Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak vidí hypoteční trh odborníci v roce 2015? Nízké sazby a konkurenční boj bank

Jak vidí hypoteční trh odborníci v roce 2015? Nízké sazby a konkurenční boj bank

Rok 2014 už je minulostí. Z hlediska hypotečního trhu to byl jistě rekordní rok. Tedy co se týče úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Ty pokořily své rekordy během roku 2014 hned několikrát. V listopadu se zastavila průměrná úroková sazba podle ukazatele Fincentrum Hypoindex na hodnotě 2,44 procenta. Ale jaký bude vývoj hypotečního trhu letos? Budou úrokové sazby ještě dále klesat? Na to jsme se zeptali čtyř odborníků.

Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum: Důležitý je konkurenční boj bank

Jak vidíte vývoj hypotečního trhu v roce 2015?
Aktuálně nevidím důvod pro nějaké šokové změny v objemu hypotečních úvěrů. Určitý vliv by mohla mít aktivita ČNB ve směru omezení hypotečních úvěrů s vyšším poměrem výše úvěru k hodnotě zástavy. Pokud však bude omezení rozumné, např. od 90 % LTV výše, nebude to mít výrazný dopad a jednalo by se spíše o bezpečnostní opatření do budoucna, kdy už si banky nebudou pamatovat poslední propady cen na realitním trhu.

Budou podle vás úrokové sazby u hypoték nadále klesat?
V principu záleží na tom, jak dlouho bude ČNB držet aktuální směr v měnové politice a jak budou banky ochotny omezovat své marže za účelem získání vyššího podílu na trhu. Prostor pro pokles stále ještě je – většina velkých bank dokáže dnes získat prostředky prakticky zadarmo a jde jen o to, za kolik a komu budou ochotny půjčit.

Překvapilo vás něco na hypotečním trhu v roce 2014?
V posledních letech mě v pozitivním smyslu překvapilo, že bankám konečně došlo, že udržet stávajícího klienta je méně nákladné než získat nového a měly by se tak více zajímat o své stávající klienty. Pokles úrokových sazeb není až tak překvapením hypotečního trhu, jako spíše důsledek současné situace na finančním trhu.

A nakonec jedna tipovací otázka. Jaká bude podle vás průměrná úroková sazba u hypoték v dubnu roku 2015?
Na to je ideální se zeptat u ČNB a největších bank. Pokud bude ČNB nadále držet směr své současné měnové politiky a některá z velkých bank bude mít chuť na intenzivní konkurenční boj, pak není důvod, proč by sazby nemohly být níže. Na druhou stranu, pokud žádná ze tří největších bank nebude mít chuť k ostřejšímu konkurenčnímu boji a budou si raději hlídat zbylé marže, tak vzhledem k jejich tržnímu podílu se průměrné sazby níže nedostanou.

Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank: Banky musejí půjčovat, jinak prodělají kalhoty

Jak vidíte vývoj hypotečního trhu v roce 2015?
Nabídka – banky prodělají kalhoty, když nebudou půjčovat.
Poptávka – historicky nejnižší sazby + trošku zlepšení na trhu práce a uklidnění domácnosti
Shrnuto – malý růst

Budou podle vás úrokové sazby u hypoték nadále klesat?
To neví nikdo, již teď jsme ale na historickém minimu.

Překvapilo vás něco na hypotečním trhu v roce 2014?
Že řada předražených projektu ještě nezlevnila. V Americe ceny víc spadly, to nalákalo lidi a trh se rychleji nakopl zase k růstu.

A nakonec jedna tipovací otázka. Jaká bude podle vás průměrná úroková sazba u hypoték v dubnu roku 2015?
Myslíte první pondělí v dubnu nebo třetí středu ve 12 hodin? Fakt netuším – osobně ale když vycítím dobrou nemovitost, tak si ji klidně na hypotéku koupím v lednu nebo v květnu to je jedno.

Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky: Období nízkých sazeb setrvá

Jak vidíte vývoj hypotečního trhu v roce 2015?
Přestože přesný datum „narození“ hypotečního úvěru jako bankovního produktu v kalendáři napsané nemáme, pro mne je rok 2015 symbolem 20. výročí hypotéky. Asi i proto, že jsem v tom roce do hypotečního byznysu vstoupil. Hypotéka je tedy již dospělá – a jako taková již zřejmě nebude podléhat velkým změnám, ale spíše mírně přizpůsobovat nejnovějším trendům. V příštím roce se budeme hodně věnovat přicházející regulatorice, která, ač bude platná až od roku 2016, ovlivní naše uvažování již v roce 2015.

Budou podle vás úrokové sazby u hypoték nadále klesat?
Již několik měsíců říkám, že sazby klesat již nemohou a téměř každý přicházející měsíc mě dokáže překvapit o opaku. Období nízkých sazeb podle všeho nekončí a ještě nějakou dobu setrvá. Znamená to, že se v nejbližší době nemusíme bát radikálních výkyvů ani směrem nahoru a jsem si nyní již poměrně jistý, že ani směrem dolů.

Překvapilo vás něco na hypotečním trhu v roce 2014?
Mile mne překvapil objem nových hypoték, který je vyšší než jsme čekali, a samozřejmě úrokové sazby, které opět pokořily historickou hranici.

A nakonec jedna tipovací otázka. Jaká bude podle vás průměrná úroková sazba u hypoték v dubnu roku 2015?
Nejen sportovní výsledky, ale ani úrokové sazby nechci tipovat. Podle mého názoru bankéři totiž tipovat nemají.

Dana Hájková, analytička České spořitelny: Úrokové sazby v dubnu 2,47 %

Jak vidíte vývoj hypotečního trhu v roce 2015?
V roce 2015 očekáváme růst přibližně do deseti procent objemu nových hypoték ve srovnání s rokem 2014. Hypoteční trh v roce 2015 bude ovlivněn postupným zlepšováním finanční situace domácností, které se bude odvíjet od růstu jejich mezd a poklesu nezaměstnanosti v souvislosti s ekonomickým oživením v ČR. K meziročnímu růstu nových hypoték bude mírně přispívat i nižší úroveň úrokových sazeb, jejichž pokles však převážně nastal již v roce 2014.

Budou podle vás úrokové sazby u hypoték nadále klesat?
Úrokové sazby z hypoték mohou v roce 2015 v průměru oproti roku 2014 ještě velmi mírně poklesnout, i když ve srovnání s koncem roku 2014 už to budou poklesy spíše nepatrné.

Překvapilo vás něco na hypotečním trhu v roce 2014?
Velmi mile nás překvapil úspěch facebookové hypotéky České spořitelny nejen u klientů, ale i u odborníků, což se projevilo vítězstvím v několika soutěžích. Z agregátního pohledu se pak hypoteční trh vyvíjel v souladu s ekonomickým vývojem, ale v prvních měsících roku byl pozdržen dočasnými administrativními problémy v souvislosti s aplikací nového občanského zákoníku.

Článek původně vyšel v časopise Reportér ve vydání pro společnost Fincentrum.

Jak vidí hypoteční trh odborníci v roce 2015? Nízké sazby a konkurenční boj bank >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »