Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky dál zlevňují. A nejvíce úvěry do 100 % LTV. ČNB zvažuje jejich omezení

Autor: GOLEM FINANCE | 02.12.2014 09:08 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Tagy: ČNB úvěry sleva hypotéky

Listopad přinesl další razantní snížení sazeb hypoték. Titulní index GOFI klesl na 2,43 %. Úrokové sazby padají již 12 měsíců v řadě. Nejvíce zlevnily 100% hypotéky, které se opět dostaly do hledáčku České národní banky, která zvažuje jejich omezení. Jaký dopad na trh by mělo toto opatření?  

Listopad pokračoval v dosavadním trendu. Banky opět upravovaly úrokové sazby. A většinou směrem dolů. K přecenění úrokových sazeb tentokrát přistoupila Hypoteční banka, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Expobank a Oberbank. Na předkampaňové hodnoty se vrátily sazby Raiffeisenbank. Cenové změny se týkaly jak fixních, tak variabilních sazeb a v obou případech došlo v listopadu k posunu absolutních minim, na které se klienti při splnění všech bankou vypsaných podmínek mohou dostat. Nabídková sazba u UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banky nyní startuje na 1,79 %.

Výsledkem je další pokles našich GOFI indexů. Loni v listopadu nabízely banky 70% hypotéky v průměru za 3,12 % (měřeno indexem GOFI 70, který mapuje nabídky všech bank na trhu). Od té doby hodnota indexu bez přestání klesá a dostala se až na aktuální úroveň 2,43 %. Meziroční rozdíl činí 0,69 procentního bodu. V případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností to znamená úsporu na měsíční splátce ve výši 682 Kč. Zatímco loni klient zaplatil 11 212 Kč, letos je to jen 10 530 Kč. Ale pozor, to není vše. Nebetyčný rozdíl vyvstane při srovnání dneška se situací před pěti lety. Tehdy 70% hypotéky banky v průměru nabízely za 5,48 %, čemuž odpovídala měsíční splátka 13 735 Kč. Klienti, kterým nyní dobíhá pětiletá fixace, díky tomu mohou na měsíční splátce ušetřit více než 3000 korun plus dalších 150 Kč za poplatek za správu úvěru, který většina bank mezitím zrušila.

clipboard0490

100% hypotéky za 12 měsíců zlevnily o procento

A nezlevňují pouze 70procentní hypotéky. V případě hypoték s LTV* mezi 70 – 85 % index GOFI85 meziměsíčně klesl o 5 setin na 2,58 %, čímž mimo jiné dosáhl říjnové úrovně „70“indexu průměrných variabilních sazeb. Asi není ani třeba zmiňovat, že i v případě indexu GOFI85 se jedná o další posunutí historického minima.

Největším skokanem několika uplynulých měsíců je však index 100% hypoték. GOFI 100 oproti říjnu klesl o 9 setin procenta a meziročně bez dvou setin o celé procento. Jeho aktuální hodnota činí 3,51 %. Přitom před pěti lety to bylo 6,36 %. Cenová atraktivita 100% hypoték a rostoucí obliba mezi klienty neušla pozornosti České národní banky. Ta již v úvodu letošního roku ve zprávě o finanční stabilitě zmínila možnost regulace 100% hypoték. Tento záměr nyní dostává zřetelnější obrysy a ČNB otevřeně hovoří o snížení maximálního limitu LTV.

ČNB a regulace 100% hypoték

V evropském měřítku se nejedná o nic výjimečného. V řadě zemí je zastropování LTV aplikováno buď formou regulace, nebo výrazně zpřísněnými podmínkami na straně bank. Jako příklad můžeme uvést Francii, Velkou Británii, kde je standardním limitem 90 % LTV, ve Švýcarsku dokonce jen 80% LTV. České banky si poměr hypoték s vyšším LTV řídí prozatím úspěšně samy. Jednak vyšší úrokovou sazbou, nebo vyššími požadavky na bonitu klienta a některé banky poskytování hypoték ani po krizových letech 2008 a 2009 neobnovily. Aktuální potřeba regulace maximální výše LTV v ČR proto z našeho pohledu není. Přesto záměr ČNB vnímáme jako racionální a preventivní.

Ze zkušenosti víme, že financování části záměru vlastními penězi či kombinací více zdrojů je i z pohledu klienta bezpečnější plus přináší větší flexibilitu v průběhu splácení (mimořádné splátky atp.). Pokud by k regulaci ČNB přistoupila, považujeme za rozumné stanovit hranici na 90 %, neboť nižší hranice by už mohla být pro trh omezující a mohla by otevřít cesta k dofinancování formou půjček i u nebankovních subjektů, což není ve financování bydlení vůbec žádoucí a vysoce rizikové.

I přes regulaci bude 100% financování i nadále možné kombinací více produktů. Produktově se na dofinancování bude využívat stavební spoření. To už ostatně funguje dnes, pro klienty je to i z ekonomického hlediska dobré řešení, ale při hledání řešení bude ještě větší roli hrát zkušenost poradce či hypotečního makléře.

Průměr floatových hypoték zpět na 2,55 %

Index průměrných variabilních úrokových sazeb hypoték do 70 % LTV navázaných na 1M PRIBOR (GOFI 70 VAR) v listopadu klesl o 4 setiny procentního bodu na 2,55 %. Na trhu v tuto chvíli dochází k ojedinělé situaci, kdy hodnota indexu fixních sazeb je o 12 bazických bodů pod úrovní variabilních. Přitom ještě loni tento rozdíl se pohyboval na úrovni 0,5 % ve prospěch variabilních sazeb. Prodej hypoték s variabilní sazbou v tuto chvíli žádná banka aktivně nepodporuje a klienti se kloní spíše k dlouhým fixacím, proto tržní podíl floatových hypoték se nyní pohybuje v řádu jednotek procent.

clipboard0491 

Konec roku ve znamení poklesu sazeb

Poslední dostupná data FINCENTRUM HYPOINDEXu, která odrážejí průměrnou úrokovou sazbu všech v říjnu poskytnutých hypoték, potvrzují pokles úrokových sazeb. Hodnota indexu meziměsíčně klesla – v souladu s naším očekáváním a vývojem indexu nabídkových sazeb GOFI 70 – o 3 bazické body na 2,51 %. V listopadových datech, která budou zveřejněna 17. prosince očekáváme razantnější pokles pod hranici 2,5 %. Objemy poskytnutých hypoték se již 10 měsíců v řadě drží nad 10 mld. Kč, takže celková suma poskytnutých hypoték při započtení bank nereportujících své výsledky Hypoindexu ani ministerstvu pro místní rozvoj vyšplhá k 155 mld. Kč.

Listopadové výsledky zapadají do scénáře, který jsme nastínili v předchozím měsíci. Úrokové sazby v závěru roku budou podle našeho názoru klesat s možností dosažení úrokového minima v letošním prosinci. Při této úvaze vycházíme z určité sezónnosti hypotečního trhu. Banky zpravidla na začátku roku vyčkávají, případně zkoušejí úrokové sazby navýšit. Nicméně proti hovoří fakt, že sazby na mezibankovním trhu nadále klesají a akce UCB a WHB naznačily, že prostor a ochota bank pro další pokles sazeb v oblasti hypoték existuje. Ohledně dosažení úrokového dna bude klíčovým faktorem, zda se k ostřelování marketingově zajímavé 2procentní hranice přidají i další banky a zda cenové zatraktivnění bude mít očekávaný efekt z pohledu přílivu nových klientů.

Vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu

clipboard0492Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, banky, www.patria.cz

Hypotéky dál zlevňují. A nejvíce úvěry do 100 % LTV. ČNB zvažuje jejich omezení >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »