EUR 24.375

USD 23.139

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.375

USD 23.139

Lidé chtějí fixovat hypotéky dopředu, největší zájem je stále o pětileté fixace

 

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a ještě určitě porostou. Těm, kterým letos končí fixace a měli by své hypotéky refinancovat, se vyplatí začít řešit změnu fixace nebo i banky co nejdříve. Podle bank je u klientů stále nejoblíbenější pětiletá fixace, ale šlapou ji na patu i nabídky na fixování hypotéky na sedm a 10 let. 

Mezi klienty je dlouhodobě nejoblíbenější fixace úrokové sazby na 5 let. Ze strany našich klientů vnímáme zvýšený zájem o novou fixaci i několik měsíců před koncem původní fixace, nevedeme si ale přesnou statistiku. Zároveň je stále preferované především pětileté období s očekáváním, že úrokové sazby během této doby opět klesnou. Klientům, kterým se blíží výročí jejich fixace úrokové sazby, posíláme 100 dní předem novou nabídku fixace. Sazbu, kterou jim v danou chvíli nabízíme, zároveň těmto klientům podržíme po celou tuto dobu. Díky tomu mají jistotu, že se jim sazba na poslední chvíli před koncem fixace už nezvýší,“ vysvětluje Jana Pokorná, tisková mluvčí AirBank.

Ti, kdo refixují nebo refinancují své hypotéky čeká většinou šok. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex za pět let vzrostly sazby z 2,01 procenta na 4,88 procenta. Navíc před pěti lety jsme byli svědky růstu úrokových sazeb. V březnu roku 2017 byla průměrná úroková sazba dokonce 1,95 procenta. Je tedy jasné, že lidé, kterým letos končí fixace si na měsíčních splátkách připlatí i několik tisíc korun.

Klienti pochopili význam dlouhodobosti sazeb a jejich garance právě v této chvíli, když „refixují“ a jejich splátka se posunula významně nahoru. Je zde vidět dlouhodobý záměr ČS doporučovat i delší sazby než 5 let. Nyní vidíme posun z deseti a osmi letých sazeb zpravidla směrem k pětiletým, což v tomto prostředí sazeb považuji za rozumné,“ uvedl Filip Belant, šéf tribu ČSAS.

Preference sazeb samozřejmě záleží na aktuálním vývoji na hypotečním trhu. Když byly sazby nízko, vyplatilo se fixovat na co nejdelší dobu, ale v popředí zájmu jsou nejčastěji pětileté fixace. Jde o takový střednědobý horizont a sazby jsou většinou nejvýhodnější.

Pětileté fixace vedou

Největší zájem je o pětileté fixace, které například u nás tvoří více než polovinu nových úvěrů. Hypoteční trh bezpochyby v porovnání s loňským rekordním rokem výrazně poklesne, otázkou je tak spíše jak moc. Na začátku roku se predikce poklesu pohybovaly okolo 30 %, pokud budou ovšem sazby dále výrazně růst, můžeme se dočkat i většího poklesu. K tomu je ovšem potřeba dodat, že loňský rok byl skutečně rekordní, a tak se nyní spíše vracíme k jakémusi normálu,“ říká Ondřej Šuchman, manažer hypoték v Komerční bance.

REKLAMA

Hypoteční úvěr je běh na dlouhou trať a fixace představují určité mezníky. Pokud si někdo pořídil hypotéku s úrokovou sazbou dvě procenta, pak refinancuje za 4,5 procenta, za dalších pět let se může dočkat naopak příjemného snížení.

Z našich dat vyplývá, že 56 % zájemců o nemovitosti jsou lidé, kteří na pořízení potřebují čerpat hypoteční úvěr. Zbytek jsou zájemci s hotovostí, ve valné většině investoři. Můžeme tedy hovořit o dalším poklesu čerpání hypotečních úvěrů v řádu 25-30 % od začátku dubna. Během dubna a května ještě budou dojíždět hypoteční úvěry, které byly procesovány před tímto datem. Opravdový pokles můžeme čekat v prázdninových měsících,“ predikuje Jakub Veverka z realitního portálu Videobydleni.cz.

 

 

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Zdarma garáž, kuchyň nebo dotovaná hypotéka – developeři shánějí kupce

Developeři aktuálně nabízí různé pobídky pro kupující. Nejčastěji se jedná o garážové stání zdarma, příspěvek na vybavení či výhodnější hypotéky. Při platbě v hotovosti lze u větších developerů výjimečně získat i slevu z kupní ceny. Vyplývá to z analýzy Home Portal, který posuzoval nabídky 102 developerů, přičemž 58 % z nich pobídky využívá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 11. 2022

Dostaly už se hypotéky na své dno?

Banky a stavební spořitelny poskytly v říjnu stejně jako v září hypoteční úvěry v objemu mírně převyšujícím 7 mld. Kč. Meziměsíčně tak objem poskytnutých hypoték vesměs stagnoval po třech měsících silných dvouciferných poklesů. V meziročním srovnání pokles objemu poskytnutých hypoték setrval na silných 80 %. Ve srovnání s říjnem předminulého roku je objem nižší o více než tři čtvrtiny. Uvedené informace plynou z dat ČBA […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

15. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *