Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kdy dostanete úvěr ze stavebního spoření? Rozhoduje „hodnotící číslo“

Kdy dostanete úvěr ze stavebního spoření? Rozhoduje „hodnotící číslo“

Stavební spoření není jednoduchý produkt. A stavební spořitelny ho ještě více komplikují. Hlavním smyslem stavebního spoření je financování bytových potřeb. Kdy ale dostanete přidělený úvěr si jen tak nespočítáte.

Získání řádného úvěru ze stavebního spoření je podmíněno třemi základními podmínkami: Spořením alespoň 24 měsíců, naspořením minimálního podílu cílové částky (nejčastěji od 30 do 50 % dle zvoleného tarifu a stavební spořitelny) a dosažení dostatečně vysokého „hodnotícího čísla“, „bodového hodnocení“, „ukazatele zhodnocení“, „parametru ohodnocení“ či „ohodnocovacího čísla“, jak svou magii jednotlivé stavební spořitelny nazývají.

Zatímco dvě první podmínky má pod kontrolou klient (ví, jak dlouho spoří i kolik má naspořeno), poslední (hodnotící číslo) je plně v režii stavební spořitelny. Všeobecné obchodní podmínky (VOP) jednotlivých spořitelen sice uvádějí jeho výpočet, některé ale část parametrů „odsouvají“ do mnohem flexibilnějšího „Sdělení“, kde je mohou kdykoli změnit i starším smlouvám, a jedna dokonce ve VOP přímo uvádí, že ohodnocovací číslo vyhlašuje každý měsíc – a dohledat ho na stránkách není triviální. Navíc všechna čísla jsou uváděna jako minimální.

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) využívá „hodnotící číslo“. Pro přidělení řádného úvěru musí klient dosáhnout na smlouvě hodnotícího čísla minimálně 64. K jeho výpočtu je nezbytné využít dva vzorce upravené Všeobecnými obchodními podmínkami.

Vzorec 1: Hodnotící číslo ČMSS

hodnotici-cislo-cmss-01

Vzorec 2: Výkonnostní faktor

hodnotici-cislo-cmss-02

Výkon úspor ve Vzorci 1 je stanoven jako podíl připsaných úroků a úrokové sazby. Nerozhoduje tak, jakou úrokovou sazbou jsou vklady úročeny – podíl zůstává konstantní.

Hodnotící číselný faktor se liší podle varianty stavebního spoření. Pro letošní rok je upraven ve VOP, ve verzi podmínek platných od příštího roku ale již chybí a bude upraven jiným způsobem. Čím je hodnotící číselný faktor vyšší, tím dříve je úvěr přidělen. Nejvyšší má tarif Variant 15, u něhož dosahuje 48.

 • Variant 15: 48
 • Variant 20: 39
 • Variant 25: 30
 • Variant 30: 21
 • Garant: 37

Modrá pyramida

Modrá pyramida (MPSS) své magické číslo nazývá „parametr ohodnocení“. Jeho minimální hodnota je stanovena na 55.

Vzorec 3: Parametr ohodnocení MPSS

hodnotici-cislo-mpss-01

Podíl zůstatku na účtu k minimálnímu zůstatku pro přidělení cílové částky (druhý z parametrů ve vzorci) má stanovenou minimální a maximální výši. Jeho rozmezí tak může nabývat od 1 do 2,5. Výše koeficientu ohodnocení závisí na zvolené variantě stavebního spoření:

 • Pomalá varianta: 6
 • Standardní varianta: 10
 • Rychlá varianta: 14

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) využívá „ukazatel zhodnocení“, při jehož výpočtu využívá další záludný pojem – koeficient spořivosti. Pro získání řádného úvěru musí klient dosáhnout na ukazatel zhodnocení ve výši alespoň 64.

Vzorec 4: Ukazatel zhodnocení RSTS

hodnotici-cislo-rsts-01

Vzorec 5: Hodnota úroků (přepočtené úroky)

hodnotici-cislo-rsts-02

Koeficient spořivosti je totéž, co Modrá pyramida do vzorce vkládá jako podíl zůstatku na účtu k minimálnímu zůstatku pro přidělení cílové částky. Za pozornost stojí také „hodnota úroků“, které přepočítává na jednotnou úrokovou sazbu 3 % bez ohledu na jejich skutečnou výši (viz Vzorec 5).

I Raiffeisen stavební spořitelna využívá parametr odlišující různé varianty spoření. Nazývá ho „koeficient ukazatele zhodnocení“ a pro jednotlivé varianty nabývá hodnot:

 • S 041: 2,7
 • U 121: 1,5
 • U 122: 1,5
 • S 123: 2

Stavební spořitelna České spořitelny

Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS, Buřinka) čaruje prostřednictvím „bodového hodnocení“, jehož výše musí dosáhnout alespoň 220.

Vzorec 6: Bodové hodnocení SSČS

hodnotici-cislo-sscs-01

 • BH = bodové hodnocení
 • UČ = uspořená částka
 • SP = zálohy státní podpory evidované na účtu účastníka
 • ÚF = úrokový faktor
 • CČ = cílová částka

Úrokový faktor ve výpočtu nahrazuje rozlišení jednotlivých tarifních variant spíše časově. Pro smlouvy uzavřené do 30. 10. 2013 se vypočítá jako 21násobek připsaných úroků, pro smlouvy uzavřené od 1. 11. 2013 jako 55násobek připsaných úroků. Spořitelna má tradičně jediný tarif, nepotřebuje proto rozlišovat mezi nimi.

Důvodem zvýšení „násobku“ úroků je pravděpodobně snížení úrokové sazby z původních 2 % na 1 % u nových smluv.

Wuestenrot – stavební spořitelna

Wuestenrot – stavební spořitelna (WSTS) pro určení nároku na přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření využívá „ohodnocovací číslo“, jehož minimální výši, které musí klient dosáhnout, stanovuje každý měsíc. Aktuálně se nachází na úrovni 600.

Vzorec 7: Ohodnocovací číslo WSTS

hodnotici-cislo-wsts-01

Zatímco u ostatních stavebních spořitelen je klient schopen spočítat „magickou“ formuli na základě aktuálních informací o svém stavebním spoření, pro výpočet ohodnocovacího čísla Wuestenrot – stavební spořitelny musí znát vývoj svého účtu. Vzorec 7 spočítá pouze přírůstek ohodnocovacího čísla, přičemž tento se počítá a k celkovému číslu přičítá na měsíční bázi.

Koeficient ohodnocení i u Wuestenrot – stavební spořitelny rozlišuje jednotlivé tarifní varianty:

 • Varianta OK: 0,75
 • Varianta OF a ON: 1
 • Varianta OS: 1,25

Závěrem

Ani klient, který splní veškeré podmínky pro přidělení cílové částky, nemá zcela vyhráno. Pro získání úvěru musí stavební spořitelně složit dostatečné záruky za splacení úvěru (v závislosti na výši úvěru bez ručitele či s ručitelem/ručiteli nebo i se zástavou nemovitosti) a prokázat schopnost úvěr splácet – a mít tedy dostatečný příjem.

Anketa

Znáte hodnotící číslo (apod.) u svého stavebního spoření?

Ano. (32)
 
Ne. (9)
 
Nemám stavební spoření. (5)
 Celkem hlasovalo 46 čtenářů

Kdy dostanete úvěr ze stavebního spoření? Rozhoduje „hodnotící číslo“ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (335)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 486 čtenářů