Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nájemníci podceňují pojištění. Často jim zbydou jen oči pro pláč

Nájemníci podceňují pojištění. Často jim zbydou jen oči pro pláč

Pojištění domácnosti se netýká pouze majitelů či pronajímatelů nemovitostí. Pokud je vlastníkem vybavení nájemník,  je v jeho zájmu si majetek pojistit. Spoléhat se na to, že domácnost pojistí pronajímatel, se nemusí vyplatit. Zapomínat by neměl ani na pojištění odpovědnosti.

ČSOB zjistila, že lidé v pronájmu často pojištění domácnosti vůbec neřeší. „Ze statistik Barometru pojištění lze vysledovat, že 41 procent lidí svou domácnost vůbec nemá pojištěnou. Většina z nich (62 procent) přitom bydlí v pronajatém bytě nebo domě,“ uvádí Marek Ditz, člen představenstva a vrchní ředitel Specializovaného bankovnictví a pojištění ČSOB.

Pojištění zanedbávají většinou muži

Muži jsou méně zodpovědní než ženy. Ze 70 procent si pojištění domácnosti nepořizují právě muži. Pojištění podceňují také většinou lidé mladší čtyřiceti let (78 procent). Důvody neuzavření pojistky jsou různé. Nájemníci často nemají dostatek informací nebo si pletou pojmy. „Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti jsou dvě rozdílné věci. Zatímco pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti jako takové, pojištění domácnosti se vztahuje na vnitřní vybavení,“ vysvětluje Michal Herzig, ředitel pro Bankopojištění v ČSOB. 

Pomalu, ale jistě si lidé nutnost pojištění domácnosti začínají uvědomovat. Pojištění domácností rok od roku přibývá. Například ČSOB v loňském roce uzavřela o 22 procent pojistek domácností více než v roce 2014.

Zlodějům je jedno, že bydlíte v nájmu

Podcenit pojištění se nemusí vůbec vyplatit. „Policie ČR zaznamenala v loňském roce na sedm tisíc vloupání do domácností, do tří tisíc vyrazili hasiči likvidovat požár, nepočítaně je pak prasklých vodovodních trubek nebo poškozené elektroniky vinou blesku. Zlodějům či vytopeným sousedům je pak jedno, zda bydlíte ve svém nebo platíte nájem,“ upozorňuje Michal Herzig.

V případě, že jsou v bytě jak věci pronajímatele (vlastníka nemovitosti), tak věci nájemce, tak se to řeší sjednáním dvou pojistných smluv. Každý si pojistí pouze věci, které mu prokazatelně patří. V případě, že by si nájemce pojistil domácnost na limit včetně věcí majitele bytu, pak tyto věci nebudou proplaceny v rámci pojistného plnění, jelikož se jedná o věci cizí. Pouze pojišťovna Allianz umožní sjednání v jedné pojistné smlouvě, avšak dodatkem jsou tyto věci rozděleny na věci majitele bytu a na věci nájemce.

Pojištění domácnosti obvykle sjednává osoba, která vlastní vybavení domácnosti. Pojištění domácnosti se vztahuje na nábytek, elektroniku, cennosti a další majetek v domácnosti uložený, tedy v případě pronajaté domácnosti by si měl pojištění domácnosti sjednat nájemce. V případě, že je v bytě i majetek pronajímatele, pak může pojištění domácnosti sjednat i majitel nemovitosti, avšak pouze na věci, které mu prokazatelně patří. Pojištění domácnosti kryje škody na majetku způsobené sjednanými pojistnými nebezpečími,“ uvedla Monika Palátová ze společnosti Fincentrum.

Obecně se doporučuje, aby byla smlouva o pojištění domácnosti uzavřena nájemníkem. Pokud smlouvu uzavře majitel či pronajímatel, zpravidla pojišťuje pouze vybavení v jeho vlastnictví. Vybavení, které do domácnosti pořídil nájemník, pak pojištěné není.

Pojistěte si i odpovědnost

„Volitelnou součástí pojištění domácnosti je často také pojištění odpovědnosti, které se právě lidem žijícím v pronájmu vyplatí. Pokud totiž vlastní vinou poškodíte vybavení bytu, které není vaše, pojištění domácnosti se na tyto případy nevztahuje. Za tímto účelem funguje právě pojištění odpovědnosti,“ dodává Michal Herzig. 

Pojištění občanské odpovědnosti si sjednává osoba, která může třetím osobám způsobit škodu. Pojišťovny pojišťují odpovědnost v rámci pojištění domácnosti i samostatně. Vždy je potřeba si dát pozor na pojistné limity a krytá rizika a případně se připojistit.

„Pojistná ochrana se vztahuje na všechny členy společné domácnosti a vztahuje se na všechny škody, které způsobí v běžném občanském životě. Pojištění občanské odpovědnosti se vztahuje na škody způsobené provozem domácnosti, při rekreačních sportech, při chovu psa nebo hospodářských zvířat. Většinou se pojistná ochrana vztahuje pouze na činnosti v běžném občanském životě, vedení domácnosti a sport; ostatní rozšíření pojistné ochrany lze sjednat jako připojištění. Některé pojišťovny také nabízí připojištění odpovědnosti z užívání pronajaté nemovitosti. Zvolit lze také územní platnost dle potřeb klienta, a to ČR nebo Evropa,“ upozorňuje Monika Palátová.

Nehody se mohou stát kdykoliv, a to i v bytě, který zůstane nějaký čas bez nájemníka. Pojištění odpovědnosti se proto vyplatí i majiteli bytu v případě, že byt zůstane prázdný.

Nájemníci podceňují pojištění. Často jim zbydou jen oči pro pláč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »