Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nemáte na bydlení? Ubytuje vás starosta

Nemáte na bydlení? Ubytuje vás starosta

Jak vyřešit sociální bydlení? Ministerstvo práce a sociálních věcí má jasno: Zodpovědnost za chudé přehodí na starosty a obce pro ně budou muset postavit dostatek bytů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo novou koncepci sociálního bydlení. Starost o chudé a ohrožené ztrátou bydlení chce přesunout do zodpovědnosti obcí. A co víc, chce jim nařídit, kolik bytů mají k tomuto účelu mít. Konečná kvóta sice ještě není určena, stejně jako dosud není napsán předmětný zákon, již dnes se ale hovoří o 5 %.

Obce, které nemají dostatek bytů ve svém vlastnictví, si je budou moci pronajmout od soukromníků, nebo postavit. Již dnes k tomuto účelu má MPSV prostředky na výstavbu až 5 tisíc bytů. Využít dotace bude ale pro obce krajně rizikové. „Jakmile se jednou takové byty za veřejné peníze postaví, jednou provždy budou sloužit tomuto účelu,“ uvedl Jiří Dienstbier (ČSSD), ministr pro lidská práva, a dodal: „Jestli si obce za 15 let řeknou, že byty zase prodají, nedává to celé smysl.“

Sociální bydlení by obce měly podle představené koncepce zajišťovat ve třech kategoriích: Krizové bydlení, sociální bydlení a dostupné bydlení.

Krizové bydlení by mělo být podle představ ministerstva na pomezí ubytovny a azylového domu. Jeho využití by nemělo přesáhnout 6 měsíců. Zájemce o jeho využití bude muset ovšem nejprve získat osvědčení o majetkových a příjmových poměrech vydávané úřadem práce. Jak dlouho může trvat prověření poměrů žadatele, zatím není zřejmé. V každém případě i pro využití ostatních forem obcí organizovaného bydlení bude osvědčení potřeba.

Sociální bydlení by měl představovat klasický byt, ovšem se sníženým standardem. Osoba či rodina, která ho bude chtít využívat, bude muset přistoupit na intervence sociálního pracovníka.

Dostupné bydlení by měl být byt určený k trvalému bydlení. Pouze jeho nájemník musí splňovat kritéria nedostatečného majetku i příjmu, které musí každoročně znovu dokládat. S nájemníkem má být uzavírána smlouva na dobu určitou vždy na dva roky. Pokud po dvou letech vzroste jeho příjem, může (ano, v koncepci není povinnost) obec navýšit nájem až o 15 % a po 4 letech se zvýší na obvyklé nájemné. Dokud je ale příjem a majetek nájemníka nízký, využívá „dostupné bydlení“.

Rizika vlastnictví bytového fondu obcí

Obce stejně jako stát spravují veřejný majetek. Veřejná správa majetku se ukazuje jako nejméně efektivní, navíc až příliš svádí ke korupčnímu jednání. Tomu by sice měla bránit povinnost získání osvědčení o bezmajetnosti a nízkém příjmu, otázka ale jak efektivně bude takové lejstro bránit zneužívání. Stačí se ohlédnout do Francie, kterou Sociální demokracie považuje v mnoha ohledech za svůj vzor. Pařížské „sociální byty“ za nízké nájemné využíval nejeden francouzský politik…

Dostane-li obec povinnost mít vlastní bytový fond, výsledkem bude pravděpodobně nová bytová výstavba. Ovšem v České republice je bytů dostatek, pouze se neefektivně využívají. Nová výstavba, zejména v menších obcích, tuto neefektivitu mohou ještě prohloubit.

Nebude-li obec moci byt postavený z povinnosti a se státní dotací nikdy prodat, může to zkomplikovat chod obce či její rozvoj. Současné zastupitelstvo (resp. zastupitelstvo po 1. 1. 2017, kdy má vejít v účinnost zákon o sociálním bydlení) bude nuceno učinit neodvolatelné a nezměnitelné rozhodnutí.

V neposlední řadě se již ozývají starostové s námitkou proti povinným kvótám bytového fondu obce. Pokud bude přenesena na místní samosprávu povinnost zajistit sociální bydlení, měla by jí být ponechána samospráva ve způsobu, jakým sociální bydlení zajistí.

Výstavba sociálního bydlení navíc znamená koncentraci „sociálně potřebných“ do jedné lokality. Tím bývají znehodnoceny okolní domy a byty, navíc se vytváří novodobá getha. Kdokoli, kdo zažádá o takový sociální byt, sám sebe vyloučí z běžné společnosti. Mnohem lepší řešení je poskytnout takové domácnosti finanční podporu a nenutit ji vyhledávat útočiště v lokalitě s koncentrovanou populací „sociálně slabších“.

Příspěvek na bydlení – proč není dostačující?

V současnosti je lidem s nízkými příjmy vyplácen příspěvek na bydlení, případně doplatek na bydlení. Oba plánuje vláda podle představené koncepce sloučit.

Příspěvek na bydlení umožňuje domácnosti zůstat v bytě s přiměřeným nájemným i v případě finanční nouze či výpadku příjmu. Zajistí, že domácnost zaplatí za veškeré náklady na bydlení včetně energií a služeb maximálně 30 %, v Praze 35 % svého příjmu. To odpovídá i standardu v západní Evropě.

Pokud někdo platí více než 30 či 35 % příjmu domácnosti za bydlení, buď bydlí v nepřiměřeně drahém a velkém bytě, a pak je pro něj řešením stěhování, které by stejně musel podstoupit při cestě do „sociálního“ či „dostupného bytu“. Jsou-li v dosahu byty s tržním nájemným o přiměřené velikosti (a to bude případ naprosté většiny obcí), není výstavba specializovaných bytů řešením.

Nebo domácnost nevyužívá sociálních dávek na bydlení. Ani v takovém případě nebude specializované bydlení řešením, neboť pokud by domácnost získala informaci o této možnosti, mohla by se dozvědět i o možnosti čerpání sociálních dávek. Toto je častý případ domácností penzistů, kde podle některých odhadů až polovina penzistů, kteří by měli nárok na příspěvek na bydlení, o tuto dávku nezažádali.

Při důsledném využití příspěvku na bydlení by mělo zbýt jen minimum domácností, které platí za bydlení více než třetinu svých příjmů a přitom bydlí v přiměřeném bydlení. Proč tedy dávat obcím povinnost investovat do výstavby a následné správy přibližně 5 % bytového fondu? Odpovědí může být přibližně 11,5 mld. Kč, které odchází ze státního rozpočtu na příspěvek na bydlení.

Anketa

Mají obce stavět sociální byty?

Ano. (9)
 
Ne. (14)
 Celkem hlasovalo 23 čtenářů

Nemáte na bydlení? Ubytuje vás starosta >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů