EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

18. 08. 2022

0 komentářů

V září začíná další „milostivé léto“. Jak se zbavit exekuce?

 

Od prvního září do posledního listopadu se dlužníci opět mohou zbavit exekucí. Poběží totiž další milostivé léto. Je to však naposledy, upozorňují zákonodárci. Jak postupovat, pokud se dlužník chce zbavit exekuce?

Loading 

Kdo se může zbavit exekucí?

Akce se týká dlužníků fyzických osob, proti kterým byla nařízena exekuce k vymožení pohledávky veřejné instituce. Naproti tomu nepomůže dlužníkům, kteří se již ocitli v insolvenci. Dlužníci dostanou opět tři měsíce na to, aby splatili celou jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce. Pokud tak učiní v rámci milostivého léta, stát jim odpustí příslušenství dluhu.

Akce se týká exekučních sporů s veřejnými institucemi. Milostivé léto se tedy vztahuje například na dluhy vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetikám v rukách státu, na nezaplacené poplatky České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám,“ vysvětluje tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Podmínky milostivého léta

Zákon o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce přesně vymezuje podmínky druhého milostivého léta.

Jsou to tyto:

  • dlužník je fyzickou osobou
  • byla proti němu zahájena exekuce k vymožení pohledávky veřejné instituce (konkrétní přehled věřitelů naleznete v ustanovení § 1 odst. 2 zákona č. 214/2022 Sb., o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce)
  • exekuce byla zahájena před datem 28. října 2021
  • dlužník během milostivého léta (1. září 2022 – 30. listopadu 2022) uhradí celou jistinu pohledávky (naráz či ve více splátkách)
  • dlužník uhradí paušální náhradu nákladů exekuce, která byla navýšena na 1500 korun (plus DPH, je-li exekutor plátcem DPH)
  • dlužník exekutorovi písemně oznámí, a to nejpozději do 30. listopadu 2022, že žádá o zahájení postupu podle zákona o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce

Novinky druhého milostivého léta

Podle § 2 zákona o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce může povinný exekutora písemně požádat o sdělení výše částky, kterou má zaplatit (anebo sdělení, že byla splněna podmínka pro ukončení exekuce díky vymožení jistiny a paušální náhrady nákladů exekuce do 31. srpna 2022).

REKLAMA

„Soudní exekutor na žádost povinného odpoví do 15 dnů od jejího doručení. V odpovědi soudní exekutor uvee den, v němž mu byla žádost doručena, a den, v němž odeslal odpověď,“ stojí v zákoně.

To je důležité proto, že požádá-li povinný o toto sdělení nejpozději do 15. listopadu a exekutor se zpozdí se svou odpovědí, prodlouží se tomuto povinnému milostivé léto o stejný počet dnů, o který exekutor překročil lhůtu na odpověď.

Aby se zamezilo pochybnostem, které se objevily při výkladu prvního milostivého léta, zákon přímo v ustanovení § 1 odst. 4 uvádí, že „penále a smluvní pokuta se pro účely tohoto zákona považují za příslušenství.“ Nejasnosti v minulosti panovaly zejména v otázce, zda lze penále k pojistnému na veřejné zdravotní pojištění považovat za příslušenství.

„Pro dlužníka se ještě jednou a skutečně naposledy otevírá možnost zbavit se exekucí u dluhů vůči státu. V době, kdy dramaticky rostou náklady na energie a základní životní potřeby, je to tak mimořádná jednorázová příležitost, jak se zbavit historické zátěže dluhů, u kterých příslušenství mnohdy nepochopitelně mnohonásobně překročilo výši jistiny samotné. Pro dlužníky, kteří uvázli v této dluhové pasti, se tak otevírá prostor pro nový životní restart,“ uvádí poslanec Marek Výborný.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Nová hrozby pro fotovoltaické elektrárny – hackerské útoky

Nové fotovoltaické elektrárny rostou po celé Evropě stejně rychle jako houby po dešti. Jen na území České republiky se jich na konci roku 2022 nacházelo podle Solární asociace více než 84.000, přičemž v roce 2023 by jich měly další desetitisíce přibýt. Díky narůstajícímu množství instalovaných elektráren a skutečnosti, že jsou tyto elektrárny připojeny k internetu, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 09. 2023

Neplatiči v bytových domech už dluží svým sousedům 170 milionů Kč, řešení v nedohlednu

Celkový dluh vůči bytovým družstvům a SVJ se v roce 2022 vyšplhal na téměř 170 milionů korun. Více jak polovina této částky je dlouhodobě nevymahatelná. Obyvatelé bytových domů tak často musí nedoplatky za energie či další služby uhradit z vlastního a sami se tak mnohdy dostávají do finančních problémů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 09. 2023

Dotace obvykle pokryje čtvrtinu až třetinu nákladů rekonstrukce

Jedinou v praxi účinnou cestou, jak zabránit degradaci bytového fondu, je pokračovat v cílené podpoře renovací. Dotace mohou pokrýt čtvrtinu až třetinu nákladů rekonstrukce. Z dostupných průzkumů vyplývá, že dvě třetiny Čechů renovuje svoje domy po částech. Hlavní bariérou pro komplexní opravu je především nedostatek vlastních financí a obavy z náročnosti stavebních prací či z dočasného omezení komfortu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *