Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky dál zlevňují. Průměrná sazba spadla pod 2,5 %

Autor: GOLEM FINANCE | 04.11.2014 10:27 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: Úroková sazba hypotéky

Indexy průměrných nabídkových úrokových sazeb během října spadly o další desetinu procentního bodu a dosáhly nového rekordního minima. U 2milionové hypotéky klienti nyní zaplatí o 603 Kč méně než před rokem a v porovnání s rokem 2009, kdy pokles sazeb odstartoval, jsou nyní hypotéky na měsíční splátce o tisíce korun levnější.

V září se sazbami hypoték hýbala pouze Sberbank, Oberbank a Hypoteční banka. Zbývající banky vyčkávaly a připravovaly se na další cenová střetnutí. A k tomu skutečně došlo. První bankou, která v říjnu říznula do výše úrokových sazeb, byla Raiffeisenbank, kterou záhy následovala Wüstenrot hypoteční banka. Po pár dnech oznámila pokles sazeb UniCredit Bank, GE Money Bank, Equa Bank, Oberbank a také Česká spořitelna a Komerční banka. Výsledkem je radikální zlevnění hypoték.

Vývoj nabídkových úrokových sazeb dlouhodobě monitorujeme prostřednictvím indexů GOFI a z aktuálních statistik vyplývá, že hypotéky v pásmu do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) meziměsíčně zlevnily o další desetinu procentního bodu. V září index stagnoval na 2,56 %, nyní klesl na 2,46 % a v porovnání s loňským říjnem jsou nyní sazby o 65 setin procentního bodu. Tehdy průměr nabídkových úrokových sazeb dosahoval 3,11 %. Vyjádřeno v korunách: u dvoumilionové hypotéky s 20letou splatností tento pokles znamená snížení měsíční splátky o 603 Kč (z 11 202 Kč na 10 599 Kč).

clipboard0461

Splátka 100% hypotéky klesla o tisíce korun

Podobné zlevnění zaznamenaly také hypotéky v pásmu od 70 – 85 % LTV. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl z 2,73 % na 2,63 %. Oproti loňskému roku jsou 85procentní hypotéky levnější bezmála o 7 desetin procentního bodu levněji. Loni touto dobou index GOFI 85 dosahoval hodnoty 3,30 %. 

Stejně jako v předchozích měsících největší meziroční pokles evidujeme u hypoték do 100 % LTV. Index GOFI 100 oproti loňskému říjnu ztratil 0,87 procenta. Jeho aktuální hodnota činí 3,60 %. Přitom ještě před 5ti roky, což je mimochodem dlouhodobě jedna z nejoblíbenější fixací, tento typ hypotéky nabízely banky s průměrnou úrokovou sazbou 6,44 procenta. V modelovém případě s 2milionovou hypotékou a 20letou splatností nyní klienti zaplatí na měsíční splátce o 3 162 Kč (10/2009: 14864 Kč; 10/2014: 11702 Kč).

Index průměrných variabilních úrokových sazeb hypoték do 70 % LTV navázaných na 1M PRIBOR (GOFI 70 VAR) v říjnu vzrostl o 3 setiny procentního bodu na 2,59 %. Na trhu v tuto chvíli dochází k ojedinělé situaci, kdy hodnota indexu fixních sazeb je o 15 bazických bodů pod úrovní variabilních.

clipboard0462

V praxi samozřejmě toto nemusí být pravidlem. Indexy odrážejí průměry nabídkových sazeb a řada bank nabízí hypotéky s variabilní sazbou levněji, než hypotéky s 3 a 5letým fixem. Nabídka u variabilních sazeb začíná na 1,89 %, jenže rozdíl není zdaleka takový, aby klienty dokázal přilákat a tak drtivá většina klientů za stávající situace rekordně nízkých úrokových sazeb dává přednost jistotě. Na trhu převládají fixace na 3, 5 nebo i více let. Během uplynulých měsíců totiž banky přišly se zajímavou cenou i v případě 7 a 10letých fixací. Variabilní sazby zůstávají na okraji zájmu jak bank, tak klientů.

FINCENTRUM HYPOINDEX míří pod 2,5 %

V průběhu října byly zveřejněny také statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu odrážející průměrnou úrokovou sazbu všech v září poskytnutých hypoték. Hodnota indexu meziměsíčně klesla – v souladu s naším očekáváním a vývojem indexu nabídkových sazeb GOFI 70 – o 12 bazických bodů na 2,54 %. V říjnu očekáváme další pokles pod hranici 2,5 %.

Jak dál? Potvrdí se trend z předchozích let?

Úrokové indexy fixních sazeb klesly v říjnu ve všech sledovaných kategoriích, čímž prohloubily dosavadní rekordní minima. Kam se budou posunovat dál? V posledních 5ti letech sazby v závěru roku vykazovaly spíše klesající trend (2010, 2012), nebo postupně přešly do krátkodobé stagnace (2009, 2011).

clipboard0463

Banky zpravidla v závěru roku šturmují v plnění obchodních plánů, což sebou nese zpravidla i pokles sazeb. A podobný vývoj očekáváme i v letošním roce. Z aktuálních statistik MMR totiž vyplývá, že pod povrchem probíhá mezi velkými bankami tvrdý boj o druhé místo v objemu poskytnutých hypoték, což se může projevit i v cenách hypoték. Kromě toho v médích se minulý týden objevila informace o úspěšné eurové emisi hypotečních zástavních listů Raiffeisenbank, díky které se bance podařilo zlevnit část zdrojů pro úvěrové financování klientů.

Pohyb cen ve zbývajících dvou měsících sice už nemusí být tak výrazný, jako v uplynulém měsíci, i tak bude závěr roku zajímavý a máme se na co těšit. Stále však držíme náš odhad s očekávaným dosažením úrokového dna na přelomu letošního roku.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, banky

Hypotéky dál zlevňují. Průměrná sazba spadla pod 2,5 % >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »