Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete úvěr s úrokem od 0,75 %? Zajděte si do SFRB

Chcete úvěr s úrokem od 0,75 %? Zajděte si do SFRB

Státní fond rozvoje bydlení má schválený rozpočet. Na podporu bydlení rozdá ve zvýhodněných úvěrech přes 1 mld. Kč. Za jakých podmínek dosáhnete na úrokovou sazbu 0,75 %?

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) aktuálně nabízí dva základní programy: Panel 2013+ na opravy a rekonstrukce stávajících bytových domů (700 mil. Kč) a program na podporu výstavby nájemních bytů pro seniory, zdravotně a sociálně znevýhodněné občany (400 mil. Kč). Krom těchto programů je v testovací fázi Jessica, která je financovaná z fondů Evropské unie (pro rok 2013 vydá 288 mil. Kč, do roku 2015 pak 608 mil. Kč). Vedle těchto programů drží rezervu 20 mil. Kč na případnou podporu při povodních.

Peníze ze SFRB nejsou již rozdávány formou přímých dotací. Fond ze svých zdrojů poskytuje úvěry se zvýhodněnou úrokovou sazbou. Tím se peníze použité na dotované půjčky fondu opět vrací a jsou poskytnuty dalším zájemcům. Úroková sazba se odvíjí od referenční sazby Evropské unie a může dosahovat již 0,75 %. Sazba je přitom fixní na celou dobu splatnosti úvěru, která je až 30 let. Vedle úroků příjemce podpory neplatí žádné poplatky.

Podmínkou pro přiznání podpor bylo využití dodavatelských a realizačních firem s certifikátem ISO 9001 nebo 9002. Tato podmínka však odporuje evropské legislativě a Státní fond rozvoje bydlení ji již nevyžaduje.

Úvěry na výstavbu nájemních bytů

Úvěry na výstavbu nájemního bydlení jsou určeny na výstavbu bytů o rozloze 25 – 90 m2, jejichž budoucími nájemníky budou penzisté, zdravotně nebo sociálně znevýhodnění občané. Tito musí byty užívat nejméně 10 let, přičemž závisí na délce splatnosti čerpaného úvěru, která může být až 30 let.

Úroková sazba pro nájemní bydlení pro znevýhodněné občany se pohybuje od 2 % (bydlení pro seniory, zdravotně či sociálně ohrožené skupiny), v ostatních případech se úroková sazba pohybuje od 3,5 %. Při stanovení úrokové sazby se vychází z bonity klienta, kdy obce mají přirážku max. 1 procentní bod a u ostatních žadatelů se dosud pohybovala nejvýše na úrovni 2,2 %.

Úvěr je zajištěn standardními nástroji (zástava nemovitosti, ručitelský závazek a další) v závislosti na výši úvěru.

Panel 2013+

Podmínky programu Panel 2013+ jsou ještě výhodnější – úroková sazba se pohybuje aktuálně od 0,75 %, splatnost úvěru až 30 let, standardní zajištění a splnění podmínky de minimis (souhrnná výše obdržené podpory pro jeden subjekt nesmí přesáhnout 200 tis. EUR na tříletém horizontu).

Podporu z programu Panel 2013+ lze získat na rekonstrukce starších nemovitostí. Nevztahuje se pouze na panelové domy, jak tomu bylo při zřízení prvního programu Panel, ale lze ho využít na libovolné domy bez ohledu na využitý stavební materiál.

O podporu žádá vlastník domu či bytu. Může zažádat též společenství vlastníků jednotek.

Výše úrokové sazby v programu Panel 2013+ a Jessica

-       Závisí na splatnosti úvěru:

  • do 10 let – referenční sazba Evropské unie (aktuálně 0,75 % ročně)
  • 10 až 20 let – referenční sazba Evropské unie + 1 procentní bod (aktuálně 1,75 % ročně)
  • 20 až 30 let – referenční sazba Evropské unie + 2 procentní body (aktuálně 2,75 % ročně)

 

Povodně

I pro příští rok bude mít Státní fond rozvoje bydlení vytvořenou rezervu pro případ povodní na úvěry pro lidi, jejichž nemovitosti jsou zasaženy velkou vodou. Rezerva pro příští rok činí 20 mil. Kč. Při povodních lze zažádat o úvěry na opravy, na pořízení bydlení a svou kolonku mají i obce.

Na opravy lze čerpat úvěr ve výši až 150 tis. Kč s úrokem 2 % a splatností 10 let. Žadatel o úvěr si ale musí sehnat ručitele.

Úvěr na pořízení bydlení pro lidi zasažené povodní lze čerpat až do výše 850 tis. Kč se splatností 20 let a úrokem 2 %. Zajištění je vyžadováno vyšší než u úvěru na opravy: vlastník nemovitosti si musí sehnat ručitele, nebo souhlasit s exekutorským zápisem, navíc následně vkládá i zástavní právo k nemovitosti ve prospěch fondu. Žadatel musel být při vyhlášení krizového stavu vlastníkem nemovitosti, která byla určena k demolici, navíc v ní musel být hlášen k trvalému pobytu.

Úvěry obcím jsou poskytovány s úrokovou sazbou 1 % ročně až na dobu 10 let.

Jessica

Program Jessica je financovaný ze zdrojů Evropské unie. Jeho prostřednictvím rozšířil Státní fond rozvoje bydlení své dotační možnosti. Cílení podpory je shodné s programem Panel 2013+, liší se ale pole působnosti – možnost zažádat o dotovaný úvěr mají jen majitelé nemovitostí v obcích s Integrovaným plánem rozvoje města.

Žadatel o úvěr si může nechat proplatit až 90 % nákladů na opravy. Pouze větší žadatelé, kteří jsou v režimu mimo podmínku de minimis, získají financování maximálně 75 % uznatelných nákladů. Úroková sazba se odvíjí od splatnosti úvěru a pohybuje se od 0,75 % při splatnosti 10 let.

Upraveny byly také vybrané podmínky pro podání nabídek ze strany finančních institucí. Zájemcům o správu těchto prostředků byly zjednodušeny předně administrativní a transakční procesy vůči SFRB. Dále byla vypuštěna soutěžní jistina ve výši 1 mil. Kč a také zmírněny některé sankce, s ohledem na časový interval, který se pro úspěšné rozdělení úvěrů mezi příjemce opakováním soutěže zkrátil,“ uvádí i další změny podmínek pro žadatele Miroslav Beneš, ředitel Holdingového fondu SFRB, který dotované úvěry poskytuje.

Anketa

Má stát podporovat bytovou výstavbu?

Ano. (38)
 
Ne. (26)
 Celkem hlasovalo 64 čtenářů

Chcete úvěr s úrokem od 0,75 %? Zajděte si do SFRB >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Státní fond rozvoje bydlení

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů