Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané!

Banky během lednových dnů poskytnuly hypotéky za více než 10 miliard korun. To se jim nikdy v minulosti nepodařilo. Velmi rychle roste průměrná vypůjčená částka. Lví podíl na rekordních výsledcích mají nízké úrokové sazby a oživení na realitním trhu. S klesající poptávkou se naopak perou stavební spořitelny, jejichž produkce klesla na 11měsíční minimum. 

HYPOTÉKY

Objem sjednaných hypoték v lednu vystoupal na 10,2 miliardy korun. Na leden nevídaný výsledek. Ještě nikdy v minulosti lednový objem poskytnutých hypoték nepřekonal hranici 10 miliard korun. Loni v lednu to bylo necelých 7 miliard Kč a rok před tím – v mnoha ohledech rekordním roce 2013 – to bylo „jen“ 8,4 miliardy korun. Aktuální výsledky hypoték potvrzují oživení na realitním trhu.

clipboard0593

Jedním z faktorů, který táhne výsledky vzhůru je rostoucí výše průměrné půjčené částky. Zatímco v předchozích dvou letech průměr nedosahoval ani 1,65 milionu korun, letos v lednu to bylo 1,73 milionu korun. Příčiny vidíme jednak v nízkých úrokových sazbách hypoték, díky kterým klienti dosáhnou na vyšší částky úvěru a levnější jsou i hypotéky s vyšším LTV, což klienty do jisté míry demotivují od zapojení vlastních prostředků. Tyto peníze si klienti buď zhodnocují jiným způsobem, nebo si je nechávají v rezervě. A svůj vliv na rostoucí průměrnou půjčenou částku má i obecný nárůst cen nemovitostí a rostoucí prodeje bytů v novostavbách, které díky vyšším cenám průměr rovněž zvyšují.

V souvislosti se zveřejněnými výsledky je dobré si uvědomit ještě jednu věc. Zatímco v rekordním roce 2013 se na celkových výsledcích podílelo jednou třetinou refinancování, loni (a letos to bude podobné) postupně klesl podíl „recyklovaných“ hypoték na necelých 23 %. Zbývající ¾ tvoří nově poskytnuté hypotéky. A podle našeho odhadu stále větší podíl v tomto segmentu získávají hypotéky na koupi nemovitosti za účelem dalšího pronájmu (buy-to-let). Bohužel podrobnější statistiky účelovosti, jako mají například ve Velké Británii, u nás neexistují.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Stavební spořitelny v lednu půjčily svým klientům 2,86 miliardy korun, což značí další pokles produkce a to jak v meziměsíčním (- 19 %), tak meziročním srovnání (- 5 %). Podobně jako v předchozích letech trhu dominuje Českomoravská stavební spořitelna, která se na celkových 2,9 miliardách podílela 65 procenty (1,84 mld. Kč). Na druhé pozici skončila v lednu Raiffeisen stavební spořitelna (0,53 mld. Kč/ 18 % tržní podíl). Třetí je Buřinka (0,273 mld. Kč), za ní Modrá pyramida (0,148 mld. Kč) a pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna se 72 miliony Kč.

TRH S ÚVĚRY NA BYDLENÍ

Banky mají i v letošním roce výborně nasazeno a uvidíme, do jaké míry bude letošní rok přepisovat historické tabulky. V našem prvotním odhadu pro letošní rok počítáme s objemem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 158 miliard korun, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty i mBank, Oberbank a WSPK, tedy banky, které svá data portálu hypoindex.cz neposkytují. Pro stavební spořitelny bude úspěchem, když za stávajících podmínek a v konkurenci rekordně levných hypoték zopakují výsledek loňského roku, kdy se jim podařilo profinancovat 40 miliard korun.

clipboard0594

Kde již k přepisování historických tabulek dochází, jsou úrokové sazby, které neustále padají a to jak podle indexů nabídkových sazeb GOFI, tak podle dat serveru hypoindex.cz. V obou případech sazby v lednu prohloubily svá dosavadní minima. Titulní index GOFI mapující nabídkové sazby všech bank na trhu klesl na konci ledna na 2,35 %. A téměř identické hodnoty dosáhl nyní ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX, který odráží průměr všech v lednu sjednaných hypoték. Vzhledem k vysoké míře korelace mezi oběma indexy a skutečnosti, že GOFI indexy nabídkových sazeb dál klesají, očekáváme, že i FINCENTRUM HYPOINDEX v následujících dvou měsících bude vykazovat klesající trend.

Hypotéky ukrajují z příjmů domácností méně než třetinu 

Aktuální výsledky dávají tušit, že i letošní rok budeme mít co dělat s nadprůměrnými výsledky. Není divu, ekonomika ožívá, úrokové sazby jsou na rekordních minimech, banky lákají na svou hypoteční nabídku všemi prostředky a hypotéky jsou v centru pozornosti médií. Z historického pohledu nebyly podmínky pro pořízení nemovitosti lepší. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, klesl v lednu na 30,3 %*.  Převedeno na konkrétní situaci: průměrná česká domácnost nyní na splátku hypotéky ve výši 1,81 mil. Kč (=lednový průměr nabídkových cen bytů) vynaloží necelou třetinu svého čistého příjmu. Ekonomicky nejnáročnější je pořízení bydlení v Praze, a to i navzdory nadprůměrným příjmům tamních domácností. Naopak statisticky nejpříznivější situace panuje v Ústeckém kraji, kde index jen těsně překonává hranici 10 % tamních průměrných čistých příjmů.

clipboard0595Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, bank, AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz

Hypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »