EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

Hypoteční trh se vyčerpal. Blíží se hypoteční krize?

 

Hypoteční trh se v loňském roce vyčerpal. Na začátku letošního roku tak přišlo ochlazení. Banky hlásí pokles zájmu o hypotéky až o třetinu. Je současný útlum předzvěstí hypoteční krize?

Loading 


Obavy z regulace hypoték přilákaly do bank v loňském roce opět rekordní počet zájemců o hypotéky. Hypoteční trh se tak do velké míry vyčerpal. Počet poskytnutých hypoték podle Fincentrum Hypoindexu již v lednu klesl pod pět tisíc. A o moc lepší to zřejmě nebylo ani v únoru a březnu.
Důvodů, proč na začátku letošního roku hypoteční trh zamrzl, je ale mnohem více. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu prolomila v lednu psychologickou hranici tří procent, a i když se v únoru vrátila lehce pod tuto hranici, hypotéky začaly být pro mnoho lidí již drahé. Zároveň ubývaly nabízené nemovitosti a jejich ceny dál vesele rostly.
„Úrokové sazby hypotečních úvěrů na českém trhu dlouhodobě rostou. To spolu s regulací ČNB a vývojem cen nemovitosti udělalo hypotéky méně dostupné,“ řekl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje retailového bankovnictví Equa bank.

Hypoteční byznys brzdí

Banky hlásí v prvních měsících roku pokles zájmu o hypotéky až o třetinu. „V souvislosti s pokračujícím růstem cen nemovitostí a jejich nedostatku na trhu, stejně jako dopadem nových doporučení ČNB, které významně snižují šanci na financování vlastního bydlení zejména u mladých lidí, jsme zaznamenali pochopitelný a očekávaný propad v počtu nových hypoték zhruba o třetinu v meziročním srovnání prvních dvou měsíců roku,“ uvedl Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.
„Počet žádostí klesl meziročně zhruba o třetinu. Objem poskytnutých úvěrů je díky přepadu žádostí z loňského roku zhruba na stejné úrovni jako v roce 2018,“ uvedl Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky Wüstenrot. Zhruba čtvrtinový propad zaznamenala mBank.

Růst hypotečního trhu v nedohlednu

Vyčerpaný hypoteční trh by mohly alespoň částečně nastartovat hypoteční akce, s kterými již tradičně přicházejí banky na jaře. V současné době lákají na nižší sazby, bonusy či odpouštění poplatků. Ani to ale stačit nemusí. „Proti minulým rokům hypoteční trh klesne,“ potvrzuje Milan Voldřich, vedoucí týmu hypotečních úvěrů Raiffeisenbank.
„Nic nenasvědčuje tomu, že by centrální banka v dohledné době snížila úrokové sazby a dopad oživení stavebního sektoru na větší nabídku zejména menších bytů bude ještě pár let trvat. V tuto chvíli tedy nevidím na obzoru významnější faktory, které by letos signalizovaly významnější růst hypotečního trhu,“ vysvětluje Filip Hrubý.
Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské by mohla ČNB sazby snížit ve druhé polovině příštího roku. Pokud ČNB nezvýší sazby nejpozději začátkem května na dalším měnověpolitickém zasedání, už je v tomto cyklu zvyšování sazeb nezvedne. Čísla tak začnou hovořit v neprospěch jejich růstu. Inflace i ekonomika v roce 2020 zpomalí a ČNB podle našeho názoru začne ve druhé polovině roku 2020 sazby naopak snižovat,“ uvedla Helena Horská.
Další ránu letos zasadila hypotékám opět ČNB, která vydala zpřesnění doporučení ohledně poplatků za předčasné splacení hypotéky. To by v konečném důsledku mohlo vést ke zdražení hypotečních úvěrů.
„Nedávné zpřesnění doporučení ČNB stran oprávněných poplatků za předčasné splacení hypotéky může do budoucna trh ovlivnit, a to zejména v otázce ochoty bank nabízet klientům dlouhé fixace úrokových sazeb, které je doposud chránily proti výkyvům úroků. Aktuálně toto doporučení analyzujeme a i nadále budeme v případě uplatňování poplatků za předčasné splacení hypotéky postupovat velmi individuálně u jednotlivých klientů,“ dodal Filip Hrubý.

Hypoteční krize nebo stabilizace?

Přestože hypoteční trh v posledních měsících brzdí, nemusí to být tak horké, jak to na první pohled vypadá.
„Oproti hypotečním žním v minulých třech letech vypadají aktuálně dosahované hodnoty nových obchodů mírně řečeno nepříznivě, ale stále se pohybujeme na relativně vysoké hladině. Navíc je velmi pravděpodobné, že růst úrokových sazeb nebude letos tak rychlý, jak se trh obával pod vlivem loňské série zvyšování tržní úrokové sazby. Z našeho pohledu nečeká letos hypoteční trh krize, ale stabilní, i když pomalejší růst,“ uvedla Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemáte svůj domov podpojištěný?

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *