Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


2015: Rok hypotečních rekordů. 2016: Rok očekáváných změn

Banky v prosinci sjednaly hypotéky v částce přesahující 18 miliard korun. Dařilo se i stavebním spořitelnám, které přidaly další 4 miliardy Kč. Na účely bydlení tedy letos banky půjčily téměř čtvrt bilionu korun. Rok 2016 bude rovněž úspěšný, ale banky i zprostředkovatelé se budou muset vypořádat s novou regulativou.

V posledním měsíci loňského roku banky uzavřely 9459 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 18,1 miliardy korun, což je o 8,5 procenta více než v předchozím měsíci a o čtvrtinu více, než ve stejném období loňského roku. Vzhledem k menšímu počtu pracovních dní se jedná o impozantní výsledek. Větší sumu hypotečních úvěrů loni banky sjednaly pouze v červnu – tehdy to bylo 19,8 mld. Kč. Prosincová data už jen korunovala loňské rekordní statistiky. Celkově loni banky, finanční poradci a hypoteční makléři obsloužili téměř 105 000 klientů, což je další milník v historii českého hypotečního úvěrování.

Klienti si v prosinci v průměru půjčili 1,91 milionu korun, což je také velmi nadprůměrná hodnota, která celoroční průměr posunula na úroveň 1,815 milionu korun, což je o 150 000 více než loňský celoroční průměr. Trend zvyšování průměrné půjčené částky podle našeho názoru vyplývá z uvolněných podmínek poskytování úvěrů (100procentní hypotéky jsou jen o něco méně dražší, než hypotéky s LTV do 70 %) a obecně nízkých úrokových sazeb. Hlavní příčinu však vidíme v rostoucích cenách nemovitostí, větší frekvenci prodejů bytů v novostavbách, intenzivnější výstavbě rodinných domů, ale obecně také lepší finanční situaci domácností, které díky rostoucím příjmům dosáhnou na větší částky a při pořizování bydlení již nešetří tolik, jako v období recese.

Průměrná nabídková sazba hypoték klesla v roce 2015 na 2,19 % (index GOFI 70) resp. 2,14 % (měřeno FINCETNRUM HYPOINDEXem). Vzhledem k tomu, že do letošního roku indexy vstupují o 3 desetiny procenta níže, než loni, očekáváme, že celoroční průměr může být za rok 2016 ještě o několik málo desetin procenta nižší.

Tip: Aktuální přehled nabídkových sazeb nabízí srovnávač sazeb hypoték na stránkách golemfinance.cz.

Stavební spořitelny po 4 letech zlomily klesající trend 

Detailní prosincové výsledky stavebních spořitelen budou tentokrát známy až v úterý 26.1. v návaznosti na vydání tiskové zprávy Českomoravské stavební spořitelny. Zatím víme, že celková suma úvěrů ze stavebního spoření včetně překlenovacích úvěrů dosáhla téměř 49 miliard korun. Z toho vyplývá, že za prosinec si stavební spořitelny připsaly do bilance poskytnutých úvěrů zhruba 4,3 miliardy korun. Oproti posledním 4 rokům se jedná o velmi slušný nadprůměr. Za listopadovými výsledky však stavení spořitelny v prosinci zaostaly o 15 %, oproti stejnému období předchozího roku si však polepšily o 20 procent.

Z pohledu celoroční bilance zažívají stavební spořitelny po letech půstu konečně oživení. Oproti roku 2014 vzrostl objem úvěrů o 22 %. Slabší výsledky vykazují spořitelny u nově sjednaných spořících smluv, kde v důsledku omezení možnosti výběru peněz z dětských smluv klesl počet nových ujednání o čtvrtinu. Celkově si loni spoření sjednalo 459 000 lidí. 

Čtvrt bilionu korun odplynulo na účely bydlení

V loňském roce banky poskytly na hypotékách přes 190 miliard korun, jak uvádí statistiky portálu hypoindex.cz. Do těchto statistik však nejsou započítány hypoteční úvěry mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK, jejichž loňskou produkci odhadujeme na dalších 7 miliard korun. Ve skutečnosti tedy celková půjčená částka dosahuje téměř 200 miliard korun. Ještě na podzim loňského roku jen těžko uvěřitelné. Přes 200 miliard se banky vyhouply pouze v roce 2007 a 2013, ale to bylo včetně úvěrů ze stavebního spoření, jak ilustruje následující graf (i zde je započítána kompletní produkce za celý trh tedy včetně bank nereportujících své výsledky portálu hypoindex.cz ani Ministerstvu pro místní rozvoj). Tentokrát se započtením stavebních spořitelen to bude bezmála čtvrt bilionu korun půjčených pouze na účely bydlení, nepočítaje spotřebitelské úvěry, úvěry od družstevních záložen, P2P platformy a nebankovní instituce, jejichž úvěry rovněž můžou plnit účely související s bydlením. Byl překonán i náš odhad 194,3 mld. Kč, který jsme aktualizovali na podzim vloni. 

2016: V očekávání změn

Z pohledu reálně nabízených (GOFI INDEX) a následně sjednávaných sazeb (FINCENTRUM HYPOINDEX) už příliš velký prostor pro další pokles sazeb v letošním roce nevidíme. I když korekce ceny peněz na mezibankovním trhu otvírá možnost pro případné další zlevnění hypoték. Banky se zlevňování brání, ale zároveň si nebudou chtít nechat uniknout výbornou příležitost pro získání nových klientů, tím spíš, že v druhé polovině roku je čeká velká neznámá v podobě implementace Zákona o úvěru pro spotřebitele a nové vyhlášky ČNB. Pokud se tedy nebudou obchodní výsledky vyvíjet v první polovině roku podle představ, dojde s velkou pravděpodobností i na další snižování sazeb, i když jen velmi mírné. A únor či březen, podle našeho názoru, rozhodne o intenzitě cenových konkurenčních střetů.

Přesné obrysy chystaných legislativních úprav my ani banky zatím neznáme, ale obecně lze očekávat spíše utahování šroubů a omezování některých rizikovějších typů hypoték. Skokově to může sice znamenat navýšení objemů sjednávaných úvěrů před začátkem platnosti nových pravidel, ale optikou ročních výsledků bude mít nový regulační rámec spíše negativní dopad na obchodní výsledky bank v porovnání s loňskými čísly. Vše si bude muset sednout a banky budou při poskytování úvěrů opatrnější. Z historického pohledu však díky velmi příznivým podmínkám na trhu očekáváme letos opět nadprůměrné počty i objemy nově sjednaných smluv. Zopakuje-li se však loňský rok, je velkou analytickou otázkou, na kterou se pokusíme odpovědět v příštích týdnech. 

Zdroj: GOLEMFINANCE

2015: Rok hypotečních rekordů. 2016: Rok očekáváných změn >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »