Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky ve Velké Británii zdolaly další milník. V nabídce je 5letá fixace za 1,99 %

Jeden z největších poskytovatelů hypoték na britských ostrovech nabídnul hypotéku s pětiletou fixací za méně než 2 procenta. Ač na tuto sazbu dosáhne nejspíše jen zlomek žadatelů, jedná se o historický průlom a často citovanou zprávu. Za jakou sazbu je možné získat hypotéku s pětiletou fixací u tuzemských bank?  

Hypoteční trh ve Velké Británii považujeme za jeden z nevyspělejších trhů v Evropě. Proto dlouhodobě sledujeme trendy a vývoj, kterým se tamní trh ubírá. Zprávou minulého týdne bylo prolomení 2procentní hranice v případě pětileté fixace úrokové sazby. Bankou, která tuto hranici pokořila, byla HSBC, která klientům nabídla hypotéku s pětiletou fixací za 1,99 % p.a. Podmínkou jsou vlastní aktiva alespoň ve výši 40 % zástavní hodnoty nemovitosti, rezervační poplatek 1 499 liber a excelentní bonita. Tato nabídka platí jak pro segment klientů pořizujících si vlastní bydlení, tak pro klienty přicházející od konkurence (refinancování).

Krok HSBC má v sobě významný prvek marketingu a lze očekávat, že na hypotéku s touto sazbou ve skutečnosti dosáhne jen zlomek žadatelů. Shodou okolností v tomto měsíci britská centrální banka oznámila, že průměr pětiletých fixací klesl pod hranici 3 % a nejbližší konkurenční nabídkou je hypotéka od Tesco Bank se sazbou 2,59 % p.a. (s  nižším poplatkem a požadavkem jen 25 % vlastních zdrojů). Ze zpráv je však patrné, že úrokové sazby hypoték jsou v Británii podobně jako v České republice jedním z často frekventovaných témat a experti očekávají, že nabídka HSBC odstartuje další kolo cenové války a úrokové sazby budou dál klesat.  

Jaká je nabídka 5letých fixací v České republice?

Úrokové sazby hypoték v České republice již 16 měsíců v řadě klesají a přepisují historické tabulky. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti a pětiletou fixací klesla v březnu na 2,24 % (měřeno indexem GOFI 70) a na obdobné úrovni se pohybuje ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX, který měří průměrnou úrokovou sazbu všech poskytnutých hypoték.

Výše uvedené číslo je však průměrem za celý trh. Mezi nabídkami bank existují velké rozdíly a rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou v případě modelové hypotéky (1,7 mil. Kč, LTV do 60 %) aktuálně činí 1,34 procentního bodu. Nejnižší úrokovou sazbu fixovanou na 5 let aktuálně nabízí UniCredit Bank – 1,59 % p.a. Podmínkou dosažení sazby je ovšem sjednání pojištění proti neschopnosti splácet, kreditní karty, běžného účtu a samozřejmě odpovídající bonity.

Tip: Detailní srovnání nabídkových sazeb bank naleznete v našem srovnávači nejlepších sazeb hypoték.

Poměřovat nabídky bank pouze výší úrokové sazby je krátkozraké. Hypotéku s pětiletou fixací nyní za méně než 2 procenta nabízí 7 bank a každá má jiné požadavky pro její poskytnutí, takže konečná úroková sazba se může od nabídkové sazby výrazně lišit. Vždy záleží v první řadě na bonitě klienta, účelu, míry zapojení vlastních prostředků, ochoty využít dalších produktů z nabídky banky a v neposlední řadě také vyjednávacích schopnostech klienta či hypotečního specialisty.

5leté fixace v ČR dominují

Obecně platí, že na rozdíl od Velké Británie pětileté fixace v České republice dominují. Druhou nejčastější volbou klientů jsou 3leté fixace. V posledním roce pozorujeme rostoucí zájem o 7leté a delší fixace, jejichž podíl pozvolna roste. Naopak na okraji zájmu se nyní pohybují variabilní (floatové) sazby, jejichž tržní podíl odhadujeme v řádu jednotek procent.

Rekordně nízké úrokové sazby v kombinaci s oživením ekonomiky a rostoucími cenami nemovitostí zvyšují poptávku po vlastním bydlení a výsledkem jsou rekordní objemy sjednaných hypoték. V součtu za první dva měsíce banky poskytly hypotéky za bezmála 22 mld. Kč. Březnový výsledek objemu sjednaných hypoték zveřejní portál hypoindex.cz tuto středu, v součtu však očekáváme, že objem sjednaných hypoték v prvním čtvrtletí 2015 pravděpodobně přesáhne 35 miliard korun a hodnota indexu klesne ke 2,20 %.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.theguardian.com, www.telegraph.co.uk

Hypotéky ve Velké Británii zdolaly další milník. V nabídce je 5letá fixace za 1,99 % >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »