Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno)

Zákon o spotřebitelském úvěru nově definuje čtyři kategorie zprostředkovatelů, které jsou oprávněné spotřebitelský úvěr zprostředkovávat. Zprostředkovatelé musí být zaregistrování do rejstříků poskytovatelů spotřebitelských úvěrů u České národní banky (ČNB). Podmínkou registrace je odborná způsobilost, důvěryhodnost a pojištění odpovědnosti zprostředkovatele.

Zprostředkovatelé podle zákona

Osobou, která má oprávnění zprostředkovávat úvěr, může být samostatný zprostředkovatel, vázaný zástupce, zprostředkovatel vázaného spotřebitelského úvěru nebo zahraniční zprostředkovatel.

Samostatný zprostředkovatel může činnost vykonávat pro jednoho či více poskytovatelů, zatímco vázaný zástupce může pracovat jen pro jednoho samostatného zprostředkovatele, nebo pro poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Samostatný zprostředkovatel ponese plnou odpovědnost za své vázané zástupce, a to včetně povinnosti jejich registrace a pojištění odpovědnosti.

„V praxi předpokládáme, že společnosti sdružující současné poradce se zaregistrují jako samostatní zprostředkovatelé, stejně tak jako fyzické osoby, které mají napřímo uzavřené smluvní vztahy s bankou. Poradci či reprezentanti těchto společností se stanou jejich vázanými zástupci. Vázaný zástupce bude moci působit na trhu spotřebitelských úvěrů pouze pod jedním samostatným zprostředkovatelem,“ vysvětluje Jan Dvořák, lektor metodiky Hypoteční banky.

Zprostředkovatel vázaného spotřebitelského úvěru může zprostředkovávat pouze tento druh spotřebitelského úvěru. Podobně jako u vázaného zástupce bude oprávněn vykonávat činnost na základě oznámení podaného zastoupeným, tedy poskytovatelem. Odpovědnost nese zastoupený. Na rozdíl od vázaného zástupce bude moci uzavřít smlouvu o zprostředkování s více poskytovali.

Zahraniční zprostředkovatel z jiného členské státu EU bude moci působit v tuzemsku buď prostřednictvím pobočky, nebo přeshraničně v rozsahu, ve kterém je oprávněn provozovat tuto činnost na území svého domovské členského státu. Týká se pouze spotřebitelských úvěrů na bydlení. Pro poskytování jiných spotřebitelských úvěrů musí zahraniční zprostředkovatel získat oprávnění podle zákona o spotřebitelském úvěru. Zahraniční zprostředkovatel musí být také registrován u ČNB.

Jeden subjekt ale nemůže být zaregistrován v různých skupinách. „Nemůže být například samostatným zprostředkovatelem a zároveň vázaným zástupcem,“ říká Jan Dvořák.

Povinnosti samostatného zprostředkovatele

Samostatný zprostředkovatel musí zavést systém vyřizování stížností, zavést postupy pro zjišťování a řízení střetu zájmů, uplatňovat pravidla odměňování pracovníků nebo vázaných zástupců, uchovávat důležité dokumenty či uzavřít pojištění odpovědnosti.

V rozporu se zákonem je přijímání nebo nabízení pobídky odměny, peněžité i nepeněžité výhody vedoucí k porušení povinností odborné péče a jednání se spotřebiteli.  Zákon také zakazuje současné pobírání odměny od spotřebitele a poskytovatele.

„Poskytovatel ani zprostředkovatel nesmí vyžadovat vstupní platby jako podmínky příštích odměn za tuto činnost a nesmí odměny osob odvozovat od získání dalších osob pro tuto činnost,“ vysvětluje Jan Dvořák.

Odborná způsobilost a pojištění odpovědnosti

Oprávnění získají zprostředkovatelé na základě prokázání nebo potvrzení odborných a všeobecných znalostí a dovedností. Všeobecné znalosti může zprostředkovatel prokázat maturitní zkouškou nebo alespoň tříletou nepřetržitou praxí. Odbornou způsobilost je možné získat zkouškou, kterou budou zajišťovat pouze osoby akreditované ČNB. Zákon umožňuje zprostředkovatelům v přechodném období 24 měsíců od účinnosti zákona nahradit zkoušku odborné způsobilosti čestným prohlášením.

Samostatní zprostředkovatelé a nebankovní poskytovatelé nezískají oprávnění, pokud nebudou mít sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu. Pojištění musí být sjednáno tak, aby spoluúčast nepřekročila vyšší z limitů pět tisíc korun nebo maximálně jedno procento sjednaného pojistného plnění.

Registrace u ČNB

Na veřejný registr zprostředkovatelů bude dohlížet ČNB. Registr bude v elektronické podobě a bude obsahovat identifikační údaje zprostředkovatelů, informace o předmětu činnosti podle skupin odbornosti, ale také osoby spolupracující se zprostředkovatelem, datum vzniku či zániku oprávnění. Nebudou chybět ani informace o uložených pokutách ČNB, úpadku či likvidaci.

Tabulka 1: Časový přehled registrací u ČNB

Vydání

Platnost

Prodloužení

Pozn.

Nebankovní poskytovatel

do 18 měsíců od nabytí účinnosti zákona

5 let po roce vydání

60 měsíců po zaplacení poplatku

Samostatný zprostředkovatel

do 18 měsíců od nabytí účinnosti zákona

1 rok po roce vydání

12 měsíců po zaplacení poplatku

Vázaný zprostředkovatel

do 5 pracovních dní od doručení oznámení ČNB

1 rok po roce vydání

12 měsíců po zaplacení poplatku

zajišťuje zastoupený

Zprostředkovatel vázaného spotřebitelského úvěru

do 5 pracovních dní od doručení oznámení ČNB

1 rok po roce vydání

12 měsíců po zaplacení poplatku

zajišťuje zastoupený

Zahraniční zprostředkovatel

do 1 měsíce od provedení stanovených úkonů domovským orgánem dohledu

ukončením činnosti nebo pozbytí oprávnění v domovském státě

činnost po 1 měsíci od informace z domovského státu o informování ČNB

Zdroj: Hypoteční banka

Osoby oprávněné poskytovat či zprostředkovávat spotřebitelské úvěry musí podat žádost o registraci do tří měsíců od účinnosti zákona. V opačném případě oprávnění zprostředkovatele či poskytovatele úvěrů zaniká. ČNB musí o oprávnění rozhodnout ve lhůtě 15 měsíců pro spotřebitelské úvěry jiné než na bydlení a do 21. března 2017 pro spotřebitelské úvěry na bydlení. Informace v registru jsou veřejné. Každý spotřebitel bude mít možnost zjistit si údaje o osobě, se kterou úvěr řeší.

TIP: Hypotéky v novém již v prosinci

 

Zákon přináší zásadní změnu pro celý sektor poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů. Vzhledem k rozsahu změn a poměrně krátkému přechodnému období se již většina zprostředkovatelů a poskytovatelů na novinky připravuje. Zastánci zákona věří, že z trhu zmizí nepoctiví poskytovatelé spotřebitelských úvěrů a spotřebitelé budou více chráněny. Na druhou stranu zákon omezuje poskytovatele například ve výši sankcí a náhrady nákladů při předčasném splacení, což by se mohlo promítnout na cenách úvěrů. V konečném důsledku tak na změny stejně zřejmě doplatí spotřebitel.

Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »