Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéku s desetiletou fixací. Ano či ne?

Rekordně nízké sazby hypoték a na druhé straně snaha bank získat loajální klienty přinesly na trh hypotéky s možností fixace úrokové sazby na 5 a více let. Jaké jsou výhody a nevýhody hypoték s dlouhou fixací a které banky tyto sazby nabízejí?

Rekordně nízké úrokové sazby hypoték spolu s očekáváním budoucího růstu posilují poptávku po hypotékách s možností zafixování úrokové sazby na co nejdelší dobu. Banky jdou tomuto trendu samozřejmě naproti a nabídka dlouhých fixací se v posledních měsících výrazně rozrostla. Konkrétně 10letou fixaci nyní nabízí 10 bank z celkových 14. Pokud byste si jistotu stálých splátek chtěli prodloužit o dalších 5 let, výběr se zúží na polovinu. Hypotéku s 15letou fixací nabízí 5 bank, Individuálně pak některé banky umějí zafixovat úrokovou sazbu na celou dobu splatnosti hypotéky.

Tip: Které banky nabízejí hypotéky s desetiletou fixací? Najděte je v našem srovnávači sazeb hypoték.

Kolik stojí desetileté fixace?

Nejnižší nabídka u 10 letých fixací začíná na 2,49 % p.a., platí však pro hypotéky do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Pokud klient nemá dostatek vlastních prostředků nebo další nemovitost na dozajištění úvěru začínají nabídky bank na 2,59 % p.a. Navzdory poklesu nabídkových sazeb dlouhých fixací, ke kterému došlo v posledních měsících, stále jsou desetiletky v porovnání s pětiletkami o zhruba o procento dražší. V případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností to znamená zhruba 1000korunový rozdíl (měsíční splátka 10 118 Kč při sazbě 2 % p.a. vs. 11 092 Kč při sazbě 3 % p.a.)

Výhody a nevýhody dlouhých fixací

Důvodem proč si klienti dlouhé fixace sjednávají je stabilní výše úrokové sazby a tím i měsíční splátky úvěru po celou dobu fixace úrokové sazby ať se na trhu děje cokoliv. Za tuto jistotu, která mu umožňuje lépe plánovat rodinné finance, si v tuto chvíli připlatí, ale pokud sazby v budoucnosti porostou, má jistotu, že jemu se splátka nezvýší a v dlouhodobém horizontu může i profitovat.

Naopak nevýhodou je nemožnost cokoliv zásadnějšího na úvěru měnit po dobu trvání fixace. I když většina bank již nabízí službu bezplatných mimořádných splátek 20 % nebo 25 % dlužné částky, v případě, kdy se klient potřebuje úvěru z jakéhokoliv důvodu zbavit, tato služba mu pomůže pouze snížit nákladovost celé transakce. Předčasné splacení úvěru v průběhu trvání fixace totiž banky zpoplatňují, přičemž výše poplatku je zpravidla stanovena procentem ze zbývající výše úvěru a může dosahovat desítek tisíc korun. Přehled poplatků za předčasné splacení naleznete v článku: „Kolik si banky účtují za předčasné splacení hypotéky“.

90 % tvoří hypotéky s fixací na 3 a více let

Možná i z důvodu omezené flexibility hypoték s dlouhou fixací přes 70 % uzavřených hypotečních úvěrů je nyní sjednáváno s 5letou fixací. Druhou nejčastější jsou tříleté fixace. Jednoleté fixace a hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou představují pouze zlomek z celkového počtu sjednaných hypoték. Na rozdíl od předchozích let se sice rozrostla nabídka hypotečních úvěrů s delší než pětiletou fixací, ale i tak jejich zastoupení v celkovém počtu sjednaných hypoték se podle našeho expertního odhadu pohybuje okolo 10 procent.

Jaký zvolit typ sazby?

Přemýšlíte, jakou zvolit dobu fixace hypotéky nebo dáte přednost plovoucí úrokové sazbě? Zda si ve smlouvě domluvíte stálou výši splátky na 3, 5, 10 nebo dokonce 15 let? Rozhodování mezi fixní a plovoucí sazbou je relativně snadné. Pokud nyní očekáváme růst sazeb, je vhodné zvolit fixní sazbu a úročení úvěru si tím na nějaký čas zamknout. Pokud se očekává pokles sazeb, je naopak vhodnější využít variabilní sazby a profitovat z postupného snižování splátek.

Pokud se však rozhodujete mezi 5letou a 10letou fixací, rozhodování je složitější a zásadnější roli zde hrají plány do budoucna (plánovaný prodej bytu a koupě domu atp.). Ale i ty se mohou někdy změnit a úvěr budete potřebovat překonfigurovat nebo úplně splatit. Nečekaně můžete získat větší sumu peněz, kterou budete chtít větší část dluhu „umáznout“, ale stejně tak může přijít krach manželství a potřeba nemovitost prodat a majetkově se vypořádat.

Dlouhé fixace jsou pro banky jedním z nejlepších nástrojů, jak si klienta tzv. zaháčkovat, následně mu nabídnout další produkty z nabídky a díky čemuž se jim podaří co nejrychleji umořit počáteční náklady související se získáním klienta. Proto není divu, že dlouhé fixace banky v posledních měsících výrazně zlevnily a snaží se je aktivněji prodávat. Z našeho pohledu jsou však 10leté a delší fixace vhodné pro konzervativní klienty s vyřešeným bydlením a stabilním zázemím. A vzhledem k vysokým poplatkům za předčasné splacení hypotéky a obecně omeznému manévrovacímu prostoru doporučujeme ve většině případů úvěr fixovat maximálně na 5 nebo 7 let.

Tip: Pro snadnější orientaci můžete jako pomůcku využít naši infografiku, přičemž stávající hladinu úrokových sazeb hodnotíme jako extrémně nízkou. Aktualizovaná infografika je součástí newsletteru HYPOINFO. K odběru se můžete zaregistrovat na homepage našich webových stránek.

Na trhu nám něco chybí

Z našeho pohledu hypotečního specialisty nám na trhu stále chybí produkt, který by dokázal kombinovat více typů fixací případně kombinaci fixované a plovoucí úrokové sazby. Klient potom může těžit výhody obou variant, má do jisté míry garantovanou výši splátky a v případě nenadálých událostí může část úvěru splatit. A i z pohledu banky takové řešení má svou atraktivitu. Jednak podobný produkt standardně na trhu žádná banka nenabízí. A za druhé klient bude mít pocit flexibility poskytnutého řešení a skrze část úvěru s dlouhou fixací si jej banka udrží.

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky

Hypotéku s desetiletou fixací. Ano či ne? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »