Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Colliers International zveřejňuje zprávu o českém realitním trhu: hodnocení za rok 2012 a výhled na rok 2013

Colliers International zveřejňuje svoji nejnovější zprávu, která shrnuje vývoj českého realitního trhu v roce 2012 a přináší výhled na letošní rok.

Klíčové závěry za rok 2012 zahrnují:

  • Ekonomika: Česká ekonomika byla za posledních pět po sobě jdoucích čtvrtletích v recesi. Odhaduje se, že HDP  za rok 2012 poklesne o 0,9 %. Nárůst státního rozpočtu o 10 % pravděpodobně přesáhne 43 % HDP, zatímco schodek by se měl pohybovat kolem 3,1 %. V září 2012 snížila Česká národní banka základní úrokovou sazbu na 0,025 %, aby tak podpořila ekonomiku, protože domácí poptávka zůstává slabá. 
  • Investiční trh: V roce 2012 byly uzavřeny investiční transakce v hodnotě kolem 610 mil. Euro, což je o 72 % méně v porovnání s předešlým rokem. Z toho 61 % transakcí se uskutečnilo v kancelářském segmentu. Propad objemu investičních transakcí je způsoben hned několika faktory, např. opatrným přístupem investorů, nedostatečnou důvěrou ve stabilitu a ekonomický růst v Evropě a problémy při získávání dostatečné úrovně dluhového financování.    
  • Průmyslový trh: Celková roční poptávka po průmyslových prostorách dosáhla 892 000 m2 a překonala tak úroveň z minulého roku, kdy poptávka činila 820 800 m2. Poptávku v roce 2012 generoval především výrobní sektor a podíl  předpronájmů vzrostl v porovnání s minulým rokem o 11 %.   
  • Kancelářský trh: V roce 2012 bylo dokončeno 11 nových kancelářských budov. Nová výstavba během loňského roku ožila, v současné době se staví 191 000 m2 kanceláří. Kolem 68 % tohoto objemu se staví spekulativně a dokončení je plánováno na roky 2013 a 2014.   
  • Maloobchodní trh: V roce 2012 byla otevřena tři obchodní centra, všechna umístěna v regionálních městech. Celkem bylo dokončeno 145 000 m2 maloobchodních ploch. Většina maloobchodníků nadále čelí nesnadnému obchodnímu prostředí, jelikož spotřebitelé utrácejí méně. Na druhou stranu je pozitivní zprávou, že jen velmi málo nadnárodních maloobchodníků zde muselo ukončit činnost a na český trh vstoupily i nové maloobchodní skupiny.   

Klíčové body prognózy na rok 2013 zahrnují: 

  • Ekonomika: Vzhledem k  několika měnovým nástrojům k dispozici a nepravděpodobnosti uplatnění kvantitavního uvolňování, by Česká národní banka mohla přistoupit k nekonvenční politice jako je oslabení české měny, pokud nedojde k nastartování ekonomického růstu. Poptávka po výrobcích z České republiky bude mít obrovský vliv na potenciální růst ekonomiky s ohledem na důležitost vývozu pro českou ekonomiku. České domácnosti budou čelit dalšímu těžkému roku vzhledem k nedávnému zvýšení daní a očekávanému nárůstu nákladů spojených s chodem domácností a pro některé dojde i k růstu nájemného v důsledku toho, že regulace nájemného státem definitivně skončila.    
  • Investiční trh: Díky tomu, že se některé transakce přesunuly do roku 2013 a s ohledem na současný zájem investorů předpokládáme, že celkový objem transakcí bude letos vyšší než 610 mil. Euro v roce 2012.
  • Průmyslový trh: Vzhledem k významu automobilového odvětví pro český trh průmyslových nemovitostí a k očekávanému zpomalení automobilového průmyslu v Evropě, předpokládáme, že celková poptávka po průmyslových prostorách bude nižší než v předchozích dvou letech.   
  • Kancelářský trh: Kvůli obtížné ekonomické situaci v Evropě, jež má negativní dopad na růst poptávky po kancelářských prostorách, a množství kancelářských projektů, jejichž dokončení je plánováno v tomto roce, očekáváme, že míra neobsazenosti v Praze v nadcházejících měsících překročí hranici 12 %.  
  • Maloobchodní trh: Maloobchodní expanze budou pokračovat v pomalém tempu v důsledku stagnujících spotřebitelských výdajů a obtížného ekonomického prostředí. Nová výstavba maloobchodních center tak bude odrážet podobný trend, i když v tomto roce můžeme očekávat mírný růst nové nabídky.  Maloobchodní sektor s luxusním zbožím v Praze ale zůstane nadále aktivní, protože exkluzivní obchodní značky jako je Louis Vuitton, DKNY a Jimmy Choo zde chystají otevřít nové obchody. 

Omar Sattar, generální ředitel Colliers International v České republice, uvedl: Ukazatele trhu dokládají, že i přes slabé ekonomické prostředí je úroveň obchodních aktivit a poptávka ze strany nájemců na českém realitním trhu dostatečná. Na trhu přetrvává silný zájem o výstavbu nových budov a/nebo o koupi nemovitosti pro investiční účely. Proto očekávám, že by investiční transakce v roce 2013 mohly přesáhnout úroveň z minulého roku.” 

Colliers International zveřejňuje zprávu o českém realitním trhu: hodnocení za rok 2012 a výhled na rok 2013 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »