Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Kolik stojí hypotéky na Slovensku?

Autor: GOLEM FINANCE | 13.11.2012 12:49 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: Slovensko poplatky

Průměrné úrokové sazby v České republice prolamují historická minima a stále častěji se hovoří o oprávněnosti účtování poplatku za správu úvěrového účtu. Jaká je situace na Slovensku a kolik platí klienti tamních bank za vyřízení a správu úvěru? 

Poplatek za vyřízení hypotéky

Přístup k poplatkům za vyřízení standardní hypotéky je v případě slovenských bank podobný jako v ČR. Většina bank vyřízení úvěru zpoplatňuje. Některé banky tento poplatek klientům účtují buď procentem (pohybuje se zpravidla do 0,4 % z částky úvěru) jiné přímo stanoveným poplatkem. Na trhu však existují i banky, např. mBank, které poplatek za vyřízení úvěru neúčtují  

Poplatek za správu úvěrového účtu

Podobně jako u nás je to i s nyní často diskutovaným poplatkem za správu úvěrového účtu. Část bank tuto službu klientům poskytuje bezplatně, část bank tento poplatek klientům účtuje. Oproti českým bankám se však slovenské banky spokojí s menší odměnou. Poplatek za správu úvěrového účtu se zde nyní pohybuje zpravidla v rozmezí od 0 do 3,5 €, tedy necelých 90 Kč. 

Stejně jako u nás jsou nyní poplatky za správu úvěrového účtu horkým tématem a slovenský parlament dokonce v minulém týdnu projednával návrh novely Občanského zákoníku, která by tento poplatek zrušila. Vládní strana Smer však tento návrh zamítla.

Úrokové sazby

Podle statistik slovenské centrální banky (NBS) průměrná úroková sazba úvěrů na bydlení (započítány hypotéky, nezapočítány úvěry ze stavebního spoření) v září klesla o 0,39 % na 4,57 %, čímž téměř překonala rekord z ledna 2011 (4,54 %). V tuto chvíli největší část poskytnutých úvěrů tvoří na Slovensku úvěry s fixací na 2 – 5 let (86 %), jejichž průměrná úroková sazba v září činila 4,50 %. Dříve velmi oblíbené hypotéky s fixací do jednoho roku spolu s hypotékami s plovoucí úrokovou sazbou nyní tvoří 12,5 % trhu a jejich průměrná úroková sazba klesla oproti srpnu o 0,27 p.b. na 4,62 %.

golem-svk-111312

Státní podpora

Státní podpora v rámci programu „Hypotéka pre mladých“ je na Slovensku poskytována po dobu prvních pěti let hypotečního úvěru a spočívá jednak v možnosti odkladu splátek jistiny či dočasné snížení měsíčních splátek, ale především v úrokové bonifikaci. Výše úrokové slevy se může každý rok měnit podle kondice státního rozpočtu, přičemž v tuto chvíli činí 3 % ze standardně nabízených sazeb (stát přispívá 2 procenty a banka přidá 1 %). Pokud tedy banka standardně nabízí hypotéku za 4,57 % p.a., účastník podpůrného programu získá úvěr se sazbou 1,57 % p.a..

Tip: K porovnání aktuálně nabízených úrokových sazeb hypoték v ČR využijte srovnávač nejlepších sazeb na našem portálu www.golemfinance.cz

Mezi hlavní podmínky získání státní podpory je věk žadatelů mezi 18–35 roky a čistý příjem menší než 1,3 (resp. 2,6 násobek v případě manželů) násobek průměrné čisté mzdy a příspěvek se vztahuje maximálně na úvěr, či část úvěru ve výši 50 000 eur.

Předčasné splacení hypotéky

Hypoteční úvěr s fixní úrokovou sazbou je na Slovensku, stejně jako v ČR, možné předčasně splatit pouze po uplynutí doby fixace úrokové sazby. Pokud chce klient mimořádnou splátku provést v průběhu fixace, zpravidla se nevyhne sankčnímu poplatku, který však nesmí přesáhnout 4 % z předčasné splátky jistiny úvěru. Rozdíl oproti české praxi je však v případě hypoték s variabilní úrokovou sazbou. Zákon o bankách, který platí na Slovensku od 1. 4. 2011, předčasné splacení v případě těchto hypoték umožňuje pokaždé, když dojde ke změně úrokové sazby.

V rámci naší specializace dlouhodobě sledujeme vývoj na hypotečních trzích v zahraničí, zejména anglicky mluvících zemích, nicméně slovenský trh je z našeho pohledu neméně zajímavý a má řadu dalších specifik, které by mohly být pro tuzemské banky inspirací. Komentář k produktovým zajímavostem bude následovat v některém z příštích vydání.  

Poznámka: uváděné informace se týkají běžných typů hypotečních úvěrů 

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o (www.golemfinance.cz), Národná banka Slovenska (www.nbs.sk), www.trend.sk, www.finifo.sk, www.totalmoney.sk, www.investujeme.sk

Kolik stojí hypotéky na Slovensku? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Slovensko: Hypotéky také lámou rekordy Petr Zámečník | 22.08.2013 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »