorovaná komerční televizí, která podle srovnání se statistikami pokrývá snad kompletně dopravní nehody končící smrtí. V loňském roce v důsledku dopravní nehody zahynulo dle policejních statistik 681 osob – nejméně přinejmenším od roku 1980. Pravděpodobnost, že zahynete při dopravní nehodě, je 0,0065 % a rok od roku klesá v důsledku zvyšování počtu bezpečnějších automobilů. Ostatně proto pojišťovny rády nabízejí „dvojnásobné plnění“ při smrti v dopravní nehodě.

Velmi exponovaná jsou také závažná onemocnění v čele s rakovinou. Té se podle průzkumu Pojišťovny České spořitelny obává polovina respondentů. Zhoubné novotvary jsou hodně častou příčinou smrti. V loňském roce se podílely na všech úmrtích z 25,3 %.

Oběhová soustava tvoří největší díl koláče příčin smrti v Česku. Za loňský rok činil její podíl rovných 49 %. Na nich se podílí nemoci srdce 50,7 % a mozku 20,1 %.

Vraťme se ale k úrazům. Ty tvoří příčinu smrti pouze v 5,4 % případů. Přitom v nich je 28,1% podíl sebevražd.

! Víte, proč je pojištění rizika smrti úrazem levné a pojištění rizika smrti z jakýchkoli příčin drahé? Je to právě kvůli statistikám příčin úmrtí. Pojistíte-li si smrt následkem selhání oběhové soustavy a rakoviny, kryjete přibližně 75 % pravděpodobnosti příčin vaší smrti. Pokud si pojistíte smrt úrazem, kryjete jen necelých 3,9 % pravděpodobnosti (po odečtení sebevraždy).

Riziko invalidity z pohledu čísel

Smrt ale není zdaleka jediné riziko, které ohrožuje stabilitu rodinných financí. Mnohem závažnější je invalidita. V jejím důsledku nezůstane domácnost pouze bez příjmu (stane-li se invalidním živitel rodiny), ale navíc jí vzrostou výdaje. Např. úprava bytu 2+1 v prvním patře bez výtahu pro vozíčkáře vyjde přibližně na 650 tis. Kč[2].

Stát rozlišuje tři stupně invalidity. V prvním, nejlehčím, jsou zařazeni lidé bez končetiny či bez jednoho oka, nárok na třetí stupeň mají např. lidé bez obou končetin, s roztroušenou sklerózou v nejhorším stádiu… a stejně jako v případě smrti i mezi příčinami invalidity hrají prim nemoci. Např. mezi lidmi zařazených Českou správou sociálního zabezpečení ve II. a III. stupni invalidity jsou pouze 4 % lidí následkem úrazu.

Vybrané příčiny invalidity

I. stupně

 • Nemoci svalové a kosterní soustavy: 41 %
 • Duševní poruchy: 15 %
 • Nemoci oběhové soustavy: 11 %
 • Nemoci nervové soustavy: 7 %
 • Novotvary: 4 %

II. stupně

 • Nemoci svalové a kosterní soustavy: 29 %
 • Duševní poruchy: 16 %
 • Nemoci oběhové soustavy: 16 %
 • Nemoci nervové soustavy: 7 %
 • Novotvary: 7 %
 • Úrazy: 4 %

III. stupně

 • Novotvary: 34 %
 • Duševní poruchy: 17 %
 • Nemoci svalové a kosterní soustavy: 13 %
 • Nemoci oběhové soustavy: 13 %
 • Úrazy: 4 %

Zdroj: Pojišťovna České spořitelny

I v případě rizika invalidity se nenechte přesvědčit k nákupu levnějšího pojištění invalidity následkem úrazu nebo pojištění trvalých následků úrazu. Ty mohou sloužit jako doplněk k pojištění invalidity z jakýchkoli příčin, nemohou ho ale nahradit. Rozsah krytí je nesrovnatelný.

Při výběru optimálního pojištění je nezbytné sledovat především výluky z pojištění uvedené v pojistných podmínkách. Trpíte-li nějakým onemocněním, to se do výluk s největší pravděpodobností dostane v každém případě. Některé pojišťovny ale např. z pojištění invalidity vyjímají duševní poruchy, u nichž se obtížně prokazují pojistné podvody, ale tvoří 15 – 17 % příčin vzniku invalidity. U jiných naleznete ve výlukách např. nemoci svalové a kosterní soustavy, jedné z nejčastějších příčin invalidity profesionálních řidičů.[1] Zdroj pravděpodobností vychází z dat příčin úmrtí v roce 2012 vydaných Českým statistickým úřadem.

[2] Dle Pojišťovny České spořitelny.

Anketa

Jste pojištěni proti hrozícím životním rizikům?

Ano, dobře. (6)
 
Ano, ale musím si pojistky projít. (5)
 
Ne, ale uvažuji o tom. (5)
 
Ne, a neuvažuji o tom. (3)
 Celkem hlasovalo 19 čtenářů

Máte hypotéku? Myslete na vážné situace >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »