Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Dobrá rada nad zlato a nejlépe zadarmo

Dobrá rada nad zlato a nejlépe zadarmo

Domácnosti jsou stále odvážnější a čím dál více se zadlužují. Dluhy se ale v mžiku mohou obrátit proti vám. Ztráta zaměstnání, nečekané výdaje či růst nákladů na půjčku a rázem nemáte na zaplacení. V takové situaci je každá rada dobrá, ale co když na ni zrovna nemáte? Kdo a jak vám může zadarmo pomoci ve svízelné finanční situaci?

Při dnešních stále nízkých cenách úvěrů odolává půjčkám již jen málokdo. Dluhy domácností se zvyšují a mzdy zatím rostou jen mírně. Finančním problémům je lepší předcházet, ale ne vždy je to možné. Odborníci v různých poradnách mohou zadarmo pomoci  nejen řešit finanční problémy, ale mohou ukázat i cestu, jak se takovým problémům vyhnout.

Dluhy domácností rostou

V červenci vzrostly dluhy českých domácností na 1,29 bilionu korun. Ve srovnání s červnem tak došlo k nárůstu dluhů o 5,5 procenta, meziročně se zadlužení domácností zvýšilo o 68 miliard korun. Vyššímu zadlužení nahrává nejen klesající nezaměstnanost a stále nízké úrokové sazby, ale také mírné zrychlení růstu mezd.

Rostoucí zadlužení zatím české domácnosti příliš neohrožuje. Co ale není, může být. Domácnosti zvyšují svou spotřebu a částečně nakupují i na dluh. Dá se tedy předpokládat, že růst zadlužení bude ještě pokračovat.

Největší podíl na dluzích domácností ale tvoří úvěry na bydlení. Česká národní banka (ČNB) již v červnu zpřísnila pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů a je připravena reagovat, aby nevznikla spirála mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. Úvěry v dnešní době získávají i méně stabilní domácnosti s nižšími příjmy, které se mohou snáze dostat do problémů v případě, že úrokové sazby začnou růst výrazněji a jejich mzdy se nebudou úměrně zvyšovat.  

Odborná pomoc na dosah a zdarma

S růstem zadlužení roste i počet lidí, kteří se mohou dostat do finančních problémů. Je v zájmu nejen dlužníků, ale také finančních institucí, které půjčky poskytují, aby klienti úvěry řádně a včas spláceli. Proto se i banky snaží pomoci lidem v tíživé situaci.

Jako první na českém trhu vznikla v roce 2008 Poradna při finanční tísni, kterou založilo Sdružení českých spotřebitelů společně s Českou spořitelnou. V současné době má poradna mnoho dalších partnerů, a to nejen z řad bankovních institucí. Poradna poskytuje všechny služby zdarma. Zaměřuje se zejména na poradenství dlužníků, kteří nejsou schopni splácet své dluhy, protože se ocitli v těžké životní situaci. Na poradnu se můžete ale obrátit i v případě, že uvažujete o úvěru nebo potřebujete poradit s osobním bankrotem.

„Pomáháme radou a zkušenostmi zadluženým a předluženým občanům, kteří vyhledají naše pobočky či zavolají na bezplatnou linku. Spolupráce s renomovanými bankami nám dlouhodobě umožňuje poskytovat poradenské služby zdarma a ve vysoké kvalitě. To se odráží na stoupajícím využití našich poradenských kapacit. Přestože naše poradny navštívilo již 80 tisíc dlužníků, na zvyšování povědomí o pravidlech finančního hospodaření je třeba stále pracovat,“ uvedl David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Bezplatné dluhové poradenství poskytuje i Asociace občanských poraden, která sdružuje 38 občanských poraden v 76 místech po celé České republice. Součástí jejich poradenství je zodpovídání veškerých otázek z finanční oblasti, tedy od insolvence přes oddlužení až po exekuci.

Vzdělávejte sebe i své děti

„Další podporovanou činností poraden je osvěta šířená prostřednictvím seminářů pro veřejnost. Tyto semináře jsou zaměřené zejména na problematiku největších rizik zadlužení, jako jsou např. nebankovní půjčky, spotřebitelské zájezdy, podomní prodej atd.,“ uvedl Stanislav Skalický, ředitel Asociace občanských poraden.

Důležitější než samotná pomoc lidem ve finanční tísni je zvyšování všeobecného finančního povědomí. A začínat by se mělo již od útlého věku. Zvyšování fnanční gramotnost proto nepodporují jenom banky, ale i stát. Povinná výuka finanční gramotnosti ve školách je v plném proudu od září 2013. Zatím se ovšem významněji nerozšířila, protože si školy samy určují zařazení a rozsah vzdělávacího programu ve výuce. Často jsou proto finanční gramotnosti věnovány pouze dvě učební hodiny. Výuka má poskytnout potřebné informace o penězích, aby se s nimi děti naučili zacházet.

Dobrá rada nad zlato a nejlépe zadarmo >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

JUDr. David Vozák | 29.09.2015 08:55

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »