Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Příjem z pronájmu: Jak si zajistit státní důchod

Příjem z pronájmu: Jak si zajistit státní důchod

Z příjmu z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu se neplatí sociální (důchodové) pojištění, proto se doba pronájmu a výše pronájmu nezohledňuje pro důchodové účely. Jak postupovat, aby si pronajímatel zajistil i státní důchod? 

Z důchodového hlediska je pronájem výhodný jako přivýdělek. Zaměstnanci nebo OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) odvádí ze svého příjmu sociální pojištění. Výše důchodu se bude odvíjet od získané doby pojištění a výše příjmů ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti.

Pronájem nemá žádný vliv na státní důchod. Jako přivýdělek je však pronájem ideální, neboť se jedná o „pasivní“ příjem, ze kterého se neplatí povinné sociální a zdravotní pojištění.

Bez potřebné doby pojištění není státní důchod přiznán

Pro přiznání státního starobního důchodu nebo invalidního důchodu je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Např. pro přiznání starobního důchodu v roce 2015 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu 31 let, od roku 2019 bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu 35 let.

Nedostatečná doba pojištění je důvodem, proč není státní důchod přiznán. Do doby pojištění se započítávají nejenom roky, kdy je z příjmu odváděno sociální (důchodové) pojištění, ale rovněž náhradní doby pojištění (např. evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let věku, studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, péče o závislou osobu).

Co když je pronájem jediným zdrojem příjmu?

Pro lidi mající pouze příjem z pronájmu je důležité si dobu pojištění hlídat, aby mohl být státní důchod přiznán. Jestliže není během pronájmu splněna některá podmínka pro zápočet doby pronájmu jako náhradní doby pojištění, potom je vhodné podat včas přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení).

Legislativou jsou stanoveny podmínky pro využití dobrovolného důchodového pojištění. Bez uvedení důvodu je možné dobrovolné důchodové pojištění využít za celou dobu pojištění maximálně v rozsahu 15 let.

Legislativou je stanovena pouze minimální měsíční částka dobrovolného důchodového pojištění. V roce 2015 činí minimální dobrovolné důchodové pojištění 1 863 Kč, s ohledem na výpočet státního důchodu je možné platit i vyšší dobrovolné důchodové pojištění, ale tento krok není z důvodu redukce při výpočtu státního důchodu výhodný.

Pouze dobrovolné důchodové pojištění nestačí

K získání potřebné doby pojištění pouze 15 let z dobrovolného důchodového pojištění nestačí, je potřeba získat dalších 16 nebo více let pojištění. Do doby pojištění se započítává jako náhradní doba pojištění evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti a dále evidence na úřadu práce po dobu, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, maximálně však v rozsahu tří let, přičemž se tato doba zjišťuje zpětně a do 55 let náleží v rozsahu jednoho roku.

Do roku 2010 se započítává studium v období prvních šesti let po dosažení 18 let. Započítává se i péče o dítě do 4 let věku.

Při zápočtu náhradních dob pojištění se potřebná doba pojištění může snížit cca na 10 let. Těchto 10 let a více je potřeba odpracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, přestože budou příjmy z pronájmu dostačující.

Možností je např. výkon samostatné výdělečné činnosti s minimálním ročním příjmem a placení minimálního sociálního pojištění jako OSVČ. Např. v roce 2015 činí minimální měsíční platba pro OSVČ 1 943 Kč.

Vždy je lepší pobírat současně nižší státní důchod a vlastní příjem v důchodu než pouze v důchodovém věku čerpat vlastní naspořené peníze.

Výše státního důchodu v závislosti na platbě

Státní důchod závisí na získané době pojištění a výši osobního vyměřovacího základu, což je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda v současné hodnotě, kdy dřívější příjmy se přepočítávají na současnou hodnotu. Např. při výpočtu v roce 2015 se hodnotí roky 1986 až 2014. V Tabulce 1 je pro orientaci a zjednodušení vypočten státní dle výpočtové formule roku 2015 při získání doby pojištění v rozsahu 35 let v závislosti na výši osobního vyměřovacího základu.

  • Minimální platba dobrovolného důchodového pojištění ve výši 1 863 Kč i minimální platba sociálního pojištění pro OSVČ ve výši 1 943 Kč odpovídá měsíční mzdě ve výši 6 653 Kč.

Tabulka 1: Výše důchodu v závislosti na výši příjmu

Průměrná měsíční mzda

Doba pojištění

Státní měsíční důchod

6 000 Kč

35 let

5 550 Kč

6 653 Kč

35 let

5 893 Kč

7 000 Kč

35 let

6 075 Kč

8 000 Kč

35 let

6 600 Kč

9 000 Kč

35 let

7 125 Kč

10 000 Kč

35 let

7 650 Kč

Zdroj: Vlastní výpočet autora

Při delší době pojištění a vyšší průměrné měsíční mzdě by byl státní důchod vyšší. V tabulce však počítáme s nižšími hodnotami, neboť předpokládáme během pronájmu nízké platby na sociálním (důchodovém) pojištění a nízkou dobu pojištění.

Pokud by nebyl vyřešen v některých letech vůbec pojistný vztah, tak by došlo díky zprůměrování k poklesu průměrné měsíční mzdy za všechny roky. Proto máme v tabulce uvedenu průměrnou měsíční mzdu i pouze 6 000 Kč.

Při nízkých příjmech je výpočet důchodu výhodný. U průměrné mzdy 6 000 Kč a 35 letech pojištění činí státní důchod 5 550 Kč (tj. 92,5 %), u průměrné mzdy 100 000 Kč a 35 letech pojištění činí státní důchod 20 600 Kč (tj. 20,6 %).

Alespoň nízký státní důchod

Úloha vlastních úspor a investic v důchodu poroste. Přesto však není vhodné se spoléhat pouze na vlastní finanční prostředky. Vždy je vhodné pobírat alespoň i nízký státní důchod. A k tomuto nízkému důchodu mít dostatečný vlastní finanční polštář. Proto je dobré si během produktivního života pohlídat potřebnou dobu pojištění pro splnění zákonné podmínky pro přiznání státního důchodu.

Anketa

Máte příjmy z pronájmu?

Ano, jako jediný příjem. (12)
 
Ano, ale mám i jiné příjmy. (16)
 
Ne. (6)
 Celkem hlasovalo 34 čtenářů

Příjem z pronájmu: Jak si zajistit státní důchod >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

setl | 29.04.2015 10:13

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »