Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Skončí soudní exekutoři v exekuci?

Skončí soudní exekutoři v exekuci?

Exekutorská komora ČR oznámila údaje o vývoji exekucí v posledních dvou letech. Dobrou zprávou je, že počet osob v exekuci klesá. Příliš důvodu k radosti ale není, protože počet exekucí naopak roste. Znamená to, že se exekuce dotýkají stále užšího okruhu předlužených lidí a vymahatelnost pohledávek se snižuje. Do nelehké situace se tak dostávají exekutoři, kteří za svou práci nedostávají v 60 procentech zaplaceno. Čeká na exekutory exekuce?

Počet lidí, kteří čelí v České republice exekuci, poklesl v posledních dvou letech o 27 procent. Pozitivní vývoj ale zastiňuje rostoucí počet exekucí vedených proti těmto osobám. Počet mnohačetných exekucí se za dva roky zvýšil o 29 procent. Podle údajů Exekutorské komory tak připadá v průměru na jednu exekuovanou osobu 5,8 exekucí. Přitom ještě před dvěma lety to bylo 3,3 exekucí.

Množí se multiexekuce

Pouhá čtyři procenta exekuovaných lidí má na svých bedrech naloženou jen jednu exekuci, ještě před dvěma lety jich přitom bylo 12 procent. Lidí, které tíží až tři exekuce, je o téměř 50 procent méně. Deseti a více exekucím ale čelí dvojnásobný počet lidí. Lidé se stávají permanentními neplatiči.

Exekutoři jsou ve slepé uličce

Z celkového počtu 6 milionů exekucí bylo dokončeno pouze 1,5 milionu. „Exekutoři aktuálně zpracovávají 4,5 milionu případů a vymáhají jistinu ve výši 302 miliard korun, což je jedna čtvrtina státního rozpočtu. Pokles vymahatelnosti pohledávek může ohrozit celou ekonomiku,“ uvedla Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.

Věřitelé v případě nevymožení pohledávky za exekuci neplatí. Nejsou proto žádným způsobem motivování k nepodání exekuce, a to ani v případě, že je již na dlužníka několikrát uvalena exekuce a pravděpodobnost vymožení pohledávky je prakticky nulová. Exekutorům současná situace na trhu nenahrává. Exekutor totiž navíc nesmí exekuci odmítnout a musí opakovaně provádět veškeré kroky k vymožení pohledávek, a to i u pohledávek bezvýsledných.

„Co je zadarmo, je nadužíváno. Navíc se dluhy během exekučního řízení nepromlčují a věřitelé je zpravidla nechtějí sami ukončovat, i když je dlužník dlouhodobě nemajetný. Tím se jen exekuční řízení natahují a kupí na sebe,“ vysvětluje Pavla Fučíková. Exekutoři proto bojují za možnost v určitých případech bezvýslednou exekuci zastavit. V současné době má toto právo pouze věřitel.

Exekutoři se dostávají do patové situace. „Exekutoři nedostávají za svou práci zaplaceno, což může znamenat omezení jejich služeb. Bez adekvátního řešení se tak můžeme vrátit do situace před rokem 2001, kdy se vymahatelnost pohledávek pohybovala kolem 3 procent,“ upozornila Pavla Fučíková.

Exekutoři se bouří

Na současné situaci mají vinu i nezodpovědní dlužníci, kteří si na splácení půjček půjčují další peníze a dostávají se do dluhové pasti. Cestou z dluhové pasti pro předlužené lidi není ani institut oddlužení, na který s četnými exekucemi nedosáhnou. „Místo řešení skutečných problémů se neustále regulují exekutoři. Jednotlivá opatření však často ve svém důsledku situaci dlužníků jen zhoršují – exekuční řízení prodlužují a prodražují. Je třeba si uvědomit, že regulace není lék,“ říká Vladimír Plášil, viceprezident Exekutorské komory ČR.

Exekutoři si stěžují i na nárůst povinností, které jim od roku 2001 ukládá 43 novel exekučního řádu. Exekutorům přibývá práce i náklady na výkon jejich činnosti, což je v kombinaci s nezaplacenou prací pro mnohé z nich velmi finančně náročné. Zatím žádní exekutoři nemuseli čelit exekucím, ale někteří se již ocitli v insolvenčním řízení. „V takové situaci jsme znepokojeni úvahami o snížení exekučního tarifu, které podle nás postrádají racionální základ,“ upozornila Pavla Fučíková.

Poplatky, poplatky a zase jenom poplatky

Řešení vidí Komora například v  zavedení povinného poplatku za podání exekuce či úhradě nákladů za neúspěšné exekuce. Na Slovensku a v Anglii poplatky za podání exekuce již fungují. Věřitel na Slovensku zaplatí za podání exekuce 33 eur (890 korun) a v Anglii dokonce 75 liber (2 760 korun).

Věřitelé si rozmyslí, zda se jim vyplatí exekuci podávat, exekutorům poplatky zaplatí část nákladů a počet exekucí klesne. „Stát i věřitelé si musí uvědomit, že exekuce nejsou zadarmo,“ dodala Pavla Fučíková. Otázkou se již zabývá ministerstvo spravedlnosti, které úpravu odměňování představí do konce roku.

Skončí soudní exekutoři v exekuci? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 548 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »