Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Největší spořicí banka v ČR? ČMSS…aneb stavební spoření zůstává nejvýhodnějším spořicím produktem na trhu

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) je pro soukromé osoby největší spořicí institucí v České republice. Po odečtení vkladů uložených na běžných účtech spravuje ČMSS největší objem peněz na českém trhu. Přispívá k tomu nadprůměrné úročení, které v kombinaci s optimální úložkou peněz a státní podporou může klientovi vynést roční úrok 3,5 %. Stavební spoření zůstává nejvýhodnějším zabezpečeným produktem na trhu.

Českomoravská stavební spořitelna ke konci loňského roku spravovala vklady klientů v celkové výši 142 miliard korun. Stala se tak finanční institucí, u které mají obyvatelé České republiky uloženo nejvíce peněz na spořicích produktech. „Samozřejmě víme, že velká část finančních prostředků v bankách leží na běžných účtech a velikostí se největším českým bankám nemůžeme rovnat. Pokud ale vezmeme pouze spořicí a investiční produkty pro drobné klienty, v žádné jiné finanční instituci v ČR nespoří občané ČR více,“ uvedl místopředseda představenstva ČMSS Manfred Koller.

Velikost ČMSS potvrzuje fakt, že stavební spoření má pro střadatele hledající jistý výnos stále velký význam a nemá na trhu konkurenci. Klientům v této chvíli nabízíme zhodnocení vkladů
o 1,3 procenta. V kombinaci se státní podporou to při optimální měsíční úložce představuje roční zhodnocení 3,5 % po dobu minimálně šesti let. Žádný jiný zabezpečený produkt klientům takový výnos nenabídne,“
vysvětlil Manfred Koller význam stavebního spoření.

Stavební spoření zůstalo i v loňském roce jednoznačně nejvýhodnějším spořicím produktem na českém trhu. Průměrný úrokový výnos 10 nejvýhodnějších spořicích účtů na trhu se pohybuje pod jedním procentem a dále klesá, nižší výnos nabízejí i termínované vklady. Nepříznivý vývoj akciových trhů negativně ovlivnil i výnosy penzijních společností.

Zájem o stavební spoření zřejmě v letošním roce dále poroste. „Nahrává nám mj. rozkolísanost akciových trhů, stavební spoření zůstává bezpečným přístavem,“ uzavřel Manfred Koller s tím, že ČMSS v letošním roce počítá s nárůstem počtu nově uzavřených smluv minimálně
o 10 procent. Za první dva měsíce roku ČMSS uzavřela o 6 % více smluv než v lednu – únoru 2015.

MÝTY A FAKTA O STAVEBNÍM SPOŘENÍ

„Stavební spoření už není výhodné“

Pro konzervativního klienta nenaleznete na trhu vhodnější produkt. Po započtení státní podpory získá klient roční úrok přes 3 %, žádný jiný garantovaný produkt takový výnos nenabízí. Ano, výnosy jsou nižší než v minulosti, ale to se týká všech zabezpečených finančních prostředků. Současné prostředí nulových úrokových sazeb vysoké úroky na spoření neumožňuje. Navíc, reálné zhodnocení po započtení inflace výrazně neklesá, díky vyšší inflaci v minulosti byly reálné výnosy ze stavebního spoření i při vyšších sazbách podobné jako jsou nyní.

„Stavební spoření netáhne, zájem o nové smlouvy klesá“

Ano, v roce 2015 došlo po několikaletém růstu počtu nových smluv k poklesu zájmu. Tento pokles byl v souladu s očekáváním a způsobilo jej několik vlivů, např. povinnost rozhodování opatrovnických soudů o dětských smlouvách či výprodejové akce spořitelen v roce 2014. Spořitelny se ale především (v souladu se svým posláním) víc zaměřily na úvěrovou stránku a spoření v kampaních nepodporovaly tak, aby mohly rozpůjčovat co nejvíce peněz získaných od klientů. V roce 2016 počítáme s opětovným růstem zájmu o stavební spoření.

„Lidé by měli především investovat“

Investování, ať už přímo na trzích nebo prostřednictvím fondů není pro každého! Konzervativní klienti (a těch je v ČR drtivá většina) hledají jistotu výnosu a v takovém případě nenajdou nic vhodnějšího. Samozřejmě investice do podílových fondů či jiných investičních produktů může (ale nemusí) přinést zajímavější výnosy. Vždy je ale nutné vyhodnotit ochotu podstoupit riziko případné ztráty. Investování tedy není spoření! Stavební spoření by proto jako část portfolia mělo být součástí každé domácnosti, investování není vhodné pro všechny. A v současné době rozkolísanosti finančních trhů to platí obzvláště, stavební spoření zůstává bezpečným přístavem.

„Nevýhodou stavebního spoření je nízká flexibilita“

Stavební spoření je skutečně vhodné pro pravidelnou a dlouhodobější investici v horizontu min. 6 let. My to považujeme spíše za výhodu – stavební spoření skutečně motivuje klienty k pravidelnému spoření. Klienti tedy neutratí peníze při první příležitosti (za dovolenou, televizi, nový telefon), ale jsou motivováni k udržení finanční disciplíny a odpovědnosti.

Největší spořicí banka v ČR? ČMSS…aneb stavební spoření zůstává nejvýhodnějším spořicím produktem na trhu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »