Pondělí 20. května. Svátek má Zbyšek.

Colliers International zveřejňuje zprávu o českém realitním trhu: hodnocení za rok 2012 a výhled na rok 2013

Colliers International zveřejňuje svoji nejnovější zprávu, která shrnuje vývoj českého realitního trhu v roce 2012 a přináší výhled na letošní rok.

Klíčové závěry za rok 2012 zahrnují:

  • Ekonomika: Česká ekonomika byla za posledních pět po sobě jdoucích čtvrtletích v recesi. Odhaduje se, že HDP  za rok 2012 poklesne o 0,9 %. Nárůst státního rozpočtu o 10 % pravděpodobně přesáhne 43 % HDP, zatímco schodek by se měl pohybovat kolem 3,1 %. V září 2012 snížila Česká národní banka základní úrokovou sazbu na 0,025 %, aby tak podpořila ekonomiku, protože domácí poptávka zůstává slabá. 
  • Investiční trh: V roce 2012 byly uzavřeny investiční transakce v hodnotě kolem 610 mil. Euro, což je o 72 % méně v porovnání s předešlým rokem. Z toho 61 % transakcí se uskutečnilo v kancelářském segmentu. Propad objemu investičních transakcí je způsoben hned několika faktory, např. opatrným přístupem investorů, nedostatečnou důvěrou ve stabilitu a ekonomický růst v Evropě a problémy při získávání dostatečné úrovně dluhového financování.    
  • Průmyslový trh: Celková roční poptávka po průmyslových prostorách dosáhla 892 000 m2 a překonala tak úroveň z minulého roku, kdy poptávka činila 820 800 m2. Poptávku v roce 2012 generoval především výrobní sektor a podíl  předpronájmů vzrostl v porovnání s minulým rokem o 11 %.   
  • Kancelářský trh: V roce 2012 bylo dokončeno 11 nových kancelářských budov. Nová výstavba během loňského roku ožila, v současné době se staví 191 000 m2 kanceláří. Kolem 68 % tohoto objemu se staví spekulativně a dokončení je plánováno na roky 2013 a 2014.   
  • Maloobchodní trh: V roce 2012 byla otevřena tři obchodní centra, všechna umístěna v regionálních městech. Celkem bylo dokončeno 145 000 m2 maloobchodních ploch. Většina maloobchodníků nadále čelí nesnadnému obchodnímu prostředí, jelikož spotřebitelé utrácejí méně. Na druhou stranu je pozitivní zprávou, že jen velmi málo nadnárodních maloobchodníků zde muselo ukončit činnost a na český trh vstoupily i nové maloobchodní skupiny.   

Klíčové body prognózy na rok 2013 zahrnují: 

  • Ekonomika: Vzhledem k  několika měnovým nástrojům k dispozici a nepravděpodobnosti uplatnění kvantitavního uvolňování, by Česká národní banka mohla přistoupit k nekonvenční politice jako je oslabení české měny, pokud nedojde k nastartování ekonomického růstu. Poptávka po výrobcích z České republiky bude mít obrovský vliv na potenciální růst ekonomiky s ohledem na důležitost vývozu pro českou ekonomiku. České domácnosti budou čelit dalšímu těžkému roku vzhledem k nedávnému zvýšení daní a očekávanému nárůstu nákladů spojených s chodem domácností a pro některé dojde i k růstu nájemného v důsledku toho, že regulace nájemného státem definitivně skončila.    
  • Investiční trh: Díky tomu, že se některé transakce přesunuly do roku 2013 a s ohledem na současný zájem investorů předpokládáme, že celkový objem transakcí bude letos vyšší než 610 mil. Euro v roce 2012.
  • Průmyslový trh: Vzhledem k významu automobilového odvětví pro český trh průmyslových nemovitostí a k očekávanému zpomalení automobilového průmyslu v Evropě, předpokládáme, že celková poptávka po průmyslových prostorách bude nižší než v předchozích dvou letech.   
  • Kancelářský trh: Kvůli obtížné ekonomické situaci v Evropě, jež má negativní dopad na růst poptávky po kancelářských prostorách, a množství kancelářských projektů, jejichž dokončení je plánováno v tomto roce, očekáváme, že míra neobsazenosti v Praze v nadcházejících měsících překročí hranici 12 %.  
  • Maloobchodní trh: Maloobchodní expanze budou pokračovat v pomalém tempu v důsledku stagnujících spotřebitelských výdajů a obtížného ekonomického prostředí. Nová výstavba maloobchodních center tak bude odrážet podobný trend, i když v tomto roce můžeme očekávat mírný růst nové nabídky.  Maloobchodní sektor s luxusním zbožím v Praze ale zůstane nadále aktivní, protože exkluzivní obchodní značky jako je Louis Vuitton, DKNY a Jimmy Choo zde chystají otevřít nové obchody. 

Omar Sattar, generální ředitel Colliers International v České republice, uvedl: Ukazatele trhu dokládají, že i přes slabé ekonomické prostředí je úroveň obchodních aktivit a poptávka ze strany nájemců na českém realitním trhu dostatečná. Na trhu přetrvává silný zájem o výstavbu nových budov a/nebo o koupi nemovitosti pro investiční účely. Proto očekávám, že by investiční transakce v roce 2013 mohly přesáhnout úroveň z minulého roku.” 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 7 =