Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nejprodejnější byt roku 2013? 2+kk do 2,5 milionu v Praze 9

Autor: EKOSPOL | 26.11.2013 15:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: prodej Praha byty

V letošním roce bude velmi pravděpodobně znovu posunuto pokrizové maximum v prodeji nových bytů v Praze. Odhady pro letošní rok hovoří nejméně o 17% meziročním nárůstu, prodat by se mělo více než 4700 nových bytů. Na základě dostupných dat za první tři letošní čtvrtletí proto analytici společnosti EKOSPOL provedli srovnání toho, co a kde se v Praze letos nabízí a co se skutečně prodává.

Nejvíce nových bytů nabízí Praha 5, nejvíce se jich ale prodává v Praze 9

K 30. září letošního roku evidovali pražští developeři ve svých nabídkách celkem 6560 volných bytů. Největší podíl z pohledu nabídky zaujímala Praha 5 s 1515 volnými byty (23 %), následovaná Prahou 9 (21,6 %) a Prahou 10 (17 %).

Z hlediska realizovaných prodejů za letošní první tři kvartály je ale pořadí jiné. Nejvíce nových bytů z celkových 3464 se zatím letos prodalo v Praze 9, kde 1008 prodaných bytů představuje 29% podíl. Následuje Praha 10 s 26% podílem a pak teprve Praha 5 s 22 %.

ekospol-prodeje-131126-01

„Disproporce mezi nabídkou a skutečnými prodeji v jednotlivých lokalitách je dána především nabídkou tzv. superlevných projektů a dále cenově dostupných projektů do 45 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH. Z jednotlivých katastrálních území proto prodejům jednoznačně dominují Horní Měcholupy v Praze 10 a celá řada lokalit v Praze 9, zejména Vysočany, Kyje nebo Letňany. Co ale není, může být a je jen otázkou času, než se superlevné projekty ve větší míře objeví i v Praze 5,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Nejoblíbenější dispozicí jsou tradičně byty 2+kk

Podobná situace panuje z pohledu jednotlivých dispozic nabízených a skutečně prodávaných bytů. Z celkem 6560 volných bytů k prodeji tvoří největší část byty dispozice 2+kk (35 %). Následují třípokojové byty (32 %) a s velkým odstupem garsonky (17 %).

Podíváme-li se na prodeje, pak i zde zaujímají největší podíl dvoupokojové byty – z celkových 3464 letos prodaných bytů jich bylo 1436, tedy zhruba 42 %. Na druhém místě však nejsou byty 3+kk, jak by odpovídalo nabídce, ale naopak garsonky – 879 prodaných jednopokojových bytů představuje 25 % všech prodejů. Naopak bytů 3+kk se prodalo „jen“ 842, tedy 24 %.

Lze vysledovat, že s rostoucí výměrou a dispozicí bytů klesá jejich relativní prodejnost. Sečteme-li všechny velké rodinné byty, tedy dispozice 3+kk, 4+kk a 5+kk a větší, zjistíme, že na trhu zaujímají zhruba polovinu celé nabídky, ale realizují pouze třetinu celkové poptávky.

ekospol-prodeje-131126-02

„I zde má vývoj skutečných prodejů své logické zdůvodnění. Malé byty 1+kk a cenově dostupné dvoupokojové byty jdou na odbyt díky nižším absolutním cenám a také faktu, že kromě nákupů pro vlastní bydlení zde velký podíl připadá i na nákupy investičního charakteru. Například ve všech našich projektech bývají garsonky pravidelně nejrychleji vyprodány, a to i díky realitním investorům, kteří jich skoupí v průměru pětinu. U větších rodinných bytů investoři prakticky neexistují a také je zde větší procento vyloženě předražených bytů, které obtížně hledají své kupce,“ všímá si Evžen Korec.

Nejprodávanější byt roku 2013?

Na základě výše popsaného můžeme obecně charakterizovat nejprodávanější byt letošního roku. Jedná se o dvoupokojový byt (nejčastěji o výměře 45–55 m2 čisté bytové plochy) s balkonem a garážovým stáním, který je situován v lokalitě Prahy 9 nebo 10. Maximální cena, kterou jsou kupující takového bytu ochotni akceptovat, je na hranici 2,5 milionu korun včetně DPH.

Nejprodejnější byt roku 2013? 2+kk do 2,5 milionu v Praze 9 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »