Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rychlé půjčky: Drahé a plné rizika

Rychlé půjčky: Drahé a plné rizika

Rychlé půjčky, SMS půjčky či finské půjčky jsou lákavou možností při nedostatku peněz před výplatou. Proč se jim obloukem vyhnout? Nejde pouze o „lichvářskou cenu“…

V dnešní době existuje nepřeberné množství způsobů, jak člověk může získat spotřebitelský úvěr. Ať už se jedná o klasické bankovní půjčky – účelové nebo neúčelové, půjčky nebankovních institucí atd. Tyto úvěry fungují celkem jednoduše. V případě bankovních půjček člověka čeká nějaké to „vyřizování“, a poté už jen splácí pravidelné měsíční splátky, s určitou výší, odvozenou od doby splácení úvěru a jeho hodnoty. Pokud budeme brát v potaz půjčky od nebankovních institucí, např. Cetelem, Home Credit, GE Money Multiservis, situace je dokonce ještě jednodušší. Člověk si může např. vybrat v obchodě zboží, a pokud má s sebou požadované doklady, podepíše okamžitě smlouvu o úvěru.

Mezi úvěry jsou ale také tzv. „rychlé půjčky“. Jedná se o půjčení peněz klientovi takovým způsobem, aby klient peníze obdržel co nejrychleji a nejsnadněji. Peníze poté může samozřejmě použít dle jeho libosti a na oplátku musí společnosti platit velmi vysoký úrok a další poplatky. Klient se u takové půjčky obejde bez ručitele.

Lidé se dnes často dostávají do finančních problémů a zájem o rychlé půjčky v poslední době stále roste. Předpokládá se, že v budoucnu poroste i nadále. Nemusí vždy jít o velké sumy, nicméně vznikají situace, kdy člověk díky nižším příjmům nedokáže pokrýt základní výdaje, a tak sáhne po půjčce, která mu dovolí překlenout krátké časové období před výplatou.

Hlavní výhodou rychlých půjček je očividně rychlost a administrativní nenáročnost. Klient má možnost vyřídit svoji půjčku v řádu několika minut a navíc z pohodlí domova, přes internet nebo telefon. Za pohodlí a rychlost se ovšem platí, a ne zrovna málo. Poplatky a sazby jsou samozřejmě rozdílné s každou společností, nicméně např. za půjčku u společnosti Rychlá půjčka s.r.o. v hodnotě 2 000 Kč na 15 dnů je klient vázaný zaplatit poplatek ve výši 410 Kč spolu s měsíční procentní sazbou 41,57 % a RPSN 9 247,3%. Tyto krátkodobé vysoko úročené půjčky o malém objemu se také mohou označovat jako mikropůjčky.

Původ mikropůjček sahá až do 17. století, kdy se objevovaly pokusy o řešení špatné finanční situace nejchudších obyvatel. Lichváři na oplátku požadovali velmi vysoké úroky a snažili se už tak chudou vrstvu ještě více finančně „vysát“. S překlenutím do modernější doby se mikropůjčky začaly uplatňovat tam, kde bylo velké množství chudých lidí, kteří neměli finance na svoje vlastní podnikání a vlastně jakýkoliv způsob vlastního rozvoje.

Nejrůznější instituce, hlavně neziskové organizace, provádí tzv. mikrofinancování, což jsou právě výše zmíněné nízkoobjemové půjčky chudším lidem, kteří je využijí jako finanční stimul pro svoje vlastní podnikání. Velmi známým příkladem je Grameen Bank v Bangladéši, což sice není nezisková instituce, ovšem je v oblasti mikrofinancování průkopníkem. V roce 1983 byla tato banka založena bangladéšským ekonomem Muhammadem Yunusem, kterému byla dokonce za založení tohoto konceptu mikropůjček pro chudé udělena Nobelova cena v roce 2006. Tento způsob mikrofinancování chudších vrstev v rozvojových zemích za účelem založení podnikání a jeho provozování se ovšem liší od mikropůjček v České republice.

V České republice mikropůjčky chápeme jako krátkodobé vysoko úročené úvěry, které slouží jako zdroj rychlých financí v nouzi klienta, často před výplatou. Nejedná se o pomoc chudým, ale pouze o komerční podnikání. Pro takovou půjčku také existuje neoficiální pojem „finská půjčka“, který vznikl při odvození od jména země, kde se takovéto půjčky začaly poskytovat mezi prvními, okolo roku 2005.

Spotřebitel by měl být obezřetný u takových půjček, jejichž výše se pohybuje od stovek korun až po hranici 5 000 Kč. Pro půjčky do takové výše platí mírnější pravidla pro zodpovědné úvěrování podle zákona č. 145/2010 Sb. o spotřebitelském úvěru. Dále není třeba ověřování bonity žadatele, nelze se bránit proti vysokým úrokům a smlouva dokonce nemusí obsahovat některé náležitosti, jako např. RPSN.

Riziko nesplácení těchto půjček je kryto vysokými úroky, smluvními pokutami a případným vymáháním. Vše výše zmíněné a k tomu nedostatečná ochrana klienta, to jsou obrovské nevýhody rychlých půjček. Dále zde existuje možnost, že někteří spotřebitelé, kteří se s dluhy v minulosti už setkali, mohou podlehnout určité návykovosti tohoto produktu a celá situace může vést k dalšímu prohloubení dluhů.

Dále je nutné zvážit samotné poskytovatele rychlých půjček. Pokud nastane situace, kdy je spotřebitel opravdu donucen si půjčku zřídit, musí dobře zvolit poskytovatele, aby se nestal obětí tzv. predátorského úvěrování.

Predátorské úvěrování představuje všelijaké druhy nepoctivého jednání při sjednávání a splácení úvěrů. Jedná se o neetické a netransparentní chování poskytovatele, které často sahá až za hranici zákona. V této oblasti se většinou pohybují nepoctiví jednotlivci a „bezejmenné“ firmy, jako svoje oběti nacházejí méně vzdělané osoby, již zadlužené, bez pravidelného příjmu apod., obecně, nějakým způsobem rizikové spotřebitele. Ať už jednotlivec nebo firma – „predátor“ – si uvědomuje, že klient není schopen splácet úvěry, a právě proto vysoké riziko nesplácení vyváží obrovskou cenou úvěrů. Věřitel úmyslně zneužívá výhodu nad běžným klientem pro své vlastní obohacení a získává nefér výhodu. Často i díky lžím, podvodům a manipulaci. Takové jednání je bráno jako synonymum k lichvě. Zajímavé je, že vznik a rozvoj predátorského úvěrování není v ČR dosud odborně zdokumentován a popsán.

Ve spojitosti s rychlými půjčkami existuje mnoho rizik, nebezpečí a nevýhod. Proč by si chtěl člověk půjčit malé množství peněz za velmi vysoké úroky? Pokud by nastala situace, kdy se osoba s nižším příjmem ocitne v náhlé a krizové finanční situaci, mohl by skutečně výjimečně sáhnout po mikropůjčce. Existuje několik ověřených institucí, které seriózně takové služby opravdu poskytují, aniž by se spotřebitel musel bát „predátorského přístupu.“ V České republice působí přibližně 50 firem, které se v oblasti poskytování mikropůjček pohybují, ovšem pouze ojedinělé firmy nabízí „férové“ podmínky.

Na toto téma byl proveden výzkum, který byl uskutečněný webem Měšec.cz, Poradnou při finanční tísni a úvěrovou společností Provident. Jako jedna z opravdu férových firem byla výzkumem označena společnost Clink Credit, dcera úvěrové společnosti Home Credit. Ve většině ostatních případů jsou půjčky extrémně drahé a netransparentní, přinášející spoustu rizik.

V životě z pohledu běžného českého spotřebitele jsou malé úvěry víceméně nepotřebné, v mnoha případech dokonce i škodlivé. S ohledem na všechna rizika a vysoké ceny malých úvěrů by se jim měl člověk spíše vyhnout a volit alternativu, např. ve formě kontokorentu. Základní alternativou by měla být ovšem prevence, tedy mít dostatečné hotovostní rezervy pro situace, ve kterých je právě mikropůjčka využívána.

Anketa

Vzal/a jste si již někdy "rychlou půjčku"?

Ano. (3)
 
Ne. (6)
 Celkem hlasovalo 9 čtenářů

Rychlé půjčky: Drahé a plné rizika >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »