Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rostou, nebo klesají ceny bytů? Konečně budeme vědět

Rostou, nebo klesají ceny bytů? Konečně budeme vědět

Konečně bude poodkryta rouška neznáma kolem vývoje cen bytů a rodinných domů. Katastr nemovitostí začne předávat data statistickému úřadu. Ten dosud ceny jen odhaduje.

Zjistit vývoj cen nemovitostí je dnes téměř nemožné. Český statistický úřad sice zveřejňuje jejich vývoj, k jeho určení má ale k dispozici pouze kusé informace. U novostaveb vychází ale pouze pro Prahu a u starších nemovitostí má k dispozici pouze informace od realitních kanceláří. To by se ale mělo změnit.

Kompletní informace o cenách nemovitostí jsou dostupné na jediném místě – na Katastru nemovitostí. Ten je ale ponechával nevyužité. Jejich jediné užití nebylo pro obyvatele příliš příjemné: Zasílal je finančnímu úřadu, který tak měl přehled o tom, kdo včas nepodal daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí. Změna je ale již na cestě.

Finanční úřady sice budou dál pracovat s informacemi o převodech, ty by se ale měly dostat i k Českému statistickému úřadu. Po jejich zpracování by mohlo být zjevné, jakým směrem se ceny nemovitostí skutečně vyvíjejí.

Tip: Ceny bytů v krizi: –9,1 %

Získat data z Katastru nemovitostí je ale pouze první krok. Následně je nezbytné je očistit a zpracovat. Při prodejích bytů a rodinných domů se nemění pouze jejich cena, ale i struktura. Je rozdíl, jestli „průměrná“ cena bytů vzrostla kvůli růstu cen, nebo se pouze více prodávaly byty v lukrativních lokalitách. Tento vliv musí Český statistický úřad odstínit.

Výstupy z nových dat navíc nebude možné porovnávat s předchozími způsoby výpočtu. „S odstupem pěti deseti let, až budeme mít vývojovou řadu, z toho budeme moci něco usuzovat o vývoji trhu s nemovitostmi,“ uvedl Karel Večeře, předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, pro deník E15.

Současný přístup k cenám nemovitostí

Český statistický úřad v současnosti zveřejňuje vývoj různých cen nemovitostí:

  • Nabídkové ceny
  • Realizační ceny novostaveb
  • Realizační ceny starších bytů

Každý ze zveřejňovaných indexů má své limity, přesto jsou velmi užitečné zejména z důvodu nedostatku jiných dat. Index nabídkových cen bytů je počítán z dat pro celou Českou republiku a vychází z realitní inzerce. Ceny novostaveb jsou zjišťovány pouze pro Prahu z důvodu zatím nedostatečného počtu vykázaných cen bytů z ostatních měst ČR“. A starší byty jsou vykazovány z informací poskytnutých realitními kancelářemi, kterými ovšem prochází pouze část realizovaných prodejů.

Ceny nemovitostí nejsou v inflaci

Vývoj cen nemovitostí není součástí inflace měřené indexem spotřebitelských cen, přestože přes 70 % obyvatel ČR bydlí ve vlastním domě či ve vlastním bytě, a dalších více než 12,5 % využívá družstevní bydlení. Místo cen nemovitostí je v inflaci zahrnuto „imputované nájemné“. To představuje teoretické nájemné, které by platili vlastníci sami sobě. Vychází především z cen stavebních prací a materiálů.

Tip: Více o imputovaném nájemném

Bez podivu není ani skutečnost, že i nájemné placené v družstevních a nájemních bytech zaujímá méně významné místo než cigarety.

Ceny bytů a rodinných domů v „privátních“ indexech

Vytvořit si index cen bytů a domů může kdokoli, kdo má přístup k jejich cenám. Svůj HB Index si sestavila také Hypoteční banka, která sleduje vývoj cen bytů, rodinných domů a pozemků, které financuje hypotečním úvěrem.

Developeři nesestavují přímo cenové indexy, ale raději ukazují cenové mapy. Jednou z takových je cenová mapa společnosti Ekospol. Soustřeďuje se ale stejně jako ČSÚ pouze na Prahu.

Své cenové mapy spustila také Asociace realitních makléřů a na základě nabídkových cen stanovuje cenové mapy také Institut regionálních informací.

Proč cenový index?

K čemu jsou dobré cenové indexy, když se jednotlivé nemovitostí tolik liší? Každý byt je jiný, přinejmenším se od ostatních odlišuje polohou v domě. A rozdíl mezi bytem s výhledem na Pražský hrad nebo do klidného parku bude vždy ceněný více než byt k těmto výhledům „otočený zády“.

Důvodem existence indexů je určení směru vývoje cen nemovitostí. Žádný cenový index nemůže být zcela spolehlivý, ale ukazuje, v jaké fázi se realitní trh nachází. Podle toho se mohou zařídit všichni účastníci na trhu – od developerů, přes realitní makléře, po prodávající a kupující. A v neposlední řadě je užitečným i pro tvorbu hospodářské a měnové politiky.

Ve světě jsou indexy cen nemovitostí běžně užívané. Nejznámějším a zřejmě nejstarším je Case-Shiller Housing Index, který sleduje ceny domů v USA již od roku 1890 a který spolehlivě ukazoval blížící se realitní bublinu, která splaskla po pádu banky Lehman Brothers.

Anketa

Využili byste index cen bytů/rodinných domů sestavený z dat v Katastru nemovitostí?

Ano. (32)
 
Ne. (3)
 
Nevím. (0)
 Celkem hlasovalo 35 čtenářů

Rostou, nebo klesají ceny bytů? Konečně budeme vědět >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »