Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Obyčejný klient vyhrál, banka musí vrátit poplatek za úvěr. Je důvod k radosti?

Obyčejný klient vyhrál, banka musí vrátit poplatek za úvěr. Je důvod k radosti?

Včera se Obvodní soud pro Prahu 5 v kauze ohledně vrácení úvěrových poplatků postavil na stranu klienta. Hypoteční banka tak bude muset Michalu Novákovi vrátit 4 200 korun, které zaplatil bance za vedení úvěrového účtu. Jak se říká, jedna vlaštovka sice jaro nedělá a navíc u nás neplatí precedenční právo, ale stejně rozsudek změní mnohé. Třeba zvýší jiné poplatky  nebo úrokové sazby u hypotečních úvěrů.

Různé iniciativy, které pomáhají klientům vrátit jejich zaplacené poplatky za vedení hypotéky, úvěru ze stavebního spoření nebo spotřebitelského úvěru mohly včera jásat. Soud rozhodl o tom, že Hypoteční banka musí vrátit klientovy poplatek za vedení úvěru. V Německu už se soud v tomto případu přiklonil na stranu klientů skoro před dvěma lety. V roce 2011 německý soud rozhodl, že poplatek za správu úvěrového účtu je nezákonný, protože úvěrový účet je evidencí banky a klient za tento poplatek žádnou službu neobdržel.

Jenže o čem se moc nemluví, je, že banka může bez problémů a oprávněně požadovat vysoký poplatek za službu, kterou naopak nepotřebuje ona, ale potřebuje ji klient. V překladu to znamená, že například vyčíslení dluhu potřebné k daňovému přiznání, banka může zpoplatnit i dvěma tisíci korunami.

O vrácení poplatku má zažádáno přes různé iniciativy skoro 130 tisíc lidí. Kdyby banky prohrály a musely by poplatek vracet, přišly by podle Patrika Nachera, majitele serveru bankovnipoplatky.com o 650 milionů korun. Suma i počet žadatelů bude pravděpodobně vyšší. Služby nabízející vymáhání poplatku zpět totiž, prodloužily možnost podání žádosti po rozhodnutí soudu do konce dubna. Původně bylo možné zažádat jen do 20. dubna.

Kdyby o vrácení poplatku požádali úplně všichni klienti za své hypotéky, pak by banky musely vracet cca 2,5 miliard korun. Ale bankám by to nijak zvlášť neublížilo, jsou to zhruba 4 % zisku bankovního sektoru za minulý rok,“ doplnil Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Je v podstatě jedno jeslti banky budou muset vracet poplatek jen klientům, kteří o to požádali, nebo všem. Pravděpodobně tak či onak vzrostou úrokové sazby u hypotečních úvěrů. „Dá se očekávat, že v případě neúspěchu bank, se budou snažit tuto ztrátu zpětně vykompenzovat ve svůj prospěch. Těch možností jak to udělat je určitě několik. Nejjednodušší je, že ušlý zisk klientovi zohlední do úrokové sazby. I když jsou dnes sazby na historických minimech, marže bank jsou i tak stále pohádkové,“ komentuje situaci Martin Bílek, oblastní ředitel společnosti Fincentrum.

Hypoteční banka takové rozhodnutí nečekala

Faktem je, že banky vrácení poplatku nijak zvlášť neřeší. Poplatek ale pro budoucí klientelu většina finančních domů ruší, ale například Česká spořitelna a UniCredit bank jen dočasně.

Hypoteční banka při rozhodnutí soudu čekala jiný verdikt. „Jsme překvapeni, že soud se přiklonil k tomuto rozhodnutí, a to zejména z toho důvodu, že v bankovním sektoru panuje silné konkurenční a transparentní prostředí. Klienti si bankovní ústav volí dobrovolně a do smluvního vztahu vstupují na základě jasně prezentovaných smluvních podmínek. Navíc u našeho ústavu si klient může zvolit z mnoha typů hypoték, mimo jiné hypotéku bez poplatků nabízíme již více než osm let,“ uvedla tisková mluvčí Hypoteční banky Kateřina Krásová.

Banka prozatím zvažuje další kroky. Podle Kateřiny Krasové je Hypoteční banka připravena využít všech prostředků nabízených českým právním řádem ke zvrácení tohoto rozhodnutí, neboť účtování bankovních poplatků považuje za oprávněné. 

Ostatní banky rozhodnutí soudu nechává chladné

Že by se banky najednou rozhodly dobrovolně a všem poplatek vrátit, zatím nehrozí. Své stanovisko k této problematice rozhodně nemění například Raiffeisenbank, která však poplatek za správu úvěru zrušila jako jedna z prvních.

„Poplatek za správu úvěru slouží k úhradě nákladů, které vznikají v souvislosti s činnostmi banky, jež vedou především ke zvýšenému komfortu klienta. Banka poskytuje nad rámec úvěru klientům služby, v jejichž důsledku jí vznikají náklady. Pokládáme za oprávněné požadovat po klientovi jejich náhradu formou pravidelného poplatku, který umožňuje vyjádřit jejich výši přiléhavěji, než v případě jejich zahrnutí do úrokové sazby. Škála těchto služeb zahrnuje nejen informace o sjednaném úvěru a například průběhu jeho splácení, ale například i vyhotovení dokladů o uhrazených úrocích, komunikaci s klienty, jejímž cílem je předejít pozdní úhradě splátky úvěru a u většiny spotřebitelských úvěrů pak rovněž zprostředkování pojištění základních rizik klienta v souvislosti se schopností splatit poskytnutý úvěr. Jsme názoru, že povinnost klienta hradit příslušný poplatek za správu úvěru byla dohodnuta platně. Dnešní rozhodnutí soudu na našem přesvědčení nic nemění,“ řekl pro Hypoindex.cz Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

       

 

Anketa

Měl by klient platit poplatek za vedení úvěru?

Ano (23)
 
Ne (212)
 
Nevím (4)
 Celkem hlasovalo 239 čtenářů

Obyčejný klient vyhrál, banka musí vrátit poplatek za úvěr. Je důvod k radosti? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »