Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


EKOSPOL k takzvaně neudržitelným cenám bytů: Jedná se o novou realitu!

Autor: EKOSPOL | 31.01.2013 16:53 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: ležáky Ceny bytů

V reakci na množící se prohlášení některých aktérů českého developerského trhu stran tzv. „neudržitelných cen“ nových bytů si společnost EKOSPOL dovoluje reagovat. Podle našeho hlubokého přesvědčení odráží aktuální cenová úroveň nových bytů v Praze novou realitu, která přišla po nástupu hospodářské recese a která plně odpovídá koupěschopnosti české poptávky.

Zvykejme si na novou realitu developerského trhu

V první řadě odmítáme některá tvrzení, že ceny nových bytů na úrovni 35 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH, jsou cenami nákladovými nebo snad dokonce ztrátovými. Naopak, ceny kvalitních nových bytů v rozmezí 35–40 tisíc korun za metr čtvereční jsou při správné optimalizaci režijních nákladů a při dosažení úspor z rozsahu stále cenami ziskovými.

„Jsme přesvědčeni, že cenové rozmezí 35–50 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH přesně odráží novou realitu, kterou na český developerský trh přinesla recese. Dnešní kupující totiž akceptují právě tyto cenové relace, přičemž spodní hranice intervalu platí pro klidné lokality na okrajích metropole, zatímco ta horní pro velmi dobré lokality v tzv. širším centru města,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL.

„Netvrdíme, že byty prodávané za více než 50 tisíc korun za metr čtvereční, se neprodají vůbec. Určitě se jich ale v Praze neprodají stovky každý rok, jako tomu bylo před nástupem recese. A z titulu své vyšší ceny musejí tyto byty nabízet kupujícím nejen prémiovou lokalitu, ale také luxusní standard vybavení a celkově komornější ráz projektu. Doby, kdy se prodávaly obyčejné developerské projekty se stovkami bytů za 60 nebo 70 tisíc korun za metr čtvereční jen proto, že jsou u zastávky tramvaje nebo metra, jsou nadobro pryč. Teď je tu nová realita a ta bude dlouhodobě pokračovat,“ dodává Korec.

To dokládá např. bytový areál Panorama Kyje II, který se nachází v pěší vzdálenosti metra a navíc nabízí kupujícím krásný výhled na Prahu. EKOSPOL v něm prodává nové byty za průměrnou cenu 39 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH. Druhá etapa projektu je z více než poloviny vyprodána téměř rok před dokončením, proto EKOSPOL aktuálně připravuje do prodeje již třetí etapu. „Bohužel mám pro konkurenci špatnou zprávu – byty v třetí etapě budou ještě levnější, než ve druhé,“ říká Evžen Korec.

Základní faktory úspěšného a cenově dostupného developerského projektu:

1)     Chleba se láme již při koupi pozemku

Zásadním a pro úspěch developerského projektu rozhodujícím faktorem je výhodně nakoupený pozemek, který by se do výsledné prodejní ceny bytu měl promítat jen minimálně. Výjimky jsou možné pouze u velmi luxusních projektů v unikátních lokalitách historického centra Prahy.

„Opravdu výhodný nákup pozemku je zřídkakdy dílem náhody, naopak jde o velmi hluboké a dlouhá léta budované know-how firmy. Pokud jej developer nemá, velmi často nakoupí pozemek nebo připravený projekt za zdánlivě sice výhodnou, ve skutečnosti ale naopak velmi nevýhodnou cenu. Své špatné rozhodnutí se pak snaží kompenzovat vyšší prodejní cenou bytů. Ale zákazník rozhodně není ten, kdo by měl nedostatečné know-how developera sponzorovat,“ myslí si Evžen Korec.

2)     Dosažení úspor z rozsahu

Dalším velmi důležitým faktorem jsou úspory z rozsahu, kterých může dosáhnout jen developer rozvíjející velké projekty se stovkami bytů v několika etapách, které na sebe navzájem navazují.

„Pokud stavíte developerský projekt např. se 700 byty po etapách se 100–200 jednotkami, dosáhnou dodavatelé i subdodavatelé dalších úspor už jen tím, že mají zajištěné zakázky na dlouhou dobu dopředu. Pokud na sebe navíc jednotlivé etapy projektu plynule navazují, ušetří se ještě víc – nemusíte vyklízet a znovu budovat zařízení stavby, logistika pracovní síly i materiálu je daleko snadnější a tak dále. Dodavatel se pak s investorem o tyto úspory rád rozdělí,“ vypočítává Korec.

3)     Financování z vlastních zdrojů

Zásadní úsporou při realizaci projektu je financování výhradně z vlastních zdrojů bez využití bankovních úvěrů či jiné formy cizího kapitálu. Tím lze za dnešních tržních podmínek ušetřit na celkových nákladech významné částky v řádu několika procent ročně, které můžete obratem promítnout do snížení ceny bytů.

4)     Optimalizace režijních nákladů

Specifickým faktorem úspěchu společnosti EKOSPOL je pak optimalizace firemní režie a všech vedlejších nákladů, které přímo nesouvisejí se stavbou. EKOSPOL má kanceláře i prodejní centrum ve vlastním domě, neplatí tedy žádné nájemné. Maximum věcí si firma zajišťuje in-house, bez externích agentur. Vozový park, marketing, prodej, reprezentace – na tom všem se ušetří řádově miliony korun ročně, pokud si je zajišťujete sami a efektivně.

Úplně odpadá i obvyklý problém známý z nadnárodních společností, kdy se jednotlivá oddělení snaží ještě před koncem roku vyčerpat svěřený rozpočet, aby jim náhodou nebyl v příštím roce krácen.

„Ve společnosti EKOSPOL platí úplně opačná pravidla. Zaměstnanci jsou formou cílených a jasně měřitelných bonusů odměňováni za svou práci a také za to, kolik firmě ušetří. Nikoho neplatíme za to, aby trávil pracovní dobu na večírcích nebo golfových turnajích a věnoval se takzvané reprezentaci. A třeba vlastní asistentku nebo služební vůz u nás nemá ani obchodní ředitel, ani finanční ředitelka. Zato je mají všichni pracovníci reklamací a staveb, protože ti je ke své práci opravdu potřebují. Asi vás nepřekvapí, že jsou to fabie nebo felicie v základní výbavě,“ říká Korec.

Na závěr si dovolujeme připojit ještě dovětek týkající se kvality nových a levných bytů. Společnost EKOSPOL působí na českém realitním trhu již 21. rokem a je známá vysokou kvalitou svých staveb a špičkovým klientským přístupem při řešení případných reklamací.

„Zejména díky tomu prodáváme dlouhodobě více než 25 % všech bytů na základě pozitivních referencí našich klientů. Aktuální velmi nízké ceny nových bytů vycházejí výhradně ze všech výše popsaných úspor, nikoli ze změny použitých materiálů či stavebních postupů za levnější nebo ze změny dodavatelů. Stavíme stále se stejnými dodavateli a stále se stejnou kvalitou,“ uzavírá Evžen Korec.

EKOSPOL k takzvaně neudržitelným cenám bytů: Jedná se o novou realitu! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »