EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

Text: František Veselý

20. 04. 2022

0 komentářů

Lidé chtějí fixovat hypotéky dopředu, největší zájem je stále o pětileté fixace

 

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a ještě určitě porostou. Těm, kterým letos končí fixace a měli by své hypotéky refinancovat, se vyplatí začít řešit změnu fixace nebo i banky co nejdříve. Podle bank je u klientů stále nejoblíbenější pětiletá fixace, ale šlapou ji na patu i nabídky na fixování hypotéky na sedm a 10 let. 

Mezi klienty je dlouhodobě nejoblíbenější fixace úrokové sazby na 5 let. Ze strany našich klientů vnímáme zvýšený zájem o novou fixaci i několik měsíců před koncem původní fixace, nevedeme si ale přesnou statistiku. Zároveň je stále preferované především pětileté období s očekáváním, že úrokové sazby během této doby opět klesnou. Klientům, kterým se blíží výročí jejich fixace úrokové sazby, posíláme 100 dní předem novou nabídku fixace. Sazbu, kterou jim v danou chvíli nabízíme, zároveň těmto klientům podržíme po celou tuto dobu. Díky tomu mají jistotu, že se jim sazba na poslední chvíli před koncem fixace už nezvýší,“ vysvětluje Jana Pokorná, tisková mluvčí AirBank.

Ti, kdo refixují nebo refinancují své hypotéky čeká většinou šok. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex za pět let vzrostly sazby z 2,01 procenta na 4,88 procenta. Navíc před pěti lety jsme byli svědky růstu úrokových sazeb. V březnu roku 2017 byla průměrná úroková sazba dokonce 1,95 procenta. Je tedy jasné, že lidé, kterým letos končí fixace si na měsíčních splátkách připlatí i několik tisíc korun.

Klienti pochopili význam dlouhodobosti sazeb a jejich garance právě v této chvíli, když „refixují“ a jejich splátka se posunula významně nahoru. Je zde vidět dlouhodobý záměr ČS doporučovat i delší sazby než 5 let. Nyní vidíme posun z deseti a osmi letých sazeb zpravidla směrem k pětiletým, což v tomto prostředí sazeb považuji za rozumné,“ uvedl Filip Belant, šéf tribu ČSAS.

Preference sazeb samozřejmě záleží na aktuálním vývoji na hypotečním trhu. Když byly sazby nízko, vyplatilo se fixovat na co nejdelší dobu, ale v popředí zájmu jsou nejčastěji pětileté fixace. Jde o takový střednědobý horizont a sazby jsou většinou nejvýhodnější.

Pětileté fixace vedou

Největší zájem je o pětileté fixace, které například u nás tvoří více než polovinu nových úvěrů. Hypoteční trh bezpochyby v porovnání s loňským rekordním rokem výrazně poklesne, otázkou je tak spíše jak moc. Na začátku roku se predikce poklesu pohybovaly okolo 30 %, pokud budou ovšem sazby dále výrazně růst, můžeme se dočkat i většího poklesu. K tomu je ovšem potřeba dodat, že loňský rok byl skutečně rekordní, a tak se nyní spíše vracíme k jakémusi normálu,“ říká Ondřej Šuchman, manažer hypoték v Komerční bance.

REKLAMA

Hypoteční úvěr je běh na dlouhou trať a fixace představují určité mezníky. Pokud si někdo pořídil hypotéku s úrokovou sazbou dvě procenta, pak refinancuje za 4,5 procenta, za dalších pět let se může dočkat naopak příjemného snížení.

Z našich dat vyplývá, že 56 % zájemců o nemovitosti jsou lidé, kteří na pořízení potřebují čerpat hypoteční úvěr. Zbytek jsou zájemci s hotovostí, ve valné většině investoři. Můžeme tedy hovořit o dalším poklesu čerpání hypotečních úvěrů v řádu 25-30 % od začátku dubna. Během dubna a května ještě budou dojíždět hypoteční úvěry, které byly procesovány před tímto datem. Opravdový pokles můžeme čekat v prázdninových měsících,“ predikuje Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.

 

 

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Text: František Veselý

16. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.