Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Úspory českých domácností se liší až o statisíce

Úspory českých domácností se liší až o statisíce

Zatímco některé domácnosti mají naspořeno čtvrt milionu korun, jiné si půjčují již dva týdny po výplatě. V průměru mají ale české domácnosti naspořeno 116 tisíc korun a při výpadku příjmu dokáží z úspor vyžít tři měsíce a dvacet jedna dní. Kdo spoří nejvíce a komu se peněz nedostává?

Úspory domácností ve třetím čtvrtletí poklesly podle Index úspor domácností ING Bank oproti druhému čtvrtletí o šest dní, meziročně ale došlo k nárůstu o osmnáct dní. „Mírný pokles úspor českých domácností ve třetím kvartálu je možné sledovat prakticky v průběhu celého sledování indexu. Pravděpodobně za ním stojí náklady spojené s dovolenými a s prázdninami, během kterých Češi často sahají do finanční rezervy,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.

Dlouhodobý růst úspor je dobré znamení

Úspory domácností v průběhu let zaznamenaly i určité výkyvy, dlouhodobě jsou ale Češi zodpovědní. V posledních několika letech neklesl index pod hranici tří bodů, což znamená, že úspory dokáží pokrýt výpadek příjmu domácnosti minimálně po dobu tří měsíců. Ani mírné poklesy nemění nic na tom, že úspory domácností mají v dlouhodobém horizontu rostoucí tendenci. „Průměrná finanční rezerva se drží nad sto tisíci, což je slušný základ, a vývoj české ekonomiky i další faktory obecně naznačují, že finanční rezervy Čechů mají potenciál stoupat i nadále,“ dodává Libor Vaníček. 

Češi svou finanční rezervu jen zřídka investují, přednost dávají spíše běžným či spořícím účtům. Potvrzují to i statistiky České národní banky (ČNB). Podle nich měli Češi na konci srpna uloženo na účtech bez výpovědní lhůty 1,275 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o více než 122 miliard korun. Zatímco si Češi stále více peněz ukládají na běžné a spořící účty, na termínovaných vkladech úspory ubývají, a to zejména na krátkodobých až střednědobých termínovaných vkladech, kde jsou úrokové sazby nižší než na netermínovaných spořících účtech. Meziročně proto poklesly vklady na termínovaných účtech o téměř 40 miliard korun na 615 miliard korun.

V úsporách vedou vysokoškoláci z Prahy

Největší úspory mají tradičně vysokoškoláci, jejich rezerva je téměř čtvrt milionu korun a chod domácnosti tak mohou financovat téměř sedm měsíců. Lidé s maturitou pokryjí finanční rezervou výpadek příjmu přibližně tři a půl měsíce a lidé se základním vzděláním s finanční rezervou ve výši 64 tisíc korun pak jen necelé dva měsíce. V regionech si nejlépe vedou Pražané, kterým stačí úspory na více než čtyři měsíce, v ostatních regionech pak jen asi na tři a půl měsíce.

Někteří lidé spoří a zároveň se zadlužují

Někteří lidé se kvůli udržení finanční rezervy na neočekávané výdaje dokonce zadlužují. Jiní se zadlužují, protože se jim to zdá v současném prostředí nízkých úrokových sazeb výhodné. Mylný dojem nízkých úrokových sazeb mohou ale vyvolat příznivé úrokové sazby hypotečních úvěrů, které se ale od úrokových sazeb nehypotečních úvěrů často značně liší. V případě, že má domácnost vysoké úspory a zároveň splácí spotřebitelský úvěr, je dobré porovnat úrokové sazby a část úvěru případně zaplatit z úspor.   

Potenciál spoření roste

Ukazatel ING Bank Potenciál spoření ukazuje, o kolik procent převyšují příjmy českých domácností jejich výdaje. Ještě před rokem mohli podle ukazatele Češi odkládat čtvrtinu svého příjmu. V současné době by si mohli dát stranou až 31 procent svého příjmu, museli by ovšem chtít. Ne každý totiž chce a dokáže si své finance naplánovat.

Často příjmy domácností nepokryjí ani výdaje

Finanční odborníci doporučují domácnostem, aby si udržovaly finanční rezervu ve výši čtyř až šesti měsíčních příjmů. Některé domácnosti se ale při výpadku příjmu dostanou do nesnází již po několika týdnech a jiné dokonce žádné úspory nemají a o půjčky žádají i několik týdnů po výplatě.

Průzkum společnosti Fair Credit ukázal, že z měsíční mzdy nevyjde téměř 40 procent Čechů. Třetině Čechů se nedaří uspořit, protože jejich výdaje převyšují příjmy. K pokrytí nadměrných výdajů se pak 75 procent domácností uchyluje k půjčkám u finančních institucí, a to již dva týdny po výplatě. Některé domácnosti (15 procent) se zase snaží řešit nedostatečné příjmy brigádami či nahodilými přivýdělky. Zbylých 10 procent domácností pak sahá po finanční rezervě.

„Pokud domácnosti nevychází se svými příjmy, doporučil bych, aby si každý měsíc provedly rozvahu příjmů a výdajů a finanční výpadek začaly řešit s předstihem. Rozhodně bych chtěl lidi odradit od toho, aby vytloukali půjčku půjčkou,“ uvedl Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fa

Úspory českých domácností se liší až o statisíce >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »