Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


SVĚTOVÍ INVESTOŘI PŘEDPOVÍDAJÍ ‚VÝRAZNÉ ZKLIDNĚNÍ‘ NA GLOBÁLNÍM REALITNÍM TRHU

Podle nové unikátní výzkumné zprávy společnosti Colliers International plánuje více než polovina investorů zvýšit investice do realit v rámci portfolií s diverzifikovanými aktivy.

Naše globální analýza v této zprávě poskytuje jedinečný detailní a komplexní pohled na zdraví ekonomiky a náladu na trhu, které slouží zároveň jako užitečné ukazatele pro lokální trhy na celém světě,“ řekl finanční ředitel Colliers International John B. Friedrichsen. „Naše zpráva naznačuje, že dny ‚rychlých koupí a prodejů’ jsou u konce a že se dlouhodobě bezpečné investice na klíčových trzích stanou novým standardem. Co se týče druhé strany spektra rizik, ukazuje se, že se pro velké objemy kapitálu budou hledat příležitosti v méně významných městech z hlediska realitního trhu a na zotavujících se trzích,“ dodal.

Pravděpodobně dojde k dalšímu stlačení výnosů. Více než polovina respondentů výzkumu zabývajícího se výhledem globálních investorů pro rok 2016 (Global Investor Outlook) uvedla, že v příštím roce budou přesouvat do realit více peněz. V kombinaci s relativně nízkou úrovní zadlužení – ve srovnání s předchozími tržními hodnotami – bude tento příliv kapitálu nadále upevňovat dlouhodobě stabilní klima pro globální výnosy z nemovitostí.

Zpráva Colliers International pro rok 2016 zjistila, že navzdory snížené chuti riskovat bude zadlužování v příštím roce hrát na trhu významnější roli, protože investoři se snaží zvýšit rentabilitu investic do nemovitostí.

Colliers, globální realitní společnost zapsaná v NASDAQ, odhaduje, že až 400 miliard amerických dolarů pocházejících z institucionálního financování by mohlo přimět globální realitní trh k diverzifikaci a zastavit současný tok hotovosti poháněný nízkou výkonností tradičních investic s pevným výnosem.

Minulý měsíc vykázal penzijní investiční fond japonské vlády obrovské ztráty a poprvé v historii oznámil posun ke komerčním nemovitostem. Objem investic se odhaduje na 65 miliard amerických dolarů. Čínské pojišťovny již skoupily řadu aktiv v hodnotě miliard dolarů a mají na utrácení více než 70 miliard amerických dolarů.

Tito investoři potřebují investovat velké množství peněz najednou, a proto požadují aktiva s vysokou hodnotou. To je také důvod, proč se velká města jako Londýn a New York stala důležitými trhy s výnosy z předních kancelářských budov pod čtyři procenta.

 

Top 10 cílových destinací investorů

USA

79 %

Velká Británie

55 %

Německo

51 %

Austrálie

40 %

Francie

34 %

Japonsko

32 %

Španělsko

25 %

Singapur

22 %

Nizozemí

21 %

Kanada

19 %

To, co experti nazývají ‚výrazným zklidněním‘, je jen špička ledovce znázorňující zájem globálního kapitálu o realitní trh. Tento vývoj je v důsledku obvyklého boomu a krachu souvisejícího s nemovitostním cyklem doplněn o rozsáhlé snižování zadluženosti, vyšší míru spoléhání se na vlastní kapitál a velkoobchodní přehodnocení výnosů.

Zpráva také zjistila, že tři čtvrtiny (75 %) investorů se sídlem ve Velké Británii by se zadlužily, ve srovnání s 65 % v roce 2013. Stejně tak 87 % amerických investorů by se zadlužilo, v porovnání se 63 % v roce 2013.

Realitní kapitál nebyl nikdy v historii více pohyblivý. V prvních devíti měsících roku 2015 dosáhly globální přeshraniční investice cca 250 miliard amerických dolarů a tvořily tak 40 % celkových přímých investic. To je srovnatelné s 33 % v loňském roce a 37 % na vrcholu předchozího cyklu (2007).

Region střední a východní Evropy

Objemy investic v regionu střední a východní Evropy jsou navzdory vnímání některých investorů vyšší, než tomu bylo v loňském roce (až o 9 %). Do regionu směřuje více kapitálu, což ovlivňuje křivku rizika a výnos. Pokud jde o procento celkových zahraničních investic, které budou v příštích dvanácti měsících směřovat do regionu EMEA, primárním cílem ve střední a východní Evropě budou Varšava (6 %), Praha (3 %) a Budapešť (2 %).

Optimálních výnosů bude ve střední a východní Evropě pravděpodobně dosaženo v posledním čtvrtletí roku 2015 a na počátku roku 2016. Klíčové trhy dosáhnou výnosu pod 6 % u prémiových kanceláří a pod 4 % u prémiových maloobchodní jednotek. Moderní distribuční centra také směřují k hodnotě pod 6 %, ale stále představují výhodnou koupi vzhledem k nejlepším západoevropským logistickým cenám.

V průběhu roku 2015 vedla rostoucí konkurence ve střední a východní Evropě a zbytku Evropy k nárůstu fondů s přidanou hodnotou. Tyto fondy často hledají partnera v podobě lokálních asset manažerů, kteří jim pomůžou odstranit rizika. Důraz je kladen na maloobchodní a logistická portfolia spíše než jednotlivá aktiva.

Dluh podpoří výnosy

Růst cen a následné snížení výnosů na hlavních realitních trzích znamenají, že zvýšení dluhu se stává převládajícím způsobem, jak dosáhnout vysokých výnosů stanovených investory. Zdaleka nejvíce ambiciózní jsou investoři se sídlem v USA, z nichž 40 % se snaží dosáhnout na vnitřní výnosová procenta – jež v podstatě měří návratnost hotovosti – vyšší než 16 %. Předpokládá se, že 63 % z nich využije finanční páky překračující 51 %.

Většina britských investorů směřuje k pákovému efektu vnitřní míry návratnosti v rozmezí 11‑15 %.

Během roku až do 7. prosince klesl FTSE-100 o 7,7 %, zatímco S&P500 se nezměnil. Pětileté státní dluhopisy USA se obchodují za cca 1,6 %.

Zdroj: Tisková zpáva Colliers International

SVĚTOVÍ INVESTOŘI PŘEDPOVÍDAJÍ ‚VÝRAZNÉ ZKLIDNĚNÍ‘ NA GLOBÁLNÍM REALITNÍM TRHU >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »