Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Překlenovací úvěr ČMSS: Předčasně splatit? Ne!

Překlenovací úvěr ČMSS: Předčasně splatit? Ne!

Za jednu z nekalých praktik při poskytování spotřebitelských úvěrů je nemožnost úvěr předčasně splatit a vysoké sankce za mimořádné splacení. ČMSS u svých překlenovacích úvěrů splňuje obé. Navíc zamítá předčasné splacení, i když je klientka připravená zaplatit sankci. Jenže… zde se přeci nejedná o spotřebitelský úvěr.

ČMSS od března neumožňuje předčasné splacení překlenovacích úvěrů bez poplatku. A sankční poplatek nasadila hodně vysoko. Klient zaplatí 5 % z částky rozdílu mezi stavebním spořením a meziúvěrem (tedy bude muset zaplatit o 5 % víc, než kolik činí jeho čistý dluh). Skutečnost je ale mnohem tvrdší.

Od Českomoravské stavební spořitelny neodejde ani klient, který se smíří s nejvyšším poplatkem za předčasnou splátku překlenovacího úvěru na trhu. Jedině pokud máte vlastní hotovost, nebo chcete úvěr splatit jiným úvěrem od Lišky. O tom se na vlastní kůži přesvědčila paní Pavla.

Výpověď smlouvy o překlenovacím úvěru lze podat na formuláři stavební spořitelny, nebo i volně psaným dopisem, který má stejnou platnost. Musí jen obsahovat patřičné údaje, kterými spořitelna identifikuje klienta a jednoznačně vyjádřený jeho záměr – vypovědět smlouvu. Formulář ČMSS je přitom k obyčejné výpovědi nevhodný.

ČMSS po změně pravidel pro předčasné splacení překlenovacích úvěrů změnila formulář výpovědi. Klient si musí vybrat, zda meziúvěr splatí z vlastních zdrojů, nebo jiným úvěrem od Lišky. Jinou možnost nemá.

Obrázek 1: Výňatek z formuláře pro výpověď překlenovacího úvěru ČMSS

Paní Pavla proto sepsala výpověď formou dopisu:

„Žádáme o splacení účtu č. [odstraněno redakcí] (úvěrová smlouva č. [odstraněno redakcí]) k 25. 4. 2012 a prosíme o vyčíslení aktuálních zůstatků úvěrového a meziúvěrového účtu včetně smluvních pokut. Zároveň vás žádáme o potvrzení čísla účtu, kam můžeme tyto prostředky poslat.“

Reakce ČMSS byla překvapivá: „[…] bohužel nemůžeme vyhovět Vaší žádosti o předčasné splacení meziúvěru.“

A důvod? „Bez souhlasu věřitele (tzn. ČMSS) nelze poskytnutý meziúvěr splatit před sjednanou dobou splatnosti (viz OÚP, část III., bod G, odstavec 2),“ uvádí Liška v dopise zamítajícím žádost o předčasné splacení.

Obecné úvěrové podmínky v odkazovaném odstavci mimo jiné uvádí: „Dlužník může před sjednanou dobou splatnosti poskytnutý meziúvěr splatit, a to i částečně, avšak jen s předchozím písemným souhlasem věřitele.“ A tak má dlužník smůlu.

Co na to ČMSS

Na důvody zamítnutí předčasného splacení i navzdory vůli klienta zaplatit smluvní sankční poplatek v plné výši jsme se zeptali i Českomoravské stavební spořitelny. A odpověď?

ČMSS přistupuje ke každé žádosti o splacení překlenovacího úvěru před sjednanou dobou splatnosti individuálně. Přitom klientům nabízí též alternativní řešení jejich situace v podobě urychlení fáze překlenovacího úvěru nebo optimalizace úvěru.

Dlužník může před sjednanou dobou splatnosti poskytnutý překlenovací úvěr splatit, a to i částečně, avšak jen s předchozím písemným souhlasem věřitele, není-li dále smluvně stanoveno jinak. Klient nemá automatický nárok na předčasné splacení překlenovacího úvěru před uplynutím doby splatnosti. 

Po uplynutí doby splatnosti překlenovacího úvěru, tzn. po překlopení do fáze čerpání úvěru ze stavebního spoření, klient automaticky získává možnost úvěr kdykoliv splatit bez omezení a zdarma.

Tedy stejná, jakou získala klientka Pavla…

Tip: Co všechno může věřitel?

Blíží se konec stavebního spoření?

Stavební spoření prochází dalšími změnami. A stavebním spořitelnám jde o krk. Všechny mají ve svých finančních skupinách banku, která bude moci nabízet produkt stavebního spoření i bez specializované dceřiné společnosti. A proč držet další instituci, která by navíc jen konkurovala bance, která bude moci s vklady střadatelů nakládat efektivněji?

Jediný důvod, proč by ještě pár let mohly stavební spořitelny jako instituce v rámci finančních skupin přežívat, je udržení klientů – a zdá se, že se na tuto praktiku vrhly bez ohledu na důsledky v pověsti.

Stavební spořitelny, které klienty lákaly především na možnost kdykoli vložit mimořádnou splátku, ale již opomenuly sdělit, že st to týká jen řádných úvěrů, kdežto u překlenovacích závisí jen na jejich libovůli, proto otočily a poplatek bezmilosti účtují. A není to praktika jen ČMSS, která rovnou raději nedává souhlas k předčasnému splácení vůbec.

Stavební spoření zřejmě hned tak neskončí. Stavební spořitelny, jak se zdá i z reakcí samotných stavebních spořitelen, ale pravděpodobně ano.

Anketa

Má ČMSS umožnit předčasné splacení meziúvěru?

Ano. (1477)
 
Ne. (28)
 
Je mi to jedno. (19)
 
Co je to meziúvěr? (79)
 Celkem hlasovalo 1603 čtenářů

Překlenovací úvěr ČMSS: Předčasně splatit? Ne! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 9 komentářů)

MÚstně: 3.7%. Skutek: 34% Zgragen | 30.07.2015 12:30
mariusloan_investment@hotmail.com Mr. Marius Wilson | 17.11.2012 18:15
splaceni d.a.s.a | 27.06.2012 17:47
Re: Re: úvěrová smlouva nikdo | 30.04.2012 13:42

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů