EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Skončí soudní exekutoři v exekuci?

 


 

Počet lidí, kteří čelí v České republice exekuci, poklesl v posledních dvou letech o 27 procent. Pozitivní vývoj ale zastiňuje rostoucí počet exekucí vedených proti těmto osobám. Počet mnohačetných exekucí se za dva roky zvýšil o 29 procent. Podle údajů Exekutorské komory tak připadá v průměru na jednu exekuovanou osobu 5,8 exekucí. Přitom ještě před dvěma lety to bylo 3,3 exekucí.

Množí se multiexekuce

Pouhá čtyři procenta exekuovaných lidí má na svých bedrech naloženou jen jednu exekuci, ještě před dvěma lety jich přitom bylo 12 procent. Lidí, které tíží až tři exekuce, je o téměř 50 procent méně. Deseti a více exekucím ale čelí dvojnásobný počet lidí. Lidé se stávají permanentními neplatiči.

Exekutoři jsou ve slepé uličce

Z celkového počtu 6 milionů exekucí bylo dokončeno pouze 1,5 milionu. „Exekutoři aktuálně zpracovávají 4,5 milionu případů a vymáhají jistinu ve výši 302 miliard korun, což je jedna čtvrtina státního rozpočtu. Pokles vymahatelnosti pohledávek může ohrozit celou ekonomiku,“ uvedla Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.

Věřitelé v případě nevymožení pohledávky za exekuci neplatí. Nejsou proto žádným způsobem motivování k nepodání exekuce, a to ani v případě, že je již na dlužníka několikrát uvalena exekuce a pravděpodobnost vymožení pohledávky je prakticky nulová. Exekutorům současná situace na trhu nenahrává. Exekutor totiž navíc nesmí exekuci odmítnout a musí opakovaně provádět veškeré kroky k vymožení pohledávek, a to i u pohledávek bezvýsledných.

„Co je zadarmo, je nadužíváno. Navíc se dluhy během exekučního řízení nepromlčují a věřitelé je zpravidla nechtějí sami ukončovat, i když je dlužník dlouhodobě nemajetný. Tím se jen exekuční řízení natahují a kupí na sebe,“ vysvětluje Pavla Fučíková. Exekutoři proto bojují za možnost v určitých případech bezvýslednou exekuci zastavit. V současné době má toto právo pouze věřitel.

REKLAMA

Exekutoři se dostávají do patové situace. „Exekutoři nedostávají za svou práci zaplaceno, což může znamenat omezení jejich služeb. Bez adekvátního řešení se tak můžeme vrátit do situace před rokem 2001, kdy se vymahatelnost pohledávek pohybovala kolem 3 procent,“ upozornila Pavla Fučíková.

Exekutoři se bouří

Na současné situaci mají vinu i nezodpovědní dlužníci, kteří si na splácení půjček půjčují další peníze a dostávají se do dluhové pasti. Cestou z dluhové pasti pro předlužené lidi není ani institut oddlužení, na který s četnými exekucemi nedosáhnou. „Místo řešení skutečných problémů se neustále regulují exekutoři. Jednotlivá opatření však často ve svém důsledku situaci dlužníků jen zhoršují – exekuční řízení prodlužují a prodražují. Je třeba si uvědomit, že regulace není lék,“ říká Vladimír Plášil, viceprezident Exekutorské komory ČR.

Exekutoři si stěžují i na nárůst povinností, které jim od roku 2001 ukládá 43 novel exekučního řádu. Exekutorům přibývá práce i náklady na výkon jejich činnosti, což je v kombinaci s nezaplacenou prací pro mnohé z nich velmi finančně náročné. Zatím žádní exekutoři nemuseli čelit exekucím, ale někteří se již ocitli v insolvenčním řízení. „V takové situaci jsme znepokojeni úvahami o snížení exekučního tarifu, které podle nás postrádají racionální základ,“ upozornila Pavla Fučíková.

Poplatky, poplatky a zase jenom poplatky

Řešení vidí Komora například v  zavedení povinného poplatku za podání exekuce či úhradě nákladů za neúspěšné exekuce. Na Slovensku a v Anglii poplatky za podání exekuce již fungují. Věřitel na Slovensku zaplatí za podání exekuce 33 eur (890 korun) a v Anglii dokonce 75 liber (2 760 korun).

Věřitelé si rozmyslí, zda se jim vyplatí exekuci podávat, exekutorům poplatky zaplatí část nákladů a počet exekucí klesne. „Stát i věřitelé si musí uvědomit, že exekuce nejsou zadarmo,“ dodala Pavla Fučíková. Otázkou se již zabývá ministerstvo spravedlnosti, které úpravu odměňování představí do konce roku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *