Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Velké srovnání jistotních účtů aneb Bezpečná platba za nemovitost

Velké srovnání jistotních účtů aneb Bezpečná platba za nemovitost

Kupujeme-li dům, byt nebo jinou velmi drahou věc, měli bychom zvláště uvažovat o tom, jak předat prodávajícímu peníze. Jednou z možností je využití vázaného (jistotního) účtu. Jaká je v tomto ohledu nabídka českých bank?

Přehled vázaných účtů

Oslovili jsme české banky a zjišťovali, zda nabízí vázaný (jistotní) účet. Také jsme pátrali po tom, zda je použití vázaného účtu v dané bance nějak podmíněno a jaký je s použitím tohoto finančního produktu spjatý poplatek.  Výsledek je uveden v přehledové tabulce.

Je zřejmé, že většina bank považuje poskytnutí vázaného účtu za doprovodnou službu ve vazbě na čerpání úvěru poskytnutého bankou – banka vlastně chrání sama sebe, aby peníze nezmizely, aniž by bylo ošetřeno zástavní právo. S ohledem na účtované poplatky je zřejmé, že je nutné počítat s částkou kolem 0,2 % ze spravované částky.

Banka

Název produktu

Podmínka

Poplatek

Raiffeisen BANK

Vázaný účet

Není

Minimálně 5 000 Kč, dle náročnosti případu

Komerční banka

Dohoda o správě kupní ceny

Není

0,2 % ze spravované částky, min. 6 000 Kč, max. 20 000 Kč

Evropsko-ruská banka

Vázaný účet

Není

Individuální poplatek

Expobank

Vázaný účet

Není

Poskytnutí a správa 5 000 Kč, nad 1 mil. Kč 5 000 Kč +0,1 % z částky

GE Money Bank

Alternativní doplňková služba ve formě Dohody o úschově

Čerpání hypotéky GE Money Bank

Jednorázový poplatek ve výši 6 000 Kč

Česká spořitelna

ANO – Jistotní běžný účet

Čerpání úvěru/hypotéky ČS 1)

0,2 % z uložené částky, min. 6 000 Kč, max. 20 000 Kč

Equa bank

Vázaný účet

Firemní klient, živnostník

Individuální jednorázový poplatek, dle výše vkladu a složitosti

Hypoteční banka

Hypotéka s bezpečným financováním

Čerpání hypotéky Hypoteční banky

Jednorázový poplatek 6 900 Kč

ČSOB

Úhrada kupní ceny

Klient ČSOB nebo čerpání hypotéky

0,2 % ze spravované částky, min. 9 000 Kč, max. 40 000 Kč 2)

1) U klientů ERSTE Premier a MSE (drobní podnikatelé a malé firmy) tato podmínka není.

2) Nad 20 mil. Kč uložené částky stanovováno individuálně.

Zdroj: Anketa, informace získané na základě oslovení všech českých bank. Nezahrnuté banky buď na dotaz na obecný e-mail neodpověděly, nebo službu nenabízí. 

Vázání peněz na vázaném účtu

Jak popsal Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí Raiffeisenbank, na Vázaném účtu jsou prostředky „vázány“ až do doby splnění dohodnutých podmínek smlouvy o vázaném účtu. Jakmile dojde k jejich naplnění, peníze jsou vyplaceny oprávněnému příjemci. Vázaný účet tím zúčastněným smluvním stranám poskytuje vyšší míru jistoty, že obchod proběhne dle stanovených a vzájemně dohodnutých pravidel.

Podobně Lucie Policarová z GE Money Bank vázaný účet chápe jako službu určenou pro klienty k hypotéce GE Money Bank pro případ, že má klient či další smluvní strana zájem na snížení rizika spojeného s profinancováním účelu úvěru.

Marie Mocková, tisková mluvčí Hypoteční banky, říká, že cílem banky je ochránit poctivé lidi, pro které je pořízení domova splněným snem. Produkt nabízený Hypoteční bankou má sloužit právě k tomu, aby změna vlastníka nemovitosti a převod finančních prostředků proběhl k plné spokojenosti obou stran. Je to vlastně jakási bankovní garance převodu nemovitosti.

Princip služby je jednoduchý. Zájemce o nemovitost, který chce její koupi financovat hypotečním úvěrem, převede své peníze na speciální účet v Hypoteční bance. Zde se k nim přidají zbylé prostředky z poskytnuté hypotéky. Banka pak původnímu majiteli peníze nepošle dřív, než splní všechny předem stanovené podmínky. Mezi ty může patřit například povinnost prokázat, že je skutečným vlastníkem nemovitosti (podle výpisu z katastru), případně musí rovnou převést vlastnické právo k nemovitosti.

Na druhé straně má ale prodávající od začátku jistotu, že pokud všechny stanovené podmínky splní, tak své peníze dostane všechny a včas. Má je totiž u sebe předem uložené banka, která mu výplatu garantuje. Tato hypotéka také za klienty vyřeší zaplacení daně z nabytí nemovitých věcí. Vypořádání obchodu probíhá přes speciální účet, ze kterého banka vyplatí finanční prostředky pouze po splnění předem sjednaných smluvních podmínek – nezávisle na vůli prodávajícího nebo kupujícího.

Důvody pro použití vázaných účtů

Alena Nováková z Expobank mezi výhodami nabízeného vázaného účtu zmínila zvýšení právní jistoty pro kupujícího i prodávajícího při realizaci obchodu a vyrovnání časového nesouladu mezi datem uzavřením kupní smlouvy, zápisem do katastru nemovitostí a převodem peněz. Výhodou má také být, že vklady na Vázaném účtu jsou pojištěny v souladu se zákonem o bankách, v platném znění. Peněžní prostředky jsou evidovány na samostatném účtu a není třeba mít vedený běžný účet u Expobank.

Marek Pšeničný z tiskového centra České spořitelny pak v odpovědích na dotazy připomenul, že jistotní běžný účet je určen výhradně k zajištění řádného vypořádání kupní ceny nebo její části mezi prodávajícím a kupujícím v rámci prodeje nemovitostí, případně k zajištění řádného finančního vypořádání při převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu.

Na odpověď proč by měl klient využít vázaný účet nabízený Českou spořitelnou, bylo tiskovým centrem České spořitelny mimo jiné shrnuto, že se uzavírá se trojstranná, popř. vícestranná smlouva zajišťující bezpečnost při nákupu nemovitosti jak pro stranu kupující, tak i pro stranu prodávající.  Banka zajišťuje kontrolu dokumentů předkládaných při výplatě, banka provádí výplatu peněz na základě předložených dokumentů, které jsou předem dohodnuty a uvedeny ve smlouvě o Jistotním běžném účtu. Jistotní běžný účet je možné využít, v rámci vypořádání kupní ceny nemovitostí, rovněž k úhradě daně z převodu nemovitostí přímo na účet finančního úřadu.

Renata Kianková z Evropsko-ruské banky ve svých odpovědích zmínila, že zřízení a použití vázaného účtu je u této banky podmíněno pouze doložením dokumentů, daných typem obchodního případu (např. smlouva smluvních stran s ověřenými podpisy nebo výpis z katastru nemovitostí, originál nebo ověřenou kopii živnostenského listu, případně výpis z obchodního rejstříku nebo jiného registru) a osobním kontaktem na pobočce banky.

Evropsko-ruská banka nabízí vázaný účet jako bezpečný nástroj pro řádné vypořádání obchodu v různých měnách – CZK, EUR, RUB, USD. Ve vztahu k poplatkům Markéta Dvořáčková z Equa bank vysvětlila, že výše jednorázového poplatku je individuální a záleží na výši vkladu a především na složitosti vyvazovacích podmínek. Výhodou vázaného účtu u Equa bank má být individuální přístup při tvorbě smluv a žádné poplatky za vedení.

Anketa

Velké srovnání jistotních účtů aneb Bezpečná platba za nemovitost >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »