Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Hypotéky ve Velké Británii zdolaly další milník. V nabídce je 5letá fixace za 1,99 %

21.04.2015 09:04 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Hypoteční trh ve Velké Británii považujeme za jeden z nevyspělejších trhů v Evropě. Proto dlouhodobě sledujeme trendy a vývoj, kterým se tamní trh ubírá. Zprávou minulého týdne bylo prolomení 2procentní hranice v případě pětileté fixace úrokové sazby. Bankou, která tuto hranici pokořila, byla HSBC, která klientům nabídla hypotéku s pětiletou fixací za 1,99 % p.a. Podmínkou jsou vlastní aktiva alespoň ve výši 40 % zástavní hodnoty nemovitosti, rezervační poplatek 1 499 liber a excelentní bonita. Tato nabídka platí jak pro segment klientů pořizujících si vlastní bydlení, tak pro klienty přicházející od konkurence (refinancování).

Krok HSBC má v sobě významný prvek marketingu a lze očekávat, že na hypotéku s touto sazbou ve skutečnosti dosáhne jen zlomek žadatelů. Shodou okolností v tomto měsíci britská centrální banka oznámila, že průměr pětiletých fixací klesl pod hranici 3 % a nejbližší konkurenční nabídkou je hypotéka od Tesco Bank se sazbou 2,59 % p.a. (s  nižším poplatkem a požadavkem jen 25 % vlastních zdrojů). Ze zpráv je však patrné, že úrokové sazby hypoték jsou v Británii podobně jako v České republice jedním z často frekventovaných témat a experti očekávají, že nabídka HSBC odstartuje další kolo cenové války a úrokové sazby budou dál klesat.  

Jaká je nabídka 5letých fixací v České republice?

Úrokové sazby hypoték v České republice již 16 měsíců v řadě klesají a přepisují historické tabulky. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti a pětiletou fixací klesla v březnu na 2,24 % (měřeno indexem GOFI 70) a na obdobné úrovni se pohybuje ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX, který měří průměrnou úrokovou sazbu všech poskytnutých hypoték.

Výše uvedené číslo je však průměrem za celý trh. Mezi nabídkami bank existují velké rozdíly a rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou v případě modelové hypotéky (1,7 mil. Kč, LTV do 60 %) aktuálně činí 1,34 procentního bodu. Nejnižší úrokovou sazbu fixovanou na 5 let aktuálně nabízí UniCredit Bank – 1,59 % p.a. Podmínkou dosažení sazby je ovšem sjednání pojištění proti neschopnosti splácet, kreditní karty, běžného účtu a samozřejmě odpovídající bonity.

Tip: Detailní srovnání nabídkových sazeb bank naleznete v našem srovnávači nejlepších sazeb hypoték.

Poměřovat nabídky bank pouze výší úrokové sazby je krátkozraké. Hypotéku s pětiletou fixací nyní za méně než 2 procenta nabízí 7 bank a každá má jiné požadavky pro její poskytnutí, takže konečná úroková sazba se může od nabídkové sazby výrazně lišit. Vždy záleží v první řadě na bonitě klienta, účelu, míry zapojení vlastních prostředků, ochoty využít dalších produktů z nabídky banky a v neposlední řadě také vyjednávacích schopnostech klienta či hypotečního specialisty.

5leté fixace v ČR dominují

Obecně platí, že na rozdíl od Velké Británie pětileté fixace v České republice dominují. Druhou nejčastější volbou klientů jsou 3leté fixace. V posledním roce pozorujeme rostoucí zájem o 7leté a delší fixace, jejichž podíl pozvolna roste. Naopak na okraji zájmu se nyní pohybují variabilní (floatové) sazby, jejichž tržní podíl odhadujeme v řádu jednotek procent.

Rekordně nízké úrokové sazby v kombinaci s oživením ekonomiky a rostoucími cenami nemovitostí zvyšují poptávku po vlastním bydlení a výsledkem jsou rekordní objemy sjednaných hypoték. V součtu za první dva měsíce banky poskytly hypotéky za bezmála 22 mld. Kč. Březnový výsledek objemu sjednaných hypoték zveřejní portál hypoindex.cz tuto středu, v součtu však očekáváme, že objem sjednaných hypoték v prvním čtvrtletí 2015 pravděpodobně přesáhne 35 miliard korun a hodnota indexu klesne ke 2,20 %.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.theguardian.com, www.telegraph.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *