Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak naložit s penězi ze stavebního spoření?

Jak naložit s penězi ze stavebního spoření?

Vypověděla vám stavební spořitelna stavební spoření nebo vám skončila šestiletá vázací doba? Peníze právě teď nepotřebujete, tak co si s nimi počít? Nejprve si rozmyslete, kdy budete tyto finanční prostředky potřebovat a jaké riziko jste ochotni přijmout. Zašít peníze do matrace není zrovna nejlepším řešením.

Naspořené prostředky po šesti letech spoření dosahují většinou kolem 150 tisíc korun, počítáme-li s pravidelným ročním vkladem 20 tisíc korun, státní podporou 2 tisíce korun ročně a úrokovou sazbou, která se ještě do nedávna pohybovala kolem dvou procent. Do konečné částky musíme ještě zahrnout patnáctiprocentní daň a poplatky, které si stavební spořitelny účtují, tedy při uzavření smlouvy nejčastěji 1 procento z cílové částky a roční poplatky kolem 300 korun. U starších smluv se mohla celková naspořená částka vyšplhat až na 250 tisíc korun vzhledem k delšímu trvání smluv a vyšším úrokovým sazbám z vkladů.

Nejdříve musíte zvážit, kdy tyto prostředky budete chtít využít. Další rozhodnutí se týká rizika. Většina lidí, kteří investují do stavebního spoření, se řadí ke konzervativním investorům, kteří neradi podstupují riziko. Peníze uložené na stavebním spoření jsou vzhledem k pojištění vkladů (stejně tak jako u banky) v bezpečí. Na druhou stranu můžete patřit k drobným investorům, kteří chtěli vyčerpat státní příspěvek, a bez státního příspěvku se nebojíte pustit se do nějakého toho rizika. Ať už tak či onak, možností kam investovat je několik.

Nemáte čas a nejste ochotni přijmout riziko

Pokud víte, že peníze ze stavebního spoření využijete za několik týdnů či měsíců a nechcete podstupovat žádné riziko, nejjednodušším řešením je uložit peníze na spořící účet, který většina bank poskytuje k běžnému účtu. Peníze máte kdykoliv k dispozici a jsou oproti běžným účtům úročeny i více než 1,5 procenty ročně. Při uložení až 300 tisíc korun nabízí v současné době nejvýhodnější úrok Sberbank (1,63 procenta).

Peníze si můžete bezpečně uložit i na termínované vklady. Výše úroku se odvíjí od délky uložení vkladu. Své úspory si můžete uložit na šest měsíců i na několik let. Například v případě vkladu ve výši 150 tisíc korun na tři roky získáte nejvyšší úrok u ANO spořitelního družstva (3,5 procenta), při vkladu na sedm let získáte úrok 4,3 procenta, aby klient mohl výhodného úročení vkladů využít, musí vložit 10 procent částky jako členský vklad, čímž získá také právo na podíl na zisku.  Za předčasný výběr si spořitelní družstvo naúčtuje poplatek 5 procent z vkladu. Dobře si proto rozmyslete, jak dlouho peníze nevyužijete.

Vkladní knížky patří k nejstarší formě spoření v České republice. S příchodem dalších spořících produktů se vkladní knížky postupně dostali do pozadí. Fyzickou podobu knížek ocení zejména prarodiče, kterým elektronická forma bankovnictví nepřirostla k srdci. V současné době nabízí například Poštovní spořitelna úrok  1,5 procenta u vkladní knížky pro děti od narození do 17 let. Výběr je ale možný pouze při dosažení 18 let věku dítěte, navíc je zaúčtována úroková prémie. Založíte-li účet dítěti v 17 letech, máte vklad vázán na jeden rok.

Bez rizika na delší dobu

Stavební spořitelny se snaží přesvědčit klienty o uzavření tzv. následné smlouvy, tedy další smlouvy o stavebním spoření. Je potřeba myslet ovšem na to, že své peníze máme vázané na šest let a zhodnocení již rozhodně není, co bývalo.

Starší smlouvy stavebního spoření poskytovaly jejich majitelům výnosy 4 a více procent. Ještě před několika lety se úrokové sazby stavebního spoření pohybovaly kolem dvou procent. V současné době se nám o takovém zhodnocení stavebního spoření může jenom zdát. Stavební spořitelny většinou nabízejí úrokovou sazbu z vkladů jedno procento, se započtením státní podpory maximálně 2 tisíce korun a odečtení poplatků a daně se musíme spokojit se zhodnocením pouze kolem tří procent. Vyššího zhodnocení u stavebního spoření můžete dosáhnout pravidelným spořením a spořením po dobu delší než šest let.  

Další možností investice jsou podílové fondy, kterých existuje celá řada a dají se přirovnat k termínovaným vkladům. Jejich hlavní výhodou je diverzifikace, nebo-li rozložení rizika. Pro investice na jeden či dva roky a konzervativním přístupu investora jsou vhodné fondy peněžního trhu,  k investicím nejméně na tři až tři a půl roku lze využít fondů zajištěných, u kterých se ale vysokých výnosů rozhodně nedočkáte. V loňském roce se výnos fondů peněžního trhu pohyboval v průměru pouze kolem nuly. Vyšší výnos vykoupený vyšším rizikem zajistily v loňském roce například fondy akciové (téměř pět procent) a dluhopisové (více než čtyři procenta). Podílové fondy s sebou navíc nesou řadu poplatků, a to ať už jde o poplatky vstupní, za správu a někdy i výstupní. I když podílové fondy vynášely v minulosti, neznamená to ovšem, že budou vynášet i v budoucnosti.

Úspory lze vložit i na doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění). Zhodnocení transformovaných fondů dosáhlo v loňském roce od 0,72 do 1,7 procenta. Nejvyšší výnos připsala svým klientům Penzijní společnost České pojišťovny. Již téměř tři roky penzijní společnosti nabízejí dynamičtější varianty investic ke stávajícím vkladům, které drobným investorům v dlouhodobém horizontu poskytují mnohem vyšší výnosy. Nejvyšší výnos přinesl Globální akciový účastnický fond Conseq (14,46 procenta). Málokdo ovšem vloží na penzijní připojištění 150 tisíc korun naráz, i když je to teoreticky možné. Obvyklejší je pravidelné investování.  

Máte čas a jste ochotni přijmout riziko

Jen málo běžných investorů je ochotno přijmout vyšší riziko. Investovat do akcií se přesto může někomu zdát jako snadné a lukrativní, ale opak je pravdou. Ukazují to i srpnové události v Číně, které ovlivnily i světové akciové trhy. Pokud se v investicích na burze příliš nevyznáte, k riziku se stavíte skepticky a navíc nemáte dostatek času, rozhodně se do akciových investic nehrňte. Na čas se zde musíme podívat ze dvou perspektiv. Čas, po který nebudete potřebovat naspořené finanční prostředky, a čas, který jste ochotni strávit nad studováním finančních výkazů firem kvůli případným investicím. Pokud se riziku nebráníte, ale sami na akciové investice čas nemáte a ani jim nerozumíte, můžete investovat do akciových podílových fondů, kde se o vaše peníze postará profesionální správce.

Záleží tedy jen na tom, kdy peníze budete potřebovat a jaké riziko jste ještě ochotni akceptovat. Možností investic s vyšším i nižším rizikem je mnoho, a pokud si nejste jisti, jaká varianta je pro vás nejvhodnější, nebojte se poradit s odborníkem.

Tip redakce:

Jak naložit s penězi ze stavebního spoření? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (336)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 487 čtenářů