Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Refinancování tvoří až 1/3 poskytovaných hypoték

Autor: GOLEM FINANCE | 28.05.2013 15:51 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: refinancování

Konkurenční boj, úrokové sazby na úrovni 3 procent a vysoký podíl refinancování mají za výsledek více než 30procentní nárůst objemu poskytnutých hypoték. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž úvěrová produkce vzrostla o 17 %.

Hypotéky

Podle posledních dat serveru hypoindex.cz tuzemské banky v letošním dubnu poskytnuly 7514 hypoték v celkovém objemu 11,9 mld. Kč. Ačkoliv počet hypoték meziměsíčně vzrostl, celková úvěrová suma je o necelých 150 milionů nižší než v předchozím měsíci. Výsledkem je neobvykle výrazný pokles průměrné částky úvěru z 1,69 mil. Kč na 1, 58 mil. Kč.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku objem sjednaných hypoték vzrostl o více než 31 % a historicky se jedná o druhý nejlepší březnový výsledek vůbec. Větší balík hypoték banky poskytnuly pouze v roce 2007. Tehdy to bylo 12,7 mld. Kč. V rámci objektivity je však nutné zdůraznit alespoň dvě odlišnosti, díky kterým vyznění tohoto meziročního srovnání není zdaleka tak jednoznačné. Jednak je to velký nárůst objemu refinancování (viz další odstavec), takže objemy nových hypoték určitě nejsou vyšší a za druhé je to větší počet bank, které hypoindexu data o své produkci poskytují. Loni se totiž nově připojily Equa Bank, LBBW Bank, jejichž produkce navíc v posledních měsících výrazně roste.

 golem-refin-01

Nové úvěry, refinancování

Zveřejňované statistiky o objemech poskytnutých hypoték stále více zkresluje neodfiltrovaný vliv přeúvěrování již poskytnutých hypoték – tzv. refinancování. Z našeho pohledu je proto velice důležité odlišovat trh nových hypoték a trh refinancování. Bohužel podrobnými statistikami server hypoindex.cz, ani Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nedisponují. Podle našich odhadů však refinancování v loňském roce tvořilo zhruba 27 % celkové produkce poskytnutých hypoték* a co se týče letošního roku, tak po vyhodnocení prvního čtvrtletí jsme byli nuceni upravit náš odhad a podíl refinancování v tuto chvíli odhadujeme již na 32 % celkového objemu sjednaných úvěrů. Na základě uvedeného odhadu potom odvozujeme, že banky v letošním dubnu poskytnuly nové hypotéky hodnotě 8 miliard korun a zbývající bezmála 4 mld. korun připadají na refinancování dříve poskytnutých úvěrů.

golem-refin-02

I Hypoindex atakuje 3procentní hranici

Jedním z důležitých faktorů, který stimuluje poptávku po nových hypotékách i refinancování, jsou rekordně nízké úrokové sazby. Podle dat hypoindexu průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték klesla v dubnu na další historické minimum – 3,08 %, čímž potvrdila náš odhad odvozený z vývoje indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70, který v předchozím měsíci klesl na 3,02 % a nyní díky pokračujícím akčním nabídkám již prolomil hranici 3 %. Podobný vývoj očekáváme v nadcházejících měsících i v případě ukazatele Hypoindex.

Stavební spoření

Úvěrová produkce stavebních spořitelen roste již 4 měsíce v řadě a tentokrát meziročně o 17 %! Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření v letošním dubnu dosáhl částky 4,64 mld. Kč. Z celkové sumy 4,64 mld. Kč největší podíl (56 %) tvoří úvěry Českomoravské stavební spořitelny (2,58 mld. Kč). Druhé místo opět vybojovala Raiffeisen stavební spořitelna, která poprvé v historii poskytla bezmála 1 mld. Kč (0,99 mld. Kč/ 21 %) následovaná Stavební spořitelnou ČS (0,67 mld. Kč/ 14 %), Modrou pyramidou (0,33 mld. Kč/ 7 %) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,08 mld. Kč/ 2 %).

V součtu od začátku roku stavební spořitelny svým klientům již půjčily 14,4 miliardy korun, což je nejlepší výsledek za poslední tři roky.

golem-refin-03

Trh financování bydlení

Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce daří. Během prvních čtyř měsíců celkový objem poskytnutých úvěrů vystoupal na 55,4 mld. Kč, což je o téměř 5 miliard více než ve stejném období loňského roku. Na základě těchto poznatků jsme nepatrně navýšili náš odhad pro letošní rok a očekáváme, že celkový objem hypoték v letošním roce bude vyšší než 120 mld. Kč a stavební spořitelny poskytnou úvěry v hodnotě 45 mld. Kč.

golem-refin-04

 ⃰  přesné statistiky zachycující míru refinancování v ČR dosud neexistují. Jedná se o expertní odhad vycházející z bankami zveřejňovaných údajů a statistik společnosti GOLEM FINANCE

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, www.financninoviny.cz, banky, stavební spořitelny

Refinancování tvoří až 1/3 poskytovaných hypoték >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »