Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jiří Fröhlich: Pokud RPSN není správně uvedena, může dlužník žádat snížení úvěrových splátek

Jiří Fröhlich: Pokud RPSN není správně uvedena, může dlužník žádat snížení úvěrových splátek

Máte pochybnosti o správnosti výpočtu roční procentní sazby nákladů (RPSN) ve vaší úvěrové smlouvě? Obraťte se na Českou obchodní inspekci. Pokud by RPSN nebyla v souladu s požadavky zákona uvedena, má dlužník možnost uplatnit u věřitele nárok na snížení úvěrových splátek,“ říká Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI.

Jak mají čtenáři chápat definici údaje RPSN?

Roční procentní sazba nákladů na spotřebitelský úvěr (dále RPSN) je jeden z řady ekonomických ukazatelů, který určitým způsobem vypovídá o úrovni platebních podmínek úvěru a k výpočtu její výše slouží vzorec, který je součástí zákona. Jedná se o celkové náklady spotřebitelského úvěru pro spotřebitele, vyjádřené jako roční procentní podíl z celkové výše spotřebitelského úvěru.

Výší RPSN lze posoudit výhodnost spotřebitelského úvěru a slouží především k porovnání jednotlivých úvěrů, které jsou spotřebiteli nabízeny.

Zabývá se Česká obchodní inspekce rovněž problematikou výpočtu RPSN? 

Ano, zabývá, a to zejména v případech, kdy vznikne podezření, například na základě podnětu spotřebitele, že v uzavřené smlouvě není tento ukazatel správně vypočítán, nebo nabídka či reklama spotřebitelského úvěru obsahuje jiný údaj výše RPSN než úvěrová smlouva, kterou na základě reklamy na úvěr spotřebitel uzavřel. 

Při výpočtu RPSN se zohledňuje nejen splácení jistiny a úroků, ale rovněž další platby ostatních nákladů na spotřebitelský úvěr, které musí být dle zákona o spotřebitelském úvěru při výpočtu RPSN vzaty v potaz, přestože zákon tyto platby taxativně nestanoví.

Základními vstupními parametry pro stanovení tohoto ukazatele jsou výše úvěru, údaj o termínu poskytnutí úvěru, informace o výši jednotlivých splátek, poplatků a případných dalších plateb, které musí spotřebitel v souvislosti se spotřebitelským úvěrem zaplatit, informace o lhůtě splatnosti každé jednotlivé splátky, každého jednotlivého poplatku a případných dalších plateb. Zpoplatněny jsou např. úkony vážící se k uzavření smlouvy, k posouzení žádosti o úvěr, vedení úvěrového účtu, převod peněžních prostředků, a také vedení účtu, dále pojištění nebo záruka splacení úvěru pro případ smrti dlužníka, jeho invalidity či pracovní neschopnosti, atd.

Tip: Petr Němec: RPSN bylo vypočteno klamavě k újmě spotřebitele

Může si čtenář na webových stránkách ČOI vypočítat správnost výpočtu RPSN v rámci spotřebitelského úvěru?

Pro lepší informovanost spotřebitelů jsou na stránkách ČOI uvedeny vzorové příklady výpočtu RPSN. Kromě doporučení jak postupovat při uzavírání smlouvy, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, a na co si dát pozor, zde najdou odpovědi i na časté dotazy týkající se zákona o spotřebitelském úvěru. Co se týče možnosti spotřebitele spočítat si RPSN nebo si ověřit jeho správnost, je nejvhodnější použít k výpočtu počítačový program určený pro tento účel, a to vzhledem k tomu, že podoba vzorce vyžaduje, aby RPSN byla vypočtena metodou opakovaných aproximací.

Na webu ČOI je k dispozici odkaz na novou verzi kalkulátoru RPSN na www-stránkách Evropské komise, jež odpovídá současnému konsolidovanému znění, tj. Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2008/48/ES ze dne 23. dubna 2008 o smlouvách o spotřebitelském úvěru a o zrušení směrnice Rady 87/102/EHS. Návod k použití kalkulátoru RPSN je v českém i v anglickém jazyce (ve formátu PDF).

Provádí Česká obchodní inspekce zvýšené množství kontrol správného výpočtu RPSN?

Povinnost věřitele stanovit RPSN a seznámit s tímto ukazatelem spotřebitele je pouze jednou z mnoha povinností vůči potenciálnímu dlužníkovi, které mu ukládá zákon o spotřebitelském úvěru. Proto jsou kontroly ČOI směrovány na dodržování různých ustanovení zákona a kontrola RPSN je jednou z nich.

Nelze proto hovořit jednostranně o zvýšeném množství kontrol správného výpočtu RPSN, ale o plnění podmínek zákona, vztahujících se k povinnosti uvádět RPSN jako plnohodnotnou informaci pro zákazníka, zohledňující veškeré náklady na úvěr. Jako taková musí obsahovat všechny předvídatelné náklady, které souvisejí s úvěrem, ať jsou jednorázové nebo opakující se, a to bez ohledu na to, jestli se nazývají poplatek, úrok, provize nebo pojištění.

Sama kontrola správnosti výpočtu RPSN na spotřebitelský úvěr je podmíněna znalostí dalších informaci týkajících se konkrétního spotřebitelského úvěru, které musí být spotřebiteli poskytnuty a bez kterých by nebylo možné správnost RPSN na spotřebitelský úvěr ověřit.

Tip: Jiří Fröhlich: Zprostředkovatelé porušují zákon o úvěrech

Byly uděleny nějaké pokuty za výpočty RPSN v neprospěch spotřebitele? V jaké výši?

Ano, samozřejmě že takové pokuty již byly uloženy, o dalších se rozhoduje. Při kontrolách dodržování zákona o spotřebitelském úvěru však inspektoři málokdy zjistí pouze jedno porušení, častěji se jedná o různá porušení, a to například i různých zákonů, proto je těžké stanovit přesný počet a výši pokut za RPSN. Nejvyšší dvoumilionová pokuta byla dostatečně medializována, další pokuty už takový rozruch nezpůsobily. Sankce je sice nezbytným zakončením zjištěného správního deliktu, ale měla by vést k nápravě nedostatků, nikoliv ke skandalizaci.

Důležitější než počet a výše pokut uložených Českou obchodní inspekcí je dopad nesprávně stanoveného výpočtu RPSN na plnění úvěrové smlouvy. Pokud se totiž prokáže, že některé úvěrové společnosti stanovily nesprávný výpočet RPSN, má spotřebitel právo na snížení poplatků, a tím zlevnění úvěru.

Pokud po uzavření úvěrové smlouvy spotřebitel nabude podezření, že RPSN neobsahuje všechny povinné náležitosti, může podat podnět ke kontrole České obchodní inspekci nebo se obrátit s žádostí o přezkoumání správnosti výpočtu finančního arbitra.

Pokud by RPSN nebyla v souladu s požadavky zákona uvedena, má dlužník možnost uplatnit u věřitele nárok na snížení úvěrových splátek. To znamená, že má právo na to, aby byl úvěr úročen diskontní sazbou ČNB, která je mnohem nižší než komerční sazba sjednaná v úvěrové smlouvě. Také některá další smluvní ujednání, například týkající se jiných plateb na spotřebitelský úvěr, se mohu stát v tomto případě neplatnými.

Jak by měli čtenáři při sjednávání spotřebitelského úvěru postupovat?

Při uzavírání smlouvy o spotřebitelském úvěru vzít rozum do hrsti a porovnat výhodnost nabídky tím, že vedle částky, kterou si chce půjčit, postaví celkovou sumu, kterou zaplatí. A pokud je rozdíl mezi oběma čísly příliš vysoký, měl by zvážit, zda je rozumné takový finanční závazek na sebe brát. Česká obchodní inspekce může poradit spotřebitelům, jak mají postupovat v případě pochybnosti o regulérnosti úvěrové smlouvy, ale jako správní orgán není oprávněna jejich nároky vůči povinnému subjektu vymoci.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Znáte podmínky vámi čerpaných úvěrů?

Ano, všechny. (7)
 
Ano, většinu. (5)
 
Ne. (4)
 
Nemám žádný úvěr. (7)
 Celkem hlasovalo 23 čtenářů

Jiří Fröhlich: Pokud RPSN není správně uvedena, může dlužník žádat snížení úvěrových splátek >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »