Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Sazby hypoték stále míří dolů

Trend zlevňování hypoték neskončil. Průměrná úroková sazba, za kterou banky své hypoték v červenci nabízely, činila 2,67 %. V porovnání s předchozím měsícem tak hypotéky zlevnily o dalších 5 setin procentního bodu. Variabilní sazby se díky poklesu fixních sazeb již nevyplácí. Rozdíl mezi průměrnou fixní a variabilní sazbou se zmenšil na desetinu procenta. 

Vývoj úrokových sazeb hypoték monitorujeme prostřednictvím cenových indexů GOFI, které na měsíční bázi mapují nabídkové úrokové sazby všech poskytovatelů hypoték na českém trhu. Hodnota titulního indexu GOFI 70 vyjadřující průměrnou úrokovou sazbu hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti klesla v uplynulém měsíci z 2,72 % na 2,67 %. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní sazby o 0,4 procenta nižší, neboť loni touto dobou dosahoval index GOFI 70 hodnoty 3,06 %.

clipboard0149

Stejným směrem se vyvíjely i úrokové sazby ve zbývajících dvou sledovaných kategoriích fixních sazeb. Hypotéky do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) meziměsíčně klesly z 2,87 % na 2,78 %. V meziročním srovnání jsou potom 85% hypotéky levnější rovněž o 0,4 procenta. V důsledku konkurenčního soupeření a trendu rozvolňování podmínek poskytování hypoték dochází na straně bank ke snižování úrokových sazeb rizikovějších hypoték s vyšším LTV. Index GOFI100 mapující tuto kategorii klesl v meziročním srovnání již o 0,57 procentního bodu. Jeho aktuální hodnota činí 3,76 %, přitom ještě v létě 2012 jeho hodnota přesahovala hranici 5 procent.

Rozdíl mezi fixními a variabilními sazbami je na rekordním minimu

Index variabilních úrokových sazeb hypoték pokračuje ve stagnaci. Oproti červnu jeho hodnota vzrostla o pouhou setinu procentního bodu. Aktuální hodnota indexu GOFI 70 VAR činí 2,57 %. Dynamický a několik měsíců trvající pokles fixních úrokových sazeb přinesl dosud nebývalé sblížení indexů fixních a variabilních sazeb. Rozdíl mezi GOFI 70 A GOFI 70VAR se zmenšil na pouhou desetinu procenta, jak ilustruje následující graf. Přitom ještě před rokem klient s variabilní sazbou mohl statisticky získat sazbu o bezmála půl procentního bodu nižší. Tehdy rozdíl činil 0,56 %. Výsledkem je omezený zájem o hypoteční úvěry s variabilní úrokovou sazbou. Tržní podíl tohoto typu hypoték na celkovém počtu sjednaných úvěrů se pohybuje v řádu jednotek procent.

clipboard0150

Čísla z trhu potvrzují pokles cen

Naměřené hodnoty a výše popisované trendy korelují se statistikami respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX. Ten měří průměrnou úrokovou sazbu všech hypoték poskytnutých v daném měsíci a v červnu zaznamenal pokles z 2,81 % na 2,76 %. Data za červenec budou zveřejněna ve středu 20. srpna. S ohledem na vývoj nabídkových sazeb a indexu GOFI70 očekáváme, že i červencový FINCENTRUM HYPOINDEX klesne.

ČNB očekává stagnaci sazeb. Hypotéky zdražovat hned tak nebudou

Červencový pokles nabídkových sazeb sice nebyl tak výrazný jako v předchozích měsících. Na našem hodnocení se však nic nemění. Fixní úrokové sazby hypoték dál klesají a pravděpodobně ještě o nějaké setiny procenta klesnou. Ostatně úvahy o možném nárůstu úrokových sazeb rozprášilo čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Po jejím skončení guvernér Miroslav Singer zveřejnil výhled ČNB, který počítá s udržením stávající cenové úrovně a možné navýšení předpokládá nejdříve v roce 2016. Do té doby ČNB a s ní i další ekonomičtí experti předpokládají stabilní vývoj úrokových sazeb, přičemž ani samotní bankéři nevylučují možný pokles úrokových sazeb hypoték.

ČNB v minulém týdnu zveřejnila ještě jednu zajímavou zprávu ohledně hypoték. Podle jejích statistik míra refinancování dosahuje v letošním roce 21 % a klienti, kteří se rozhodli refinancovat, v průměru získali sazbu o 0,5 % nižší než klienti s novou hypotékou. Zveřejněným statistikám ČNB se budeme věnovat v některém z následujících vydání týdenního komentáře.

      Vývoj cen 3 a 5letých úrokových swapů na mezibankovním trhu

clipboard0151

Banky stále častěji vnímají hypotéky jako akviziční nástroj, prostřednictvím kterého mohou klientům nabídnout další produkty z nabídky a po vyhodnocení potenciálu celého obchodu jsou ochotny v prvotní fázi obětovat část marže na získání a zaháčkování takového klienta. Při klesajících cenách peněz na mezibankovním trhu není proto vyloučené, že se titulní index GOFI70 v následujících měsících přiblíží hranici 2,5 %. Publikované indexy jsou průměrem trhu. V praxi však mohou bonitní klienti dosáhnout na sazbu v pásmu mezi 2 – 2,5 %, záleží na vhodném výběru produktu a banky. 

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky, www.patria.cz, www.hypoindex.cz

Sazby hypoték stále míří dolů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »