EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

18. 08. 2022

0 komentářů

V září začíná další „milostivé léto“. Jak se zbavit exekuce?

 

Od prvního září do posledního listopadu se dlužníci opět mohou zbavit exekucí. Poběží totiž další milostivé léto. Je to však naposledy, upozorňují zákonodárci. Jak postupovat, pokud se dlužník chce zbavit exekuce? 

Kdo se může zbavit exekucí?

Akce se týká dlužníků fyzických osob, proti kterým byla nařízena exekuce k vymožení pohledávky veřejné instituce. Naproti tomu nepomůže dlužníkům, kteří se již ocitli v insolvenci. Dlužníci dostanou opět tři měsíce na to, aby splatili celou jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce. Pokud tak učiní v rámci milostivého léta, stát jim odpustí příslušenství dluhu.

Akce se týká exekučních sporů s veřejnými institucemi. Milostivé léto se tedy vztahuje například na dluhy vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetikám v rukách státu, na nezaplacené poplatky České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám,“ vysvětluje tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Podmínky milostivého léta

Zákon o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce přesně vymezuje podmínky druhého milostivého léta.

Jsou to tyto:

  • dlužník je fyzickou osobou
  • byla proti němu zahájena exekuce k vymožení pohledávky veřejné instituce (konkrétní přehled věřitelů naleznete v ustanovení § 1 odst. 2 zákona č. 214/2022 Sb., o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce)
  • exekuce byla zahájena před datem 28. října 2021
  • dlužník během milostivého léta (1. září 2022 – 30. listopadu 2022) uhradí celou jistinu pohledávky (naráz či ve více splátkách)
  • dlužník uhradí paušální náhradu nákladů exekuce, která byla navýšena na 1500 korun (plus DPH, je-li exekutor plátcem DPH)
  • dlužník exekutorovi písemně oznámí, a to nejpozději do 30. listopadu 2022, že žádá o zahájení postupu podle zákona o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce

Novinky druhého milostivého léta

Podle § 2 zákona o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce může povinný exekutora písemně požádat o sdělení výše částky, kterou má zaplatit (anebo sdělení, že byla splněna podmínka pro ukončení exekuce díky vymožení jistiny a paušální náhrady nákladů exekuce do 31. srpna 2022).

REKLAMA

„Soudní exekutor na žádost povinného odpoví do 15 dnů od jejího doručení. V odpovědi soudní exekutor uvee den, v němž mu byla žádost doručena, a den, v němž odeslal odpověď,“ stojí v zákoně.

To je důležité proto, že požádá-li povinný o toto sdělení nejpozději do 15. listopadu a exekutor se zpozdí se svou odpovědí, prodlouží se tomuto povinnému milostivé léto o stejný počet dnů, o který exekutor překročil lhůtu na odpověď.

Aby se zamezilo pochybnostem, které se objevily při výkladu prvního milostivého léta, zákon přímo v ustanovení § 1 odst. 4 uvádí, že „penále a smluvní pokuta se pro účely tohoto zákona považují za příslušenství.“ Nejasnosti v minulosti panovaly zejména v otázce, zda lze penále k pojistnému na veřejné zdravotní pojištění považovat za příslušenství.

„Pro dlužníka se ještě jednou a skutečně naposledy otevírá možnost zbavit se exekucí u dluhů vůči státu. V době, kdy dramaticky rostou náklady na energie a základní životní potřeby, je to tak mimořádná jednorázová příležitost, jak se zbavit historické zátěže dluhů, u kterých příslušenství mnohdy nepochopitelně mnohonásobně překročilo výši jistiny samotné. Pro dlužníky, kteří uvázli v této dluhové pasti, se tak otevírá prostor pro nový životní restart,“ uvádí poslanec Marek Výborný.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023

Většina podnájemníku se v bytě dlouho nezdrží, a několik dalších zajímavostí k podnájmu

Pronajímaní bytu stojí čas a peníze. Podle průzkumu společnosti UlovDomov.cz na vzorku 2000 spravovaných bytů je 75% pravděpodobnost, že se v bytě v průběhu roku změní podnájemník. Sedm majitelů ze sta musí v průběhu roku řešit vytopení a 13 majitelů ze 100 pak sousedské neshody. Kvůli podnájemníkům provádí v průběhu roku rekonstrukci bytu 6 % majitelů, přičemž u jednoho […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *